French Bulldog Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

French Bulldog Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

French Bulldog köpek ırkı, bilinen en ufak köpek cinslerinden birisidir. Bu köpeklerin sahip oldukları dış görünüşleri, başka köpekler ile karıştırılamayacak kadar benzersizdir. Maksimum otuz santimetrelik bir uzunluğa sahip olan French Bulldoglar, dokuz ile on dört kiloya kadar ağırlığa sahip olabilmektedir. Sakin bir köpek ırkı olan French Bulldoglar, aileler için oldukça ideal bir tercihtir.

French Bulldog’un Özellikleri Nelerdir?

Özellikle göz ve kafa yapıları ile dikkat çeken French Bulldoglar, oldukça neşeli ve sıcak kanlı hayvanlardır. Oyuncu yapıları ile enerjik bir ırk olan bu sevimli köpekler, farklı fiziksel özellikleri ile de dikkat çekmektedir.

  • French Bulldog’ların dişi ve erkeklerinde boy ile kilo seviyeleri aynı şekilde seyretmektedir.
  • ’ların en dikkat çeken özelliği ise göz yapılarıdır. Gözleri; koyu renge sahip olup, oldukça büyük ve çıkık bir yapıya sahiptir.
  • French Bulldog’ların kafa yapıları büyük ve kare şeklindedir.
  • Tüyleri ise; kısa, sarı, siyah ve bir kaplan desenini andıran formdadır.
  • French Bulldog’ların bir diğer dikkat çekici özelliği ise, burun yapılarıdır. French Bulldog’ların burunları, oldukça basık bir yapıya sahip olmakla birlikte koyu bir renge sahiptir.
  • French Bulldog’ların kulak yapıları ise, bir yarasanınki ile hemen hemen yanı forma sahiptir.
  • Katlı ve kalın deri yapısına sahip olan French Bulldog’ların, iki ayda bir düzenli olarak yıkanması gerekmektedir.
  • French Bulldog’lar yaklaşık olarak, 10 – 12 yıl arası yaşamaktadır.

French Bulldog’un Karakteri Nasıldır?

Özellikle French Bulldog cinsine sahip köpekler, ev ortamlarında rahatlıkla bakılabilir. Bunun ilk nedeni ise, oldukça sıcak kanlı bir karaktere sahip olmalarıdır. Aynı zamanda, sahip oldukları fiziksel özellikleri de evlerde rahatlıkla beslenebilen evcil hayvanlar arasında yer almasını sağlayan etkenlerdendir. French Bulldog’un karakteri, bu ırkların diğer ırklardan ayrılmasında bazı ayırt edici özelliklere sahiptir. French Bulldog’lar insan canlısı ve oyuncu köpeklerdir. İnsanlarda daha sosyal olabilen French Bulldog’lar, diğer köpekler ile aynı ortama girdiğinde asosyal bir karaktere sahip olmaktadır. Aynı zamanda inatçı bir yapıya da sahip olan French Bulldog’lar, eğitim konusunda sahiplerini biraz uğraştırabilmektedir.

Uysal bir karaktere sahip olan bu ırk, sahiplerini aşırı derece kıskanabilmektedir. Bu nedenle, eğitilmemesi durumunda diğer insanlar ve köpek ile anlaşmada ciddi sorunlar yaşayabilir. Kediler ile arası oldukça iyi olan bu ırk, genellikle köpeklerden çok kediler ile dostluk kurabilmektedir. Ufak boylarına rağmen, bekçilik konusunda oldukça iyilerdir. Meraklı ve hareketli olan French Bulldog’lar çok fazla havlama özelliğine sahip değildir. Bu özelliği de apartman dairelerinde rahatlıkla beslenebilmesinin avantajları arasında yer almaktadır.

French Bulldog’ların Bakımı Nasıl Olmalıdır?

French Bulldog’ların bakımı, diğer köpek ırklarına göre biraz daha kolaydır. Kısa tüylere sahip olan bu ırkın, her gün düzenli olarak taranması tüylerinin bakımı için yeterlidir. Küçük yaşlardan itibaren diş sorunu yaşayabilen French Bulldog ‘ların, haftada iki üç kez dişlerinin fırçalanması gerekmektedir. French Bulldog’ların göz yapılarının çıkık olması nedeni ile göz enfeksiyonlarına yakalanmaları oldukça muhtemeldir. Bu nedenle French Bulldog’ın göz temizliğine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda basık bir burun yapısına sahip oldukları için burun kısmının da temizliği French Bulldog’ın sağlıklı bir şekilde nefes alabilmeleri için dikkat edilmesi gereken hususlar arasında bulunmaktadır. Aşırı sıcak iklimlerde beslenmeye uygun olmayan bu ırkın, fazla egzersiz yapmasından da kaçınılması gerekmektedir.

Aşırı yoğun aktiviteler, French Bulldog’ların kalp krizi geçirmesine neden olabilmektedir. French Bulldog’ın bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, tırnaklarıdır. Tırnak bakımlarının da düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

French Bulldog’lar Nasıl Beslenir?

French Bulldog’ların beslenmesi konusunda bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlardan ilki, bu ırkların düzenli ve sağlıklı bir beslenme programına sahip olmasıdır. Veterinerlerin önerdiği kuru mamanın kullanılması ve belirlenen dozlarda French Bulldog’lara verilmesi oldukça önemlidir. Düzensiz beslenen French Bulldog’lar, aşırı kilo almaları nedeni ile istenmeyen rahatsızlıklara yakalanmaktadır. Yüksek seviyelerde egzersiz yapabilen bir ırk olmadıkları için kilo verememe gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle, French Bulldog’ın mutlaka uzman hekimlerin tavsiye ettiği şekilde beslenmesi gerekmektedir.

French Bulldog Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

French Bulldog köpek ırkı, İngiliz Bulldog köpeklerinin minyatürü olarak geliştirilmiş olan bir ırktır. İngiliz Bulldog’ları 1860 yılında, Fransız köpek yetiştiricileri tarafından Fransa’ya götürülmüştür. Fransa’da İngiliz Bulldog’ları, Fransız Terrier cinsi köpekler ile çaprazlanmıştır. Bu iki köpek ırkının çaprazlanması ile French Bulldog ırkı elde edilmiştir.

French Bulldog Eğitimi Nasıl Verilir?

Her köpek ırkında olduğu gibi French Bulldog eğitimi, sabır isteyen bir süreçtir. Özellikle tuvalet eğitimi verilecek French Bulldog’un, küçük yaşlarda olması bu süreci kolaylaştırmaktadır. French Bulldog’ların ev dışında tuvaletini yapması için düzenli ve sık sık dışarıya çıkartılması gerekmektedir. Dışarıda tuvaletini yapan köpeğe, beslenme programına uygun bir ödül maması verilmesi, French Bulldog’ların eğitim sürecini olumlu yönde etkilemektedir. Ev de ped üzerinde tuvalet eğitimi verilmesi için ise, French Bulldog sahiplerinin ikişer saat ara ile köpeklerini, konumunu önceden belirledikleri ped alanına götürmesi gerekmektedir.

Diğer temel itaat eğitimleri için köpekler, sadece bir kişi ile çalışmalıdır. Bu aşamada, oyuncakların ve ödül mamalarının kullanılması, köpeklerin komutları öğrenebilmesine katkı sağlayacaktır. French Bulldog’ın inatçı yapıları sahiplerinin zorlanmasına neden olsa da aslında, French Bulldog’lar söylenilen her şeyi anlayabilen oldukça zeki hayvanlardır. Bu nedenle biraz sabır ve uğraş ile kişilerin köpeklerini eğitmesi mümkündür. French Bulldog eğitimlerinde, köpeklere mutlaka ‘hayır’ ya da ‘olmaz’ komutunun öğretilmesi gerekmektedir. Her gün düzenli olarak on dakikalık üç ya da dört set halinde eğitim çalışmalarının yapılması, French Bulldog’lar için yeterlidir.

Safkan French Bulldog Nasıl Anlaşılır?

French Bulldog’ların safkan olup olmadığını anlamak için fiziksel özelliklerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Safkan French Bulldog’ların; kare yüz hatları, büyük ve çıkık gözleri ile yarasa kulakları en belirgin özellikleridir. Bunun yanı sıra, safkan French Bulldog’ın deri yapısı kalın ve kırışık bir forma sahiptir. Bu özelliği de safkan bir ırk olup olmadığının anlaşılmasında oldukça önemlidir. Kısa kuyrukları, güçlü kemik yapıları ve kaslı vücutları da safkan French Bulldog’ların belirleyici özellikleri arasında yer almaktadır.

French Bulldog Ne Kadar Yaşar?

Sağlıklı ve güzel bakıma sahip olan French Bulldog köpek ırkı ömrü, 10 ile 12 yıl arasında değişmektedir. French Bulldog’ların ihtiyaç duyduğu bakımın yapılması, belirli sürelerde yıkanması ve özellikle burun kısmı ile diş sağlığına dikkat edilmesi, sağlıklı bir ömre sahip olmalarını sağlayacaktır.

Ayrıca Bakınız: Maltese Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap