Goldador Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Goldador Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Goldador köpek ırkı hem insanlar hem de diğer hayvanlar ile arası oldukça iyi olan bir türdür. Çocuklar ile de iyi anlaşabilen Goldador’lar, ev ortamlarında rahatlıkla bakılabilecek evcil hayvanlar arasında yer almaktadır. Bahçeli alana sahip olan evlerde daha rahat etseler de apartman dairelerine de kolaylıkla uyum sağlayabilmektedirler. Goldador ırkının tarihi çok eskiye dayanmasa da köpek kuruluşları ve köpek severler tarafından büyük bir ilgi görmektedir. Özellikle bu ırkın arama kurtarma gibi görevler için eğitilebilmesi, farklı kurum ve kuruluşlar tarafından da sıklıkla tercih edilmesinde büyük bir öneme sahiptir. Kolay eğitilebilen Goldador’lar, sadık ve sevecen karakterleri ile bilinmektedir.

Goldador Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

Her köpek ırkının kendine özgü belli başlı özellikleri bulunmaktadır. Köpeklerin fiziksel özellikleri, köpeklerin safkan ırklarının tanımlanması adına oldukça önemlidir. Goldador’un özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Goldador’lar, büyük ırk köpekler kategorisinde yer almaktadır.
  • Goldador’ların ağırlıkları 35 kg’a kadar ulaşabilmektedir. Bu ırkın yüksekliği ise 50 cm’yi bulmaktadır. Bu ölçüler erkek Goldador’da daha yüksek olabilirken, dişi Goldador’da da daha az olabilmektedir.
  • Soğuklara karşı dayanıklı olan Goldador’ların tüyleri kısa ve sık bir yapıya sahiptir.
  • Oldukça dikkatli olan Goldador’lar, kolaylıkla eğitilebilirler.
  • Göz yapıları iri ve derindir. Aynı zamanda oldukça etkileyici bakışlara sahiptir.
  • Kulak yapıları, aşağı doğru sarkık bir formdadır.
  • Kuyruk boyları ortalama bir uzunluğa sahiptir.

Goldador’ın Karakteri Nasıldır?

Goldador köpek ırkı karakteri en önemli özelliği kolay eğitilebilir ve yüksek zekaya sahip olmasıdır. Goldador’lar oldukça dikkatli köpeklerdir. Atik ve güçlü fizikleri bekçi köpeği olarak görev yapmalarına müsaade etmektedir. Ancak, Goldador’ların fazla sevecen olması bu görevi yapmalarına engel olan bir diğer karakteristik özelliğidir. Goldador’lar kendilerine zarar verilemediği sürece tehlike arz etmemektedir. Karmaşık komutları çözebilme yeteneği ile yüksek zeka seviyesini kanıtlamış olan bu ırk, özellikle rehber köpek olarak kullanılmaktadır. Aileler için oldukça ideal olan Goldador’lar, yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Sürekli aile bireyleri ile vakit geçirmek isteyen bu ırk, yalnız kaldığında depresyona girebilmektedir. Yavru iken oldukça hareketli olan Goldador’lar, büyüdüklerinde de fazla enerjilerini atabilmek için egzersize ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle Goldador’lar, büyük ilgi isteyen ve düzenli olarak birkaç saat egzersiz yaptırılması gereken bir ırk olarak bilinmektedir.

Goldador’un Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Goldador’un bakımı, oldukça kolaydır. Goldador’ların tüylerinin haftada bir ya da iki kez taranması, tüylerinin bakımı için yeterli olmaktadır. Düzenli bir yıkanma periyodu ile genel temizliğinin yapılması yeterlidir. Goldador’lar kilo almaya oldukça müsait bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmesi oldukça önemlidir. Özellikle kısırlaştırma işlemi yapılan Goldador’ın, kısırlaştırılmış köpeklere özel mamalar ile beslenmesi gerekmektedir.

Yüksek bir enerjiye sahip olan bu ırkın, her gün muntazam bir şekilde yürüyüşe çıkartılması gerekmektedir. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak bir şeyler ile uğraşmayı seven Goldador için evde bazı görevler öğretilebilir. Karmaşık köpek oyunları, Goldador için oldukça etkili olmaktadır. Sarkık kulak yapılarına sahip olan Goldador’ların kulak temizlikleri de oldukça önemlidir. Düzenli olarak kulak içlerinin temizlenmesi, meydana gelebilecek enfeksiyonları ve iltihaplanmaları önlemektedir. Diş ve diş eti sağlığının korunması içinde düzenli olarak Goldador’ların dişlerinin temizlenmesi gerekmektedir. Köpekler için özel olarak üretilen diş fırçaları ve diş macunları, Goldador’ların ağız sağlığı için oldukça idealdir. Goldador’ların tırnak bakımlarının yapılabilmesi için patilerinin de düzenli olarak kontrol edilmesi gereklidir. Her hafta düzenli olarak tüylerin taranması işlemi sırasında Goldador’ların, kulak, göz, deri ve pati kontrollerinin yapılması, var olan bir rahatsızlığın erkenden tespit edilmesini sağlamaktadır.

Goldador Nasıl Beslenir?

Goldador’un beslenmesi, oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Goldador’lar, yapıları gereği hızlı bir şekilde kilo alabilmektedir. Bu nedenle, bu ırkın beslenmesi için mutlaka uzman veteriner hekimlerinin vermiş olduğu mamalar ve bu kişilerin belirlemiş olduğu dozlara uyulması gerekmektedir. Aksi halde, Goldador’lar da istenmeyen sağlık sorunlarının meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Kısırlaştırılan Goldador’ların ise mutlaka bu duruma uygun özelliğe sahip mamalar ile beslenmesi gerekmektedir. Goldador’ların beslenmesi, yaşlarına ve kilolarına göre de değişiklik göstermektedir. Bu nedenle düzenli veteriner kontrolleri ile beslenme düzeninin güncellenmesi de oldukça önemlidir.

Goldador Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Irkının tarihi çok eskilere dayanmamaktadır. Yaklaşık on beş yıl öncesine dayanan bir tarihe sahip olan Goldador’lar, Golden Retriever ve Labrador ırklarının melezidir. Hem Golden Retriever hem de Labrador ırkının özelliklerine sahip olan Goldador’lar, insanlara karşı oldukça sadık ve sevgi dolu olmaları ve bunun yanı sıra, yüksek zekaya sahip olmalarından dolayı rehber köpek olarak eğitilmektedirler. Çocuk bakımı konusunda da oldukça yetenekli olan Goldador’lar, aileler için oldukça ideal evcil hayvanlarıdır.

Goldador Eğitimi

Goldador köpek eğitimi, baskın karakterli kişiler tarafından verilmelidir. Net ve kısa komutlar ile eğitilmesi gereken Goldador’lar, karmaşık durumları çözme konusunda oldukça yeteneklidir. Bunun için Goldador’a, kıyafet toplaması, terlik ya da farklı bir nesne getirmesi gibi zihnini meşgul edecek eğitimler verilmelidir. Eğitim süreleri çok uzun tutulmamalıdır. Uzun süren eğitimler, köpeğin dikkatinin başka yönlere kaymasına neden olacaktır. Doğru bir şekilde yerine getirilen komutlarda köpeklerin ödüllendirilmesi, Goldador’ların eğitimden keyif almasını sağlamaktadır. Tek bir eğitim üzerine yoğunlaşılmasından ziyade, farklı oyuncaklar ile değişik aktiviteler yapılarak eğitim verilmesi, köpeğim eğitim sürecini sevmesini sağlamaktadır. Eğitim sürecinde Goldador’lara sert davranılması, bu ırkın inatlaşmasına ve eğitimi reddetmesine neden olacaktır.

Safkan Goldador Nasıl Anlaşılır?

Goldador’un safkan olup olmadığı öncelikle renklerinden ayırt edilebilmektedir. Safkan Goldador’lar genellikle tek renk olmaktadır. Göğüs kısmında meydana gelebilen beyazlıklar kabul edilebilir safkan özellikleri arasında yer alır. Bunun yanı sıra; baş, gövde ya da kuyruk kısmında ikinci bir renk bulunmamaktadır. Tüy yapıları Golden Retriever ırkında olduğu gibi uzun ya da kıvırcık formda değildir. Kısa ve sık bir tüy yapısına sahiptir. Tüm bunların yanı sıra, sahiplenilecek Goldador ırkı köpeklerin sahip oldukları seceresinin kontrol edilmesi de safkan bir ırk olup olmadığının anlaşılmasını sağlar.

Goldador Ne Kadar Yaşar?

Goldador köpek ırkı ömrü, genellikle 15 yıl kadardır. Bu durum, köpeğin genetik bir rahatsızlığa sahip olmamasına, düzgün ve sağlıklı bir bakıma sahip olmasına göre değişiklik göstermektedir. Goldador’ların sağlık kontrollerinin düzenli olarak yaptırılması ve sahipleri tarafından da rutin bakımlarının yapılması, bu ırkın sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olmasını sağlamaktadır.

Ayrıca Bakınız: Chihuahua Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap