Alman Kurdu Özellikleri – Yavru Alman Kurdu ve Bakımı

Alman kurdu özellikleri arasında en bilineni dünyada en çok tanınan ve sevilen köpeklerden biri olmasıdır. Çeşitli işlerde insanlara yardım ettikleri de bilinmektedir. İnsanların en yakın dostu olan Alman kurdu köpek cinsi, hem sadık hem de cesur özellikleri ile bilinmektedir. Alman kurdu köpek ırkı, ülkemizde de en fazla birlikte yaşanılan köpeklerden biridir. Görünüşü ile kurdu andırsa da aslında tam bir evcil köpek cinsidir. Alman kurtları üstün nitelikleri dolayısıyla fazlasıyla sevilmeyi hak etmektedir. Oldukça zeki olan bu köpek ırkı, doğru yetiştirildiği taktide ailenizle mükemmel bir uyum içerisinde yaşayabilecektir. Bu nedenle her köpekte olduğu gibi Alman kurdu köpeklere de doğru eğitim verebilmek oldukça önemlidir.

Alman kurdu özellikleri arasında en bilineni dünyada en çok tanınan ve sevilen köpeklerden biri olmasıdır. Çeşitli işlerde insanlara yardım ettikleri de bilinmektedir.

Alman Kurdu Özellikleri

 • Alman kurdu köpek cinsinin uzun ve kaslı bir vücut yapısı bulunmaktadır.
 • Siyah bir burnu ve dik kulaklara sahip olduğu bilinir. Burunları her zaman siyah renktedir. Dik kulakları ise daima öne doğru bakmaktadır.
 • Badem şeklinde gözleri bulunmaktadır. Ayrıca güçlü bir makas çenesi olduğu bilinmektedir.
 • Omuz genişliği yaklaşık 64 cm’dir. Kilosu ise 41 kilogramdan fazla olabilmektedir. Erkekler 30-40 iken dişiler 22-33 kiogram olabilir.
 • Erkek Alman kurtlarının boyu 61-66 cm arasındayken dişilerinin boyu 56 ila 61 cm arasında farklılık gösterebilir.
 • Alman kurdu cinsi köpeklerin tüyleri kalın ve çift katmanlıdır. Tüy renkleri ise genellikle pas rengi, kahverengi ya da siyah kombinasyonudur.
 • Uzun ya da kısa tüylü oldukları bilinir.

Alman Kurdu Köpek Cinsi Davranışsal Özellikleri

 • Alman kurtları bilinen en itaatkar köpeklerden biridir.
 • Eğitilbilirliği en yüksek seviyedir. Bu nedenle kolayca eğiterek evcil hayata uyumlu hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
 • Kusursuz derece bir koruma köpeği olduğu bilinir.
 • Yalnız kalmaktan hoşlanmaz.
 • Çok cesur ve etrafındaki insanları her zaman korumak isteyen bir köpek cinsidir.
 • Yeterli düzeyde sosyalleşmeleri sağlandığında diğer köpekler ve hatta kedilerle dahi iyi anlaştıkları bilinmektedir.
 • Çocuklarla araları iyidir. Fakat yabancı insanlara şüpheci oldukları gibi tehlike sezdikleri anlarda saldırgan tavırlar da gösterebilirler.

Alman Kurdu Köpek Cinsi Bakımı

Alman kurdu köpekler oldukça fazla tüy dökmektedir. Bu nedenle düzenli olarak taranması önemlidir. Enerjik bir köpek ırkı olduğu için devamlı enerjisini atması gerekecektir. Bu nedenle her gün mutlaka dolaştırılması, oyun oynaması ve egzersiz yapması gerekir. Böylece ev içerisinde enerjisini atması önlenir. Diğer tüm köpekler gibi düzenli aşılarının yaptırılması ve veteriner kontrollerinin aksatılmaması önemlidir. Ayrıca kulak, diş ve göz temizliğine de özen göstermek gerekir. Köpeklerin çok sık banyo yaptırılması, kürklerini tutan yağ tabakasını yok eder. Bu nedenle köpeğiniz gerçekten çok ihtiyaç duymadan banyo yaptırmanız önerilmemektedir. Alman kurtları, beslenme tarzları sayesinde oldukça kokusuz ve temiz canlılardır.

Alman Kurdu Köpek Cinsi Genel Sağlık Durumu

Her Alman kurdunda karşınıza çıkmasa da, birçoğunda görülen bazı kalıtsal hastalıklar mevcuttur. Özellikle artrit, tiroit sorunları ve kalça dislazisi birçok Alman kurdunda görülen rahatsızlıklardır. Ayrıca kulaklarının geniş ve açık olması sebebiyle kulak enfeksiyonlarına yatkınlık gösterdikleri de bilinmektedir. Çeşitli alerjilere duyarlı oldukları da biliniyor. Bazı kanser türlerinin teşhisini erken yaptırabilmek için veteriner kontrolleri aksatılmamalıdır.

Alman Kurdu Cinsi Fiyat Bilgisi

Alman kurtları temsil ettikleri secereye göre fiyat farklılıkları gösterebilirler. Ortalam fiyatları 2500 ila 18000 TL arasında değişebilmektedir. Ayrıca safkan olmaları, kürk desenleri, aldıkları eğitim ve veteriner masrafları da fiyat farklılıklarına neden olabilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap