Akita İnu Köpek Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Akita İnu köpek cinsi köpekler, spitz türünde en büyük kabul edilen Japon bekçi köpeklerinden biridir.  Bu köpek cinsi, biçimli vücudu, ağırbaşlılığı ve kendine has güçlü görüntüsü sayesinde diğer köpek ırklarından kolayca ayırt edilebilir. Akita İnu köpek ırkının uzunluğu yüksekliği ve eninden daha fazladır. Bu nedenle duruşu ve görünüşü kolayca seçilebilir. Akita İnu köpekleri Japon köpeklerin en ünlüsü olarak kabul edilmektedir. Geçmişleri adeta tarihe ışık tutmaktadır ve Japon türlerin en iyi örneği olarak bilinmektedir. 1800’lü yıllarda yapılan çalışmalar sayesinde Japon köpeklerin arasından ortaya çıkmıştır. Yetiştiriciler Akita İnu köpeklerinin görünüm, büyüklük ve özelliklerini seçerek en iyi genler üzerinde çalışmalar yaptıklarını açıklamışlardır.

Akita İnu Köpek Cinsi Fiziksel Özellikleri

 • Akita İnu cinsi köpekler genellikle siyah, çikolata renklerinde ve beyaz ile kaplanmış bir tüy yapısına sahiptir. Tüyleri genel itibariyle sık ve uzundur. Çift katla sarılı kalın bir tüy yapısına sahip olduğu için peluşu andırdığı bilinmektedir.
 • İri göğüslü, kalın bacak yapısı ve kaslı bir vücudu bulunmaktadır. Erkek Akita İnu köpekleri 85 ila 130 kilogram arasındayken, dişileri ise 70 ila 110 kilogram arasında değişiklik gösterebilirler.
 • Büyük kafası ve orantılı bir vücudu bulunmaktadır. Ayrıca güçlü bir ağız yapıları bulunmaktadır.
 • Akita İnu köpekler küçük gözlere ve simsiyah bir burna sahiptir. Kulakları hem küçük hem de üçgenimsi bir yapıdadır.
 • Tüysüz bir kuyruk yapısı bulunmaktadır.
 • Tüyleri yumuşak ve yoğun olduğu için soğuk havalara oldukça dayanıklılardır.

Akita İnu Köpek Cinsi Davranışsal Özellikleri

 • Akita İnu köpekleri yabancılara karşı temkinli davranmaktadır. Fakat sahibine ve aile üyelerine karşı son derece sevecen ve sadık olduğu gibi ayrıca cesur bir karaktere de sahiptir.
 • Diğer köpek cinslerine saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Dikkatlerin ve otoritenin üzerlerinde olmasından hoşlanırlar. Bu nedenle tek köpekli aileler için daha uygun köpeklerdir.
 • Devamlı eğlenceli ve oyuncu kişilikleri ile bilinmektedir. Bu sayede sahibi ve yakın çevresi ile her daim dostluğunu korumaktadır.
 • Akita köpekleri getir-götür oyunlarından keyif alır. Ayrıca doğa yürüyüşleri, kamp, koşu ve bisiklet gibi aktivitelerden de hoşlanmaktadır.
 • Yapısı gereği oldukça olgundur ve bu nedenle genelde havlamamayı tercih edebilir. Fakat huysuz tavırlar sergilediklerinde kendilerini güvende tutmak adına gürültü yapabilirler.
 • Çevresine karşı baskın karakter göstermekten çekinmezler. Bu nedenle daha önce köpek sahibi olmuş ve deneyim sahibi kişiler tarafından sahiplendirilmesi daha doğrudur. Böylece agresif kişiliğinin minimum düzeye indirilmesi daha kolay olur.

Akita İnu Köpek Cinsi Bakımı

Yüksek zekası sebebiyle rutin bir yaşamdan hoşlanmaktadır. Ayrıca mama ve su kabının da her zaman temiz olması gerekir.Saldırgan karakterinin bastırılması için ilgi ve alaka gösterilerek büyütülmesi önemlidir. Özellikle 4 ila 7 aylıkken hızlı gelişiim gösterirler. Bu nedenle kaliteli mamalar kullanmaları önemlidir. Ayrıca kemik bozukluklarına karşı duyarlıdır. Bu nedenle düzenli bakımının ihmal edilmemesi gerekir. Aşı uygulamaları da aksatılmayarak sağlıklı bir yaşam sürmesi sağlanabilir.

Akita İnu Köpek Cinsi Genel Sağlık Durumu

Akita köpeklerinin ortalama yaşam süresi 10 ila 12 yıl arasında değişmektedir. Güçlü bir görünüme sahip olsalar da bazı kalıtsal hastalıklara yatkınlık gösterdikleri bilinmektedir. Özellikle kalça kemiklerinin oturmamasını sağlayan kalça displazisi yaşayabilirler. Gastrik dilatasyon adı verilen şişlinlik problemi yaşadıkları da gözlenmiştir. Akita köpeklerin ciltte yağlanma ile birlikte yağ bezlerinin iltihaplanması gibi problemler yaşadığı da bilinmektedir. Teşhisi için cilt biyopsisi yöntemi kullanılabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap