Japanese Tosa Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Japanese Tosa Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Japanese Tosa köpek ırkı, iri yapısı ve inatçılığı ile bilinen bir köpek ırkıdır. Oldukça zeki olan bu köpekler, kolay eğitilebilir olsalar da korkusuz bir yapıya sahip olduklarından dolayı saldırgan tavırlar sergileyebilmektedir. Bu yüzden de birçok ülkede yasaklanmış köpek ırkları arasında yer almaktadır.

Japanese Tosa Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

Japanese Tosa ırkı, büyük ırk köpek kategorisinde yer almaktadır. Japanese Tosa ırkının özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Japanese Tosa’lar, kısa ve sık yapıda tüylere sahiptirler.
  • Japanese Tosa’ların göz renkleri genellikle kahverengi ve tonlarındadır.
  • Japanese Tosa’lar, siyah burna sahiptirler.
  • Kalça çıkıklığı gibi sağlık problemlerine yatkın bir yapıdadırlar.
  • Japanese Tosa’lar, sıcak havayı ve güneşi sevmezler.
  • Diğer evcil hayvanlar ile anlaşabilmesi için yavruyken sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Belli bir yetişkinliğe eriştikten sonra diğer hayvanlar ile anlaşamazlar.
  • Doğum esnasında en az altı adet yavru doğururlar.
  • Genellikle bekçi köpeği olarak bilinmektedir.
  • Çok hareketli ve enerjik bir yapıya sahip olduğu için apartman dairelerinde yaşamaya uygun değillerdir.
  • Sık sık egzersiz yapmaya ihtiyaç duyan bir ırktır.

Japanese Tosa’nın Karakteri Nasıldır?

Japanese Tosa’nın karakteri hakkında en çok bilineni, ailesine sadık bir köpek ırkı olmasıdır. En zeki köpek türlerinden biri olan Jaoanese Tosa, ailesine çok sevgi dolu bir köpek olsa da yabancı insanlara karşı oldukça agresif tavırlar sergilemektedir. İnatçı bir yapıya sahip olduğu için ne kadar eğitimli olsa da söz dinlemediği zamanlar olmaktadır. Korkusuzca hareket ettikleri için tehlike olarak gördüğü kişi ve hayvanlara zarar verebilmektedirler. Liderlik özelliğine sahip olan bu köpeklerin ana vatanı Japonya’dır. Japonya’da, Japanese Tosa ırkına ait köpekleri, dövüş köpeği olarak kullanarak daha saldırgan bir hale getirmişlerdir. Hayvanların saldırganlaşmasının en büyük sebeplerinden birisi ise, insanların vermiş olduğu yanlış eğitimler ve şiddettir.

Japanese Tosa’nın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Japanese Tosa köpek ırkı bakımı oldukça kolaydır. Tüylerinin kısa yapısı sayesinde, haftada iki üç kez fırçalanmaları yeterlidir. Kilo problemi yaşamaması için gün içerisinde en az üç kez gezdirilmesi gerekmektedir. Koşabileceği bir alan mevcut ise, gün içerisindeki gezintileri haricinde koşturulmasında fayda vardır. Enerjilerini atamadıkları zaman hırçınlaşabilirler. Sıcak havalarda sık sık güneş çarpması problemi yaşayan Japanes Tosa ırkı köpeklerinin, sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde dışarıya çıkartılması daha uygun olmaktadır. Denize girdikten sonra veya tüyleri fazla kirlendiğinde yıkanması gerekmektedir. Her yıkamada şampuan kullanılmasına gerek yoktur. Sık sık yıkamak yerine nemli bir bez ile tüylerini silinebilir. Tırnak bakımının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Ayrıca, kulak temizliği de oldukça önemlidir. Kulakta oluşan kirler duyma problemlerine ve sürekli kaşıntı sonucu yara oluşumuna yol açabilmektedir.

Japanese Tosa Nasıl Beslenir?

Japanese Tosa’nın beslenmesinde en çok dikkat edilmesi gereken nokta gerekli mineral ve vitamini almasıdır. Bu köpek ırkı, kendisi için uygun olan ev yemeklerini de tüketebilmektedir. Köpeklerin hangi besinleri tükettiğine dikkat etmek gerekmektedir. Ev yemeği haricinde meyve ve sebze yemeyi de seven bir ırktır. Köpeklerin öncelikle gıda alerji olup olmadığının öğrenilmesi gerekmektedir. Her besin hayvanlar için faydalı değildir. Ev yemeği verilirken soğan, sarımsak, domates gibi besinler verilmemelidir. Ev yemeği, mama desteği olmadan Japanese Tosa için yeterli olmayacaktır. Gerekli kuru mama ve yaş mama desteği ile gerekli vitaminleri alarak ev yemeği tüketebilmektedirler. Yaş mamanın her zaman verilmemesi gerekmektedir. Bazı günlerde kuru mama ile karıştırarak verilebilir. Çok su tüketen bir köpek cinsidir. Özellikle yaz aylarında daha fazla suya ihtiyaç duyarlar. Su tüketiminden sonra salyası fazla akmaktadır. Köpeklere verilmesi gereken su ise her zaman taze olmalıdır.

Japanese Tosa Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Japanese Tosa ırkının ortaya çıkmasının asıl sebebi, on dördüncü yüz yıldan beri Japonların köpek dövüşüne olan merakıdır. Japanes Tosa ırkından önce Japonya’nın en küçük adası olan Şikoku’da, adadan adını alan Şikoku Inu cinsi köpekler dövüştürülmekteydi. Batılıların dövüş köpekleri gelmeden önce en gözde dövüş köpeği olan Şikoku Inular’ın popülerliği sonlanmıştır. Daha sonrasında Japonlar, batılıların getirmiş olduğu Mastiff ırkı köpekler ile Şikoku ırkını çiftleştirerek Tosa ırkı köpeklere sahip olmuşlardır. Japanes Tosa ırkı, adını Şikoku adasındaki Tosa eyaletinden almıştır. Japanes Tosa köpeklerinin günümüzdeki haline gelme süresince birçok farklı köpek ırkı ile çiftleştirilmiştir. Saint Bernard, Bull Terier ve Danua cinsi köpekler, Japanes Tosa ırkı köpeklerin günümüzdeki haline gelmesinde kullanılan bazı ırklardır.

Japanese Tosa Eğitimi Nasıl Verilir?

Japanese Tosa’nın eğitimi evde verilen eğitimler ile başarılı bir sonuç vermemektedir. Bu ırka sahip köpeklerin eğitiminin, profesyonel köpek eğitmenleri tarafından verilmesi daha sağlıklı olmaktadır. Köpek eğitmeni seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. İşini en iyi ve güvenli şekilde yapan eğitmenlerin seçimi çok önemlidir. Bu ırka sahip köpekler ve hatta çok uysal köpekler bile şiddet içeren eğitimlere tabi tutuldukları zaman ilerleyen dönemlerde daha saldırgan bir hale gelmektedir. Hayvanların canı yakılarak verilen eğitimlerde, köpeklerin şiddete uğrama korkusu ortaya çıkmaktadır. Bu da köpeklerin saldırganlaşma sebepleri arasında yer almaktadır. Japanes Taso köpeklerinin eğitilmesi oldukça sabır gerektiren bir iştir. Zeki köpekler olmasına rağmen, saldırma iç güdüleri çok yüksektir. Özellikle, küçük yaşlardayken düzgün bir eğitim almaları daha olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlar. Eğitim almış Japanes Tosa ırkı köpeklerin daha sakin ve uysal bir yapıda oldukları gözlemlenmiştir.

Safkan Japanese Tosa Nasıl Anlaşılır?

Japanese Tosa ırkının safkan olup olmadığını anlamak oldukça zordur. Bu ırkın safkanları oldukça nadirdir. Çoğu köpek üretimi yapan kişilerde bile bulunması en zor olan köpek ırklarından birisidir. Yasaklı ırklar arasında yer alıyor olmaları da bulunamama sebeplerinin başında yer almaktadır. Japanes Tosa ırkının safkan olduğunu öğrenilebilmesinin tek yolu, beş kuşak hatta mümkünse daha eski kuşaklara kadar bulunan secere belgesini talep etmektir. Bu noktada belgelerin gerçekliği de oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Belgelerin doğruluğu teyit edilmelidir. Bu ırk köpeklerde, safkan bulunmasının zorluğundan kaynaklı olarak dolandırıcılıklar artış göstermektedir.

Japanes Tosa Ne Kadar Yaşar?

Japanes Tosa köpek ırkı ömrü, bakım şartlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle on yıllık bir yaşam süreleri bulunmaktadır. İyi bakılan bir köpek bu yaşlarını görebilir. Fakat, sıcak iklimlerde bakılan Japanes Tosa ırkları, sıcağa dayanıklı olmadığı için uzun bir ömre sahip olamayabilir. Gerekli egzersizleri yaptırılan, sağlıklı beslenen ve düzenli bakımları yapılan Japanes Tosa’ların ömrü on yılı bile geçebilmektedir. Bu durum her ne kadar nadir görülse de olabilmektedir. Önemli olan Japanes Tosa ırkının gereksinimlerinin yeterince karşılanmasıdır. Kötü şartlar altında bakımı yapılan köpeklerin uzun bir ömrü olmayabilir. Kolay kolay hastalanmayan bir köpek ırkı olmasına rağmen, kötü şartlar altında bakıldığı zaman eklem rahatsızlıkları oluşmaya başlar.

Ayrıca Bakınız: Greyhound Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap