Beyaz Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Beyaz köpek cinsleri çevrenizde sıklıkla gördüğünüz köpeklerden bazılarıdır. Fakat tamamen beyaz renkten oluşan safkan köpekler ile her zaman karşılaşamamanız mümkündür. Çoğu köpek cinsinin beyaz renkli yavruları olur. Aynı şekilde birçok köpek cinsi de farklı renk kombinasyonları içerisindeyken bazıları tamamen beyaz renkli olur. Beyaz köpek cinsleri çoğunlukla küçük ve refakatçi köpekler olarak görülse de, birkaçı büyük ve güçlü ırklar.

Beyaz Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Samoyed, Japon Spitz ve Great Pyrenees gibi Kuzey Kutup bölgesi ve dağ ortamına ayak uyduran kar beyazı tüyleri bulunmaktadır. Diğer beyaz köpek cinsleri ise soylulara ve krallara arkadaşlık eden gösterişli kucak köpekleri olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bazı beyaz renkli köpekler, kalıtsal olarak ortaya çıkan bir pigmentasyon geni ile sağır doğmak için diğer köpeklerden daha büyük risk altındadır.

Samoyed Köpek Irkı

Gülen yüzlü köpek adıyla tanınırlar. Renkleri beyaz ya da beyaz krem şeklindedir. Oyuncu yetenekleri ve eğitilebilirlik durumları oldukça iyidir. Kürkleri kalın ve kabarıktır. Soğuk havaya dayanıklı köpeklerdir. Kızak çekmek ve avlanmak için kullanıldıkları bilinir.

Maltese Köpek Irkı

En küçük beyaz köpek cinsidir. 2 ila 4 kilogram arasında ağırlıkları bulunur ve ancak 25 cm’e kadar uzar. Tüyleri uzun, ipeksi ve yumuşaktır. Siyah gözleri ve burunları, beyaz saçlarının arasından oldukça kolay fark eder.

West Highland White Terrier Köpek Irkı

Çift katlı beyaz renk kürkleri bulunmaktadır. İlk başlarda haşere avlaması için yetiştirilmiştir. Tam anlamıyla refakatçi bir köpek olduğu gibi ayruca oldukça oyuncu ve zekidir. Tüylerinin bakımlı olması için her hafta düzenli olarak fırçalanmalıdır.

American Eskimo Köpek Irkı

Son derece zeki oldukları bilinmektedir. 1900’lü yıllarda sirk köpeği olarak performans gösterdikleri bilinmektedir. Eski adı Alman spitz olarak biliniyor. Kömür gibi gözleri ve burnu bulunan saf beyaz köpek cinslerinden biridir.

Bichon Frise Köpek Irkı

Kabarık ve hacimli kürkü ile yuvarlak görünümü onu sevimli kılmaktadır. Fransa kökenli oldukları bilinir. Kaniş ve Su spanielinden geldiklerine inanılmaktadır. Aktif, hareketli ve oyuncu oldukları bilinmektedir.

Coton De Tulear Köpek Irkı

Madagascar’ın seçkin kişileri için özellikle korunan köpeklerden biridir. Atalarının denizcilere eşlik ettikleri bilinmektedir. Diğer evcil hayvanlarla ve çocuklarla araları oldukça iyidir. Tüylerinin iyi görünmesi için haftada bir iki defa taranması önerilmektedir.

Great Pyrenees Köpek Irkı

En büyük beyaz köpek cinsidir. 45 kilogram ağırlığa sahip olabilirler. Kalın ve çift katlı bir kürk yapıları bulunmaktadır. Orta Asya ya da Sibirya’da binlerce yıl öncesinden ortaya çıktıkları düşünülmektedir. Son derece büyük oldukları gibi ayrıca oldukça sabırlı köpeklerdir.

Bolognese Köpek Irkı

Dost canlısı ve sevecen özellikleri ile bilinirler. Kabarık ve uzun tüyleri bulunmaktadır. Cesur, atik ve aynı zamanda utangaç köpeklerdir. Kürklerinin karışmaması ve tiftiklenmemesi için düzenli olarak taranması önemlidir. Bazı Bolognese sahipleri tüy bakımının kolaylaşması için tüylerini kesmeyi tercih eder.

Dogo Argentino Köpek Irkı

En güçlü beyaz köpek cinslerinden biridir. Pürüzsüz ve kısa ceketi tam anlamıyla bembeyazdır. Bir kulağı ya da gözü üzerinde koyu bir leke kabul edilebilmektedir. Cesaretleri, güçleri ve sadakatletleri oldukça popüler köpeklerdir. Tam bir aile köpeği olarak bilinirler ve çocuklar ile araları her zaman iyidir.

Japon Spitz Köpek Irkı

Tüyleri kar beyazı renginde olan Japon Spitz, kıvrılmış bir kuyruğa ve orta uzunlukta kürk yapısına sahiptir. Hem büyük hem de küçük alanlarda yaşamaya uygun köpeklerdir. Kabarık tüyleri bulunsa da aşırı tüy dökmedikleri bilinir.

Komondor Köpek Irkı

Uzak bir mesafeden bakıldığında Komondor köpeğinin bir koyun ile karıştırılması mümkündür. Uzun kürk kordonları bulunur ve bu özellikleri ile koyuna benzetilirler. Çiftlik hayvanlarının korunması için yetiştirilmişlerdir.

Kuvasz Köpek Irkı

Macar çiftlik hayvanı koruyucusu olarak bilinirler. Hem soğuğa hem sıcağa karşı dayanmalarını sağlayan çift katlı beyaz kürkleri bulunur. Önemli ölçüde tüy döktükleri bilinir. Bu nedenle belli aralıklarla taranmaları önemlidir.

Ayrıca Bakınız: Safkan Köpek Irkları Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap