Köpeklerin Çene Basıncı Ne Kadar?

Köpeklerin çene basıncı büyük yükleri kaldırabilecek güçtedir. Köpeklerde çene basıncı PSI birimi ile ölçülür. Basınç ölçüm işlemlerinde kullanılan PSI tekniği köpeklerin çene basıncı hesaplanır.

Hayvanlar içerisinde en güçlü çene basıncına sahip tür köpeklerdir. Isırma kuvveti olarak da bilinen çene basıncı köpeklerin en önemli özelliklerindendir. Köpekler hayvanlar arasında sıcakkanlı, itaatkar ve korumacı özellikleri ile ön plana çıkarlar.

Zeka yönleriyle de dikkat çeken köpekler yeri geldiğinde oldukça hırçın ve vahşi olabilirler. İnsanlarla olan ilişkilerinde bunu zorunlu olmadıkça göstermeseler de köpekler istediklerinde oldukça güçlü ve agresif bir kişiliğe bürünürler.

Köpeklerin güçlü, vahşi ve agresif yönlerini en iyi çene basınçları destekler. Çene basınçları sayesinde kendilerini koruma altına alan köpekler aynı zamanda ağırlık da taşıyabilirler.

Köpeklerin Çene Basınçları Neye Göre Değişir?

Köpeklerin çene basınçları fiziksel özelliklerine göre değişiklik gösterir. Köpeklerde çene basıncını en çok etkileyen faktör köpeğin cinsidir. Köpekler kendi aralarında birçok cinse ayrılırlar.

Oldukça güçlü ve vahşi köpek cinsleri olduğu gibi narin ve hassas köpek cinsleri de vardır. Bu narin köpeklerin çene basınçları da düşük ve azdır. Çene basıncı köpeklerde kilolarına göre de değişiklik gösterir. Yüksek kiloda olan köpeklerin çene basıncı da yüksektir.

Köpeklerde çene basıncını etkileyen bir diğer etken de köpeğin cinsiyetidir. Erkek köpekler dişi köpeklere oranla daha yüksek bir çene basıncına sahiptir. Köpeklerin çene basınçları ne kadar yüksek olursa olsun doğru eğitim ve sevecen yaklaşımla uysal bir hale getirilmeleri sağlanabilir.

En Yüksek Basınca Sahip Köpek Irkları

Çene basıncı en yüksek köpek ırkı kangaldır. Kangal köpekleri dünyada en yüksek kaldırma ve çekme gücüne sahip köpeklerdir. Çene basıncı 337 kilo olan kangallar bu ağırlığı rahat bir şekilde çekebilecek güçtedir.

Kangaldan sonra 300 kilo üzeri çene basıncı uygulayan başka ırk köpeklerde vardır. Bu köpekler neredeyse kangallar kadar büyük bir basınç uygulayarak dikkat çeker. Bandogge Mastif köpeği 331 kilo çene basıncı uygularken, Cane Corso köpekleri ise 317 kiloya kadar çene basıncına sahiptir.

Sokaklarda sıklıkla karşılaşılan ve saldırgan tavırlarıyla korku saçan Pitbull köpekleri çene basıncı sıralamasında en yükseklerde değildir. Evde bakılan Pitbullar ile sokakta sıklıkla karşılaşıldığı için yüksek bir güç ve çene basıncına sahip olduğu düşünülür.

Her ne kadar güçlü bir köpek olsa da diğer birçok köpeğe oranla daha az bir çene basıncına sahiptir. Pitbull köpekleri 106 kilo çene basıncına sahiptir.

Köpeklerde Çene Basıncı Sıralaması

Köpek çene basıncı sıralamasında en üst sırada kangal köpeği varken, en alt sıralamada ise Belçika Malinois Kurdu bulunur. Köpeklerde çene basıncı sıralama şu şekildedir:

 • Kangal=337, 01 kg
 • Bandogge Mastif=331, 12 kg
 • Cane Corso=317, 51 kg
 • Dogue De Bordoeux=254, 01 kg
 • İngiliz Mastiff=252, 19 kg
 • Dogo Canairo=244, 93 kg
 • Dogo Argentino=226, 79 kg
 • Leonberger=180, 98 kg
 • Rottweiler= 148, 77 kg
 • Sibirya Kurdu=145,14 kg
 • Bulldog=138, 34 kg
 • Doberman=111,13 kg
 • Alman Kurdu=107, 95 kg
 • Pitbull=106,59 kg
 • Belçika Malinois Kurdu=88,45 kg ağırlığında bir çene basıncına sahiptir. Dünyada bilinen en güçlü köpek ırkları bunlardır.

Köpeklerde Çene Basıncının Yüksek Olmasının Faydaları

Köpeklerin çene basıncının faydaları oldukça fazladır. Köpekler yıllarca ülkemizde ve dünyada birçok alanda kullanılmışlardır. Sibirya kurtları güçlü çene yapıları sayesinde kızaklar taşıyarak taşımacılık alanında oldukça önemli roller oynarlar.

Köpekler ülkemizde hala koruma alanında kullanılmaktadır. Özellikle çoban köpeği olarak kullanılan kangalların bu anlamda sahibine büyük katkıları vardır. Sürü hayvanlarını doğadaki her türlü tehlikeden korurlar.

Yüksek Çene Basıncına Sahip Olan Kangal Köpeği Özellikleri

Kangal köpekleri çene basıncının en yüksek olduğu köpek türüdür. Özellikle kangallar koruma anlamında sahiplerine yardımcı olurlar. Kurtların tehlike yarattığı alanlarda güçlü çene yapıları sayesinde büyük bir sürüyü koruma yeteneğine sahiptir. Güçlü çevik ve zeki olan kangallar yeri geldiğinde oldukça uysal ve sakin bir tür olur.

Kangalların çevrelerine verdiği güçlü ve korumacı tavrın altında yumuşak bir karakter bulunur. Sahibi tarafından azarlandığında başını öne eğerek utanma eğiliminde bulunur. Karakterli bir yapıda olan kangal asla başka bir köpek türü ile çiftleşmez. Kangal özellikleri:

 • Yüksek zeka ve kavrama yeteneği
 • Güven duygusu vermesi
 • Dikkatli oluşu
 • Koruyucu olması
 • Çene basıncı ve fiziği sayesinde sahip olduğu güç
 • Hızlı olması
 • Korkak olmaması gibi özelliklerle karşımıza çıkar.

Çene Basıncı Yüksek Olan Köpeklerde Eğitim

Çene basıncı yüksek olan köpeklerin eğitimi oldukça önemlidir. Sahip oldukları güç sayesinde hem insanlara hem de hayvanlara zarar verebilirler. Bu noktada da devreye eğitim girer. Köpeğe sürekli şefkatli ve yumuşak davranılması köpeğin çene basıncını insanlarda kullanmamasını sağlar.

Köpeklerde çene basıncı her ne kadar yüksek olursa olsun verilen iyi bir eğitim ve şefkatli yaklaşım ile köpek uysal bir hale getirilebilir.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerin Yaşını Öğrenmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap