Saint Bernard Köpek Irkı Özellikleri Ve Bakımı

Saint Bernard köpek ırkının tarihinin çok eski zamanlara dayandığı bilinmektedir. Tarihinin bir kısmı zaman içerisinde yok olsa da 1700’lü yıllardan itibaren olan geçmişi net olarak bilinmektedir. Saint Bernard köpek ırkı, Roma’nın Molossus türünden melezlenmiştir. 1660-1670 yıllarında etkileyici bir cankurtaran köpeği olmuştur. Bu zaman içerisinde ilk Saint Bernard köpek ırkları İtalya ve İsviçre arasında yolculuk eden kişiler için bir sığınma yeri olan Saint Bernard Bakımevi’ne getirildiği bilinmektedir.

Saint Bernard köpeklerinin karda iz bulma konusunda ki yetenekleri keşfedilmeden önce çarkları çevirme, insanlara eşlik etme ve arabaları çekme veya gözcülük yapma gibi görevlerde bulunmuşlardır.

Zaman içerisinde kayıp yolcuları bulmak, onları ısıtmak ve yüzlerini yalayarak hayata döndürmek onların en önemli görevidir. Bu hayati göreve yaklaşık 300 yıl devam etmiştir. Bu zaman içerisinde de 200 kişinin hayatını kurtarmışlardır. Barry isimi en ünlü Saint Bernard köpeği ise 40 ‘tan fazla kişinin hayatını kurtarabilmiştir. 19. Yüzyılında şiddetli hava koşulları ve hastalıklar nedeniyle birçok Saint Bernard köpeği hayatını kaybetmiştir. 1830’da ise kalan Saint Bernard köpekleri Newfoundland cinsi köpeklerle eşleştirilmiştir.

Saint Bernard Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

 • Saint Bernard köpeklerinin kafa yapıları büyüktür. Güçlü bir görünüme sahiptirler ve adaleli bir köpektir.
 • Ağırlıkları büyüklükleri ile doğru orantılı olarak, ne kadar yüksek olurlarsao kadar çok tercih edildikleri bilinmektedir.
 • Kısa ve uzun tüy yapıları bulunmaktadır. İki çeşit tüy yapısında da sık ve beyaz tüyleri üzerinde ten rengi, siyah, kızıl ve kaplan desenli kombinasyonlar bulunmakta.
 • Kulakları ve yüzü genellikle siyah renk ile gölgelenmiştir. Bu sayede zeki ve nazik bir ifadesi bulunmaktadır.
 • Uzun tüylü Saint Bernard köpeklerinin tüyleri uzundur ve kuyruk ile baldırlarında tüylenmeler olur.
 • Ayakları buz ve karda sağlam basmasını sağlayacak kadar kavisli, büyük ve güçlüdür.
 • Koku alma yetenekleri çok gelişmiştir ve fırtına ile çığ gibi afetlere karşı altıncı hislerinin olduğu düşünülür.

Saint Bernard Köpek Irkı Davranışsal Özellikleri

 • Aile üyelerine olan güçlü bağları ile tanınan köpeklerdir. Herhangi bir Saint Bernard sahibi ile konuştuğunuzda daha önce hiçbir köpeğe bu kadar bağlı olmadığını size anlatabilir.
 • Nazik doğaları ile bilinektedir. Genellikle istikrarlı hareketleri bulunur. Ani mod değişimlerini sık sık göremezsiniz.
 • Sahibine ve ailesine bağlı olsa da bağımsız olmayı sevmediği konular vardır. Aşırı ilgi isteyen bir köpek değildir.
 • Ailesi ile birlikte olmaktan mutlu olur. Genellikle aile üyelerini rahatsız edecek davranışlarda bulunmuyorlar.
 • Yabancı kişilere karşı şüpheci davranmaz ve onları zarif hareketleri ile karşılar. Saint Bernard köpekleri her canlıyla dost olması için eğitilmiş köpekler.
 • Korku ve utangaçlık problemleri yaşayabilirler. Çok nadir zamanlarda agresif olduğunu görebilirsiniz.
 • Korkutucu ve kalın sesleri sayesinde koruma köpeği olabileceği düşünülse de yumuşak huyları buna izin vermez.
 • Çocuklar ile arası iyidir. Çocuklarının hassaslıklarını anlarlar ve onlara aşırı nazik olurlar. Diğer hayvanlarla da iyi anlaştıkları bilinmektedir.

Saint Bernard Köpek Irkı Bakımı

Haftada en az bir defa taranmaları ölü tüylerinden kurtulmaları için önemlidir. Bu sayede tüyleri yeterince bakımlı ve parlak görünür. Yılda iki defa yoğun şekilde tüy döktükleri bilinmektedir. Bu süre içerisinde köpeğinizi daha sık taramayı denemelisiniz.

İhtiyaç duyduğu durumlarda banyo yaptırmanız uygun olur. Saint Bernard köpeklerinin enfeksiyonla karşılaşmaması için kulak içi temizliğine dikkat etmek gerekir. Doğal yollar ile tırnakları yeterince aşınmıyor ise tırnaklarını kesmelisiniz. Aksi halde köpeğiniz için yürümek ve koşmak eziyet haline gelecektir. Diş bakımını aksatmamak için belli aralıklarda dişlerini fırçalamayı ihmal etmemelisiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap