Yavru Köpeklerde Kuru Şampuan Nasıl Kullanılır?

Yavru Köpeklerde Kuru Şampuan Nasıl Kullanılır

Yavru köpeklerde kuru şampuanın kullanımı tüm vücuda uygulanması ile yapılır. Köpeklerde kuru şampuan köpeğin sağlığı üzerinde büyük öneme sahiptir. Yavru köpekler her yerden kir ve toz toplama nedeniyle sıklıkla kirlenirler.

Kirli köpekler hem kendi sağlıkları hem de çevrelerinin sağlığını tehlikeye atar. Bunun önüne geçmek için köpeğin düzenli olarak yıkanması ve temizlenmesi sağlanmalıdır. Yavru köpeklerde kuru şampuan köpeğin en doğru şekilde temizlenmesi için kullanılır.

Yavru Köpeklerde Kuru Şampuan Kullanımının Önemi Nedir?

Yavru köpeklerde kuru şampuan kullanımı köpeğin sağlıklı kalması adına önem taşır. Özellikle kış aylarında kirlenen köpekleri temizlemek zor bir işlemdir. Köpeği yıkamak onu üşüteceği için köpek sahipleri bundan kaçınır.

Köpekler ıslandıklarında zatürre ve diğer birçok hastalığa yakalanma riski taşır. Temizleme yapılacakken köpeğin sağlığından olmaması için su ile temizleme yapılmamalıdır. Sıcak su ile yıkama yapıldığında bile köpeğin vücudu buna çabuk alışamaz ve hızlı bir şekilde hasta olur.

Her ne kadar sıcak su ile yıkama gerçekleştirilse de köpekler çabuk üşüme özelliğine sahiptir. Bu bakımdan kullanımında su kullanılmayan kuru şampuan tavsiye edilir. Birçok çeşidi olan kuru şampuan köpeğin hem temizlenmesi hem de rahatlaması adına veterinerler tarafından önerilen bir temizlik malzemesidir.

Yavru Köpeklerde Kuru Şampuan Kullanımı Nasıldır?

Kuru şampuanlar üretimi birçok şekilde olur. Birçok türü olan kuru şampuanların en sık kullanılanları sprey pudra ve köpük şeklinde olanlardır. Bu kuru şampuanlar köpeğin tüylerinin her tarafına temas edecek şekilde vücuda sıkılır. Köpeğin tüyleri sahibi tarafından dağıtılarak her tarafına kuru şampuan dökülmesini sağlanır.

Bir süre böyle bekletildikten sonra köpeğin kuruduğu anlaşılır ve bir fırça yardımı ile vücudu taranır. Gerçek yıkama etkisi gösteren kuru şampuan köpeklerin keyifle temizlenmesine yardımcı olur. Kuru şampuan ile yıkama evin içinde yapılmamalıdır.

Köpek bu işlemden sonra taranacağı için yere ve halılara birçok tüy ve kir dökülmesi ihtimali vardır. Bu ihtimali ortadan kaldırmak için balkon veya banyo gibi bir yerde temizliği yapılmalıdır. Ya da köpeğin taranacağı alanda bir bez yardımı ile korunma sağlanmalıdır.

Yavru Köpeklerde Kuru Şampuanın Zararları Nelerdir?

Köpeklerde kuru şampuan zararları yoktur. Köpürme ve temizleme prensibi diğer şampuanlardan farklı olan kuru şampuan son yıllarda köpek sahiplerinin sıklıkla tercih ettiği bir ürün olmuştur. 

Yavru köpeklerde kullanılan kuru şampuan sağlıklı olarak bilinir. Bu bakımdan kullanımında bir sakınca yoktur. Ancak her ihtimale karşı hangi ürünün kullanılacağı veteriner yardımı alınarak kullanılmalıdır.

Kuru Şampuan Kullanımında Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Kuru şampuan kullanıldığında dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Şampuan kullanımında yıkama yapılırken şampuanın gözlere ağza ve buruna gelmemesine özen gösterilmelidir.

Bu durumlar geliştiğinde ise kuru şampuanın temas ettiği göz ağız ve burun çevresi iyice yıkanmalıdır. Diğer bir dikkat edilecek olan konu ise alerjik reaksiyonlardır. Köpeğin hangi ürüne alerji duyduğu bilinmeli ve ona uygun ürün alınmalıdır.

Aksi takdirde köpeğin alerjisi olduğu bir ürün kullanıldığında köpek yıkamadan soğuyacak ve bir daha sahibine bu konuda yardımcı olmayacaktır. Köpeklerde kuru şampuan son yıllarda normal şampuanların yerini almış ve köpeklerle köpek sahiplerini oldukça memnun eden bir nitelik kazanmıştır.

Kuru Köpük, Köpek Şampuanı Nasıl Kullanılır?

Köpük şampuanı kuru şampuanlar içerisinde en çok tercih edilen türdür. Sprey kuru şampuan ile beraber çokça tercih edilen bu şampuan köpeğin vücudunun her tarafına sürülür. Ağız göz ve burun çevresi dışındaki vücudun tüm alanlarına masaj yapılarak sürülür.

Masaj suretiyle vücudun ve tüylerin tamamına sürüldükten sonra bir süre kuruması beklenir. Köpükler sönüp görünmeyecek duruma geldiğinde tüyleri tarama işlemi başlar. Tüylerde tersine doğru tarama yapılarak deride olan kirler de çıkarılmış olur.

Köpeklerde İnsan Şampuanı Kullanımının Sonuçları Nelerdir?

Köpeklerde insanlar için kullanılan şampuanların kullanımı doğru değildir. Hassas hayvanlar olan köpekler birçok kimyasal ürüne alerjik reaksiyon gösterirler. Özellikle insanlar için üretilen şampuanlarda birçok katkı, alkol ve kimyasal madde vardır.

Köpekler insanların kullandığı şampuanları kullandığında birçok alerji ile karşılaşabilirler. Köpeğin vücudunda:

  • Yanma
  • Kızarıklık
  • Sivilce
  • Hapşırma ve tıksırma
  • Mide bulantısı ve kusma
  • İştah kesilmesi gibi birçok sorunla karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle insan temizlik ürünleri köpekler için kullanılmamalıdır.

Köpeklerde Yıkanma ve Temizlenmenin Önemi Nedir?

Köpekler çok hızlı kirlenen hayvanlar oldukları için sürekli bu durumdan dolayı mutsuz olurlar. Köpeğin kirli olması hem köpek hem de köpeğin çevresindekiler açısından büyük bir sorundur.

Birçok köpek hastalığının bulunması bu konuda köpek sahiplerini korkutur. Köpeklerde bulunan birçok hastalık insanlara bulaşma eğilimi de gösterir. Hastalık ve enfeksiyonları çok kolay yakalanan köpeklerde temizlenmenin önemi büyüktür.

Köpekler yıkandıklarında insanlar gibi huzurlu ve mutlu olurlar. Bu bakımdan köpek temizliğine dikkat edilmelidir. Köpeklerin hastalanma riski göz önünde bulundurularak yıkanmaması da sorun oluşturur. Bu bakımdan köpeklerde kuru şampuan kullanımına özen gösterilmelidir.

Ayrıca Bakınız: Yavru Köpeklerde Kalça Çıkığı Nasıl Anlaşılır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap