Yavru Köpeklerin Sakinleşmesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yavru Köpeklerin Sakinleşmesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Köpeklerin sakinleşmeleri, genellikle köpeklerle ilgilenilmesi ve onların dikkatlerinin farklı yönlere doğru çekmek ile sağlanabilir. Yavru köpeklerin sakinleşmesi, özellikle birden çok kalabalık bir yere girilmesi durumlarında ihtiyaç duyulur. Bunun için yavru köpekler eğer birden daha önce hiç bulunmadıkları bir yere girmelerinden dolayı gerilmişlerse, kendilerine ödül mama verilebilir. Kapalı bir yerde iseler kucakta durmaları ve karınlarının kaşınması da streslerinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Yavru Köpek Sakinleştirme Müziği Nedir?

Yavru köpekleri sakinleştiren melodiler, yavru köpeklerin sakinleşmesi ve uyuması amacıyla kendilerine dinletilen şarkılardır. Bebeklere dinletilen ninniler gibi, köpeklere dinletilen bu müzikler sayesinde de köpekler kolaylıkla sakinleşecek ve uyuyacaklardır. Özellikle yeni sahiplenilmiş ve yeni bir eve getirilmiş olan köpeklerde bu durum oldukça sık bir şekilde görülür. Bunun için de yeni köpek sahipleri, hem köpeklerin eve daha kolay uyum sağlamaları hem de yavru köpeklerin kolaylıkla uyuyabilmeleri için bu yöntemi kullanabilirler.

Hiperaktif Köpek Nasıl Sakinleştirilir?

Fazla hareketli köpeklerin sakinleştirilmesi, köpeklerin yorulmaları ile gerçekleştirilebilir. Pek çok köpek ırkının hiperaktif köpek olduğu bilinir. Köpeklerin enerjilerini atabilmeleri, daha sakin olabilmeleri ve özellikle geceleri sahiplerini rahatsız etmemeleri için günlük enerjilerini atmaları önemlidir. Eğer bu enerjiden kurtulamazlarsa huzursuzluk çıkaracaklardır. Bedenleri olduğu kadar köpeklerin zihinlerinin de meşgul edilmesi önemlidir. Köpeklerin oyalanmasını sağlayacak aktivitelerle de hiperaktivitelerini atmaları sağlanabilir.

Köpekleri Sakinleştirmek İçin İlaç Kullanılır Mı?

Köpeklerde sakinleştirici ilaç kullanımı, fazla sorunlu olan pek çok köpek türü yaygın görülen durumdur. Bu ilaçlar genellikle köpeklere reçete ile verilir. Ancak sadece gergin bir dönemden geçen köpeklerin sakinleşmesi için yiyebilecekleri macunlar ve ödül mamaları da mevcuttur. Reçete ile sağlanan ilaçların veteriner kontrolü dışında verilebilmesi mümkün değildir. Ancak sakinleştirici macunlar ve mamaların markaları şöyle sıralanabilir:

 • Vetri science tablet composure kedi ve küçük ırk köpek için sakinleştirici
 • Fitline kedi-köpek sakinleştirici
 • Beaphar calming spot on köpek sakinleştirici damla
 • Vetiq serene um drops köpek sakinleştirici solusyon
 • Diafarm diacalm paste kedi köpek sakinleştirici
 • Diafarm kedi ve köpek sakinleştirici bitkisel macun
 • Brit snack sakinleştirici kuzulu yumuşak köpek ödül maması
 • Vetiq 50 gr calming sakinleştirici köpek ödül maması
 • Beaphar calming bitkisel kedi ve köpek sakinleştirici tablet
 • Vetiq mc sakinleştirici tavuk etli köpek ödül maması
 • Brit care antistress karides ve kenevirli sakinleştirici etkili  köpek ödül maması
 • Beaphar calming spot on köpek sakinleştirici kapsül
 • Calmıng köpek için sakinleştirici damla
 • Beaphar köpek sakinleştirici damla
 • Beaphar calming spot on dog köpek için sakinleştirici doğal damla
 • Diacalm paste kedi ve köpek sakinleştirici bitkisel macun
 • Health for paws relax kedi ve köpek sakinleştirici tablet
 • Diafarm diacalm kedi ve köpek sakinleştirici bitkisel macun
 • Pets family kedi-köpek sakinleştirici macun
 • Peyless vetri science composure köpek sakinleştirici tablet
 • Vetıq mc vetıq sereneum köpek sakinleştirici tablet
 • Zootech anxiepet kedi,köpek sakinleştirici tablet
 • Vetıq mc vetıq sereneum kedi ve köpek ıçin sakinleştirici damla
 • Vetri-science vetri science composure kedi köpek sakinleştirici tablet
 • Vetiq vet ıq serene um drops kedi köpek sakinleştirici sıvı

Yavru köpeklerin sakinleşmesi amacıyla kullanılan köpek tasmaları ve yatakları da mevcuttur. Cins olarak fazla agresif bir köpeğe sahip olunduğu zamanlarda bu yatakların kullanımı da oldukça fayda sağlayacaktır. Yalnızca dışarı çıktığı zamanlarda agresifleşen yavru köpekler içinse ilaç yerine sakinleştirici tasma kullanımı daha önce olmalıdır.

Kızgınlık Dönemindeki Erkek Köpek Nasıl Sakinleştirilir?

Kızgınlıktaki köpeğin sakinleştirilmesi, veterinerlerden yardım alınması ile gerçekleşebilir. Pek çok köpek türü, 6 aylık olmalarından sonra cinsel olarak aktif hale gelirler. Özellikle erkek köpekler, her an kızgın olabilirler. Bunun için en temel ve kesin çözüm aslında kısırlaştırmaktır. Köpeklerin ilk çiftleşmeleri yaşanmışsa, kısırlaştırma işlemiyle bu durumdan kurtulunabilir. Ancak kısırlaştırılmak istenmeyen köpeklerin sakinleşmeleri için ya çiftleşmeleri ya da bir süre beklenmesi gereklidir. Kızgınlığa girmiş erkek köpekler, yolları bir dişi ile kesişmediği sürece çevreye hallenecek ancak bir süre sonra da bu durumdan vazgeçeceklerdir.

Köpekler İçin Bitkisel Sakinleştirici Var Mıdır?

Köpeklerde kullanılan bitkisel sakinleştirici lavanta yağıdır. Lavanta yağı, günümüzde insanlar tarafından da migren ağrıları için kullanılan maddelerin başında yer alır. Huzursuz ve sürekli stresli olan köpeklerin karın bölgelerine lavanta yağı sürülmesi ve ovalanması, sakinleşmeleri için çok tesirli olacaktır. Bu yöntem haricinde doğal olarak kullanılan bir yöntem mevcut değildir.

Çok Havlayan Köpek Nasıl Susturulur?

Havlayan köpeklerin susturulması, en çok nerede havladıklarına bağlı olarak değişir. Eğer köpekler evde duydukları ses karşısında fazla havlama eğilimi gösteriyorlarsa, sakinleştirici ve ses önleyici kulaklıkların kullanımı köpekleri için yeterli olacaktır. İnsanlara ve diğer canlılara sürekli havlayan köpekler ise sakinleştiriciler ile susturulabilir. Unutulmamalıdır ki, köpekler yavru veya yetişkin olsun sorun hissetmedikleri hiçbir şey için havlamazlar. Bundan dolayı agresif olmayan köpeklerin havladıkları şeylere mutlaka çok dikkat edilmelidir.

Yavru Köpekler Neden Sinirli Olur?

Yavru köpeklerin sinirlenme nedenleri, genellikle istediklerinin olmamasıdır. Özellikle küçük ırk köpekler, yavru olsalar dahi istedikleri herhangi bir şeyi talep ettikleri ancak elde edemediklerinde oldukça sinirli görünebilirler. Genel olarak yavru köpeklerin sağlıklarına da dikkat edilmelidir. Canlarının yanmasından dolayı da kendilerinde sürekli bir sinir hali görülebilir. Özellikle bit ve piresi olan köpeklerde bu durum daha fazla görülür. Büyük cins köpeklerde sinir durumu genellikle köpeklerin doymamasından kaynaklıdır. Bunun için de büyük ırka mensup Yavru köpeklerin sakinleşmesi için kendilerine ödül mamaları verilmesi daha kolay sorunları çözmeyi sağlayacaktır.

Ayrıca Bakınız: Köpeklere Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap