İskoç Köpek Cinsleri ve Özellikleri

İskoç köpek cinsleri köklü bir tarihe sahip olan İskoçya ülkesine aittir. İskoçya çok özel birçok köpeğe ev sahipliği yapmaktadır. Bu özel köpeklerin hem fiziksel hem de eşsiz karakter özellikleri tanınmaya değerdir. İskoç köpek cinsleri en popüler köpek ırklarını bünyesinde barındırmaktadır. İlginç görünümleri sayesinde görenlerin dikkatini çektiği gibi tarihleri de oldukça eski zamanlara dayanmaktadır.

İskoç Köpek Cinsleri

İskoç köpek cinsleri kendi aralarında pek çok alt gruba ayrılmaktadır. İlk kullanım amaçları porsuk, fare ve köstebek gibi kemirgenlerin tespit edilmesi ve avlanmasıdır. Bu nedenle İskoç köpeklerinin en belirgin özellikleri uzun yüz yapıları ve güçlü çeneleridir. İskoç köpeklerinin avlanma yeteneklerinin yanı sıra ailelerine tamamen bağlı oldukları da bilinmektedir. Ailenin çocuklarının koruyuculuğunu üstlenirler. Yabancılara karşı her zaman şüpheci oldukları için iyi bir bakıcı olabilirler. Güzellik yarışmalarında da oldukça popüler İskoç cinsi köpeklerdir.

İskoç Terrier Köpeği

İskoç köpekleri arasında en tanınan ırklardan biridir. İlk tanındıkları zamanlarda porsuk ve diğer hayvanarın aranmasında toprağı kazmak amacıyla kullanılmışlardır. Küçük vücut yapıları ile birlikte sağlam ve kaslı oldukları bilinmektedir. Uzun burunları ve güçlü bir çene yapıları bulunmaktadır. Siyah renkli kürkleri bulunan İskoç Terrier köpeklerinin açık renkli olanlarına rastlamak da mümkündür.

Küçük boyutlarına rağmen oldukça huysuz ve aksi olabilirler. Yabancılara karşı şüpheci ve uzak davranışlar sergilerler. Fakat sahiplerine ve çevrelerinde ki kişilere karşı son derece yakın ve sevecen oldukları bilinmektedir. İnatçı ve başına buyruk halleri sebebiyle eğitim almaları oldukça zordur. Oyun oynamaktan ve egzersiz yapmaktan keyif alırlar. Bekçilik özelliği sebebiyle aşırı havladıkları bilinmektedir. Bu sayede bulundukları bölgeyi koruyabilirler.

İskoç Tazısı Köpeği: En Hızlısı

İskoç tazıları, İskoçya’nın sembolü haline gelmiş köpeklerdir. Tüyleri oldukça kalın ve sert olduğu için normalden daha iri görünmektedirler. Bacakları uzun olduğu için çok hızlı koştukları bilinmektedir. Ortalama 8-11 yıl arasında ömürleri vardır. İnanılmaz bir görme yetilerine sahiptirler. Böylece geyik avlarken zorlanmazlar.

Kendilerine özgü kürkleri sayesinde iklim koşullarına uyum sağlayabilirler. İnce ve geriye doğru eğimli olan bir gövdeleri bulunmaktadır. Boy uzunlukları 80 cm’ e kadar çıkabilmektedir. Aynı zamanda harika birer evcil hayvan oldukları da unutulmamalıdır. Fazla alana sahip olmaları gerektiği için küçük evlerde yaşamak için uygun köpekler değildir. Uygun koşullar sayesinde ideal bir evcil hayvan ve mükemmel bir dost olacaktır.

Gordon Setter Köpeği: En Zarif Olanı

Gordon Setter köpeği, İngiliz Setter ve İrlanda Setter ailesinden gelmektedir. 17. Yy’da İskoçya’da yetiştirildikleri bilinmektedir. Kürkleri yoğun, sık ve siyah renktedir. Bacaklarında, gözlerinde ve burunlarında kahverengi lekelere rastlayabilirsiniz. 60 cm boylarında ve 25 ila 30 kg arasında ağırlığa sahip olabilirler.

Mükemmel koku alma yetenekleri sayesinde ideal bir av köpeği olma özelliği taşırlar. Aşırı hareketli oldukları için gerekli alan sağlandığında ideal bir evcil hayvan olabilirler. Düzenli egzersiz yapmaları sağlanmalıdır. Sahiplerine bağlı, hareketli ve sevecen karakterleri sayesinde ev yaşamına kısa sürede ayak uydurabilmektedir.

Skye Terrier Köpeği

Skye Terrier köpeklerinin aslen Skyle Adası’ndan geldiği bilinmektedir. İskoç Terrier köpekleri ile pek çok benzerlikleri bulunmaktadır. Uzun süre boyunca aynı ırka ait oldukları düşünülmüştür. Fakat 1870 yılında iki farklı cins oldukları keşfedilmiştir. Uzun gövdesi ve kısa uzuvları ile göze çarpmaktadır.

Güçlü burunları ve sarkık kulakları dikkat çekicidir. İki katmanlı ve uzun tüylere sahiptirler. Dış tabaka tüyleri daha sert, iç kısımları ise daha yumuşaktır. Mizaç olarak İskoç Terrier köpeklerine oldukça benzemektedir. Harika bir av köpeği ve dolayısıyla aktif köpeklerdir. Onu her zaman meşgul tutmak ve yeteri kadar egzersiz yapmasını sağlamak önemlidir. İyi ve sağlıklı bir hayat süren Skye Terrier köpekleri 11 yıl kadar yaşayabilirler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap