Süs Köpeği Cinsleri Ve Özellikleri

Süs köpeği cinsleri sık kullanılan bir tabir olsa da aslında toy grup ya da diğer adıyla oyun köpek cinsleri kategorisi daha doğru bir tanımdır. Sevimli görünümlerinin yanı sıra bakımı zor olan köpeklerdir. Bu nedenle süs köpek sahiplenmek isteyen kişilerin bakımlarını eksiksiz sağlamaları önemlidir. Süs köpek cinsleri bakımları bakımından birbirlerine benzese de beslenme ve tüy bakımları farklılıklar göstermektedir. Aksi halde çeşitli hastalıklara maruz kalarak hayatlarını kaybetmeleri mümkündür. Özellikle insanlara arkadaşlık etmeleri için yetiştirilen süs köpek cinsleri belli dönemlerde soylu kişilere de dostluk etmiştir. Böylece saray mensuplarının beslediği köpek cinslerinden olma ayrıcalığa sahiplerdir.

Süs Köpeği Cinsleri

1) Cavalier King Charles

Dost canlısı ve sabırlı bir karaktere sahip köpeklerdir. Sahiplerini mutlu etmekten zevk duyarlar. Diğer köpeklerle de iyi anlaştıkları bilinir. Her yaştan insanla kolayca iletişim kurabilirler. Sevilmekten ve ilgi görmekten hoşlanırlar. Oldukça zeki oldukları için eğitimleri kısa sürer. Düzenli aralıklar ile taranmaları önemlidir. Gerekli durumlarda da banyo yapmaları gerekir. Kulaklarında bulunan tüylerin düğümlenmemesi için banyonun ardından kurutulmaları ihmal edilmemelidir. Göz hastalıklarına yatkınlıkları bulunmaktadır. 13-15 yıl arası yaşamlarını sürdürebilirler.

2) Tibetan Spaniel

Ortalama olarak 16 yıl yaşayabilirler. Eğitimleri diğer köpek ırklarına kıyasla daha zor olabilir. Çünkü bağımsız bir yapıya sahiptirler. Orta derecede tüy dökerler ve sağlıklı kürk yapıları için düzenli taranmaları gerekir. Seslere karşı dikkatli ve yabancılara karşı çekingen tavırlar gösterirler. Aile içerisinde de oldukça sevecen oldukları bilinir.

3) Yorkshire Terrier

Anavatanı İngiltere’dir. Zeki ve atik köpeklerdir. Aile üyeleri ile dost olabilirler. Yabancılardan uzak durdukları gibi bazı durumlarda hırçınlaştıkları görülebilir. 14 ila 16 yıl arasında yaşamlarını sürdürebilirler. En fazla 4-5 kilogram ağırlığına ulaşabilirler. Çok fazla tüy döktükleri bilinir. Bu nedenle tüy alerjisi bulunan kişiler için önerilmemektedir. Düzenli taranmaları ve diş temizliğine dikkat edilmesi önemlidir.

4) Minyatür Schnauzer

Sosyal bir köpek türü olmalarının yanı sıra evde beslenmeye uygundur. Diğer evcil hayvanlar ile iyi anlaşırlar. Sahiplenmeden önce karakterine dikkat etmek önemlidir. Genellikle uyumlu olsalar da inatçı oldukları da bilinmektedir. Boyun eğmeyen yapıları sebebiyle eğitimleri zorlaşabilir. Tüy dökmeyen köpek cinslerinden biridir. Aynı şekilde kokusuz oldukları da bilinir. Yine de belli aralıklarla taranması önerilmektedir. 2 ayda bir tüylerini kısaltmak faydalı olacaktır.

5) Minyatür Pinscher

Diğer köpek türlerine göre zorlayıcı bir karaktere sahiptir. Sinirlenmeye meyilli köpeklerdir. Bu nedenle kendinden büyük köpekleri kovalamak isteyebilirler. Herhangi bir tehdit karşısında saldırıya geçebilirler. Bu nedenle sahiplenmeden önce iki defa düşünmek gerekebilir. İyi eğitilmeleri sonucunda çocuklar ve hayvanlar ile anlaşmaları mümkündür. Ancak yine de köpeklere saldırma ihtimalleri bulunmaktadır. Kısa tüylere sahip oldukları gibi orta derece tüy dökerler.

6) Bichon Frise

Köpek tüyüne alerjisi olan kişiler için ideal bir köpek türüdür. Nedensiz havlamadığı için apartman hayatına uygundur. Kendinden emin, zeki ve hayat dolu canlılardır. Mutlu olmak için insanların ilgisine ihtiyaç duyarlar. Eğitimleri de oldukça kolaydır. Sık sık taranması ve ayda bir defa yıkanması önerilmektedir. Göz çevrelerinde oluşacak lekeleri engellemek adına düzenli olarak temizlenmesi sağlanmalıdır.

7) Pomeranian Boo

Öğrenmeyi seven, meraklı, dikkatli, hayat dolu ve bağımsız köpeklerdir. Çok iyi bir bekçi köpek olma özelliğine sahiptir. Oldukça cesurlardır ve kendilerini büyük sanarak büyük köpeklere saldırabilirler. Havlamaya eğilimli köpekler oldukları için eğitimlerine dikkat etmek gerekir. Küçük çocukların dikkatsiz davranışları nedeniyle ısırmalarına neden olabilirler. Tüylerinin bakımlı olması için sık sık taranmalıdır.

8) Pug

Mutlu, hareketli ve sadık yapıları bulunmaktadır. Oyun oynamayı sevdikleri kadar yaramazlık yapmayı da severler. Hem zeki hem de inatçı canlılardır. Eğitim rutinlerinden kolayca sıkılabilirler. Gereksiz yere havlamazlar. Diğer hayvanlar ile iyi geçinebilirler. Çok fazla ilgi istedikleri için kıskançlık yaşamaları da mümkündür. Düz ve kısa tüylere sahip oldukları için bakımları kolaydır.

9) Toy Poodle

Dünya’da en çok tanına süs köpeği ırklarından biridir. Aynı zamanda oldukça zeki köpeklerdir. Hem tüy dökmez hem de koku yapmazlar. Eğitilmeye çok açık köpeklerdir. En önemli görsel avantajları ise çok fazla tıraş şekline sahip olmalarıdır.

10) Papillon

Dengeli ve itaatkar oldukları kadar sahiplerine de oldukça düşkündürler. Tuvalet eğitimi konusunda biraz zorluk çekebilirler. Diğer köpeklere saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Bölgesini korumak adına fazla havlayabilirler. Bu nedenle apartman hayatına uygun görülmemektedir. Genellikle temiz ve kokusuz köpeklerdir. Yine de tüy bakımını aksatmamak faydalı olacaktır.

11) Shih Tzu

İnatçı, zeki, dayanıklı, cesur ve neşeli köpeklerdir. Çocuklarla iyi anlaşsa da sinirlendiği durumlarda ısırmaları mümkündür. Ev içerisinde sessiz olurlar ve apartman hayatı için ideal görülmektedirler.

Isıya karşı hassas köpeklerdir. Bu nedenle sıcak havalarda dikkatli olmak gerekir. Yüz ve göz çevresinin temizliğine özen göstermek gerekir. Göz problemlerine karşı hassasiyetleri bulunmaktadır. Tüy bakımı aksatılmadığı taktirde çok fazla tüy dökmezler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap