Terrier Köpek Cinsleri: En İyi Terrier Köpek Irkları

Terrier köpek cinsleri, pek çok köpek severler tarafından tercih edilmektedir. Köpek familyasının neredeyse yarısını oluşturan terrier cinsleri belirgin bir şekilde fark edilir. Neden bu köpeklerin yetiştirildiği ve bu kadar popüler hale geldiği bir merak konusudur. Terrierlerin iyi bir villa köpeği olmaları için yetiştirildikleri düşünülebilir gerçek aslında bu durumdan çok uzaktır. Çünkü terrier cinsleri özellikle Avrupa’da dağ sıçanı, keklik, fare, tavşan, porsuk, tilki ve su samuru yakalamak için üretilmeye başlandı. Daha çok Britanya adasında yetiştirilen terrierler başarıları görüldükçe her yere yayıldı. Malta teriyerlerin ise dünya üzerinde en çok üretimi yapılan yerlerin arasında Türkiye gelir. Sevimli bir maltese terrier sahiplenme isterseniz maltase terrier yavru çok iyi bir fikir olur.  

Zamanla tüketici alışkanlıkları değişti ve sahiplerle birlikte köpeklerde şehire göç etmek zorunda kaldı. Bu seferde onlar iyi bir ev bekçisi ve arkadaş oldular. Kısa zaman içinde yayılan terrier çılgınlığı ile türleri onlarca farklı seçeneğe ulaştı.

Avrupa’da yapılmış olan bir araştırmaya göre “AKC” Amerika’da en çok tercih edilen terrierlerin bir listesi çıkarıldı. Net bir fiyatı olmamakla birlikte maltase terrier fiyat araştırması yapabilirsiniz. Sonuç olarak yoğun şekilde hipo alerjenik cinslerin daha çok tercih edildiği gözlemlendi.

Hipoalerjenik Köpekler , Hipo Alerjenik Köpek Ne Demektir?

Alerjenler köpeklerin tüylerinde bulunan mikrobiyotik fajlardır. Gözle görülmeyen bu akarlar ve kepek insanlarda alerjiye sebep olabilir. Hipoalerjenik köpeklerde tüylerin dökülmemesi ve belirli bir proteinin üretilmemesi sonucu alerji yapmazlar. Hipoalerjenik köpeklerin kürklerine bakıldığında %80 civarı kıvırcık ve dalgalı saçlı köpekler olduğu görülür.

Kısa tüylü köpeklerin dahazararsız olduğu düşünülebilir. Gerçek şu ki bütün dalmaçyalı köpek sahipleri onları evlerine alana kadar her muazzam tüy döktüklerini bilmiyordu. Sevimli benekli dalmaçyalılardan beklenilmeyecek performansta tüy döktükleri artık bilinen bir gerçek. Yani kısa tüylü köpek almak alerjiden korunmak için bir çözüm değildir. Mutlaka seceresinde, kimliğinde hipoalerjenik özellikte olduğu bildirilmelidir.

En İyi 6 Evcil Terrier Köpek Cinsleri

MİNYATÜR SCHNAUZER

Almanya’da ortaya çıkan bu tür kişilik olarak ataları olan schnauzerlara fazlasıyla benziyor. Ancak onlardan çok daha korkutucu olabilirler. Arkadaş canlısı olan schnauzer terrierleri aynı zamanda atik, zeki ve her zaman tetiktedirler.

WEST HİGHLAND BEYAZ TERRİER

Beyaz kürklü iskoç teriyerleri oldukça sevimli ve cana yakın kişilikleriyle bilinirler. Genellikle oyuncu,aktiftir. Enerjisi oldukça yüksek olan bu terrierlerin hızına yetişmek biraz zor olabilir. Öncelikli olarak beyaz teriyerlerin çocuklar tarafından kucağa alınmaktan hoşlanan bir köpek olmadığını bilmek gerekir. Aile için iyidir ama çocuklarla iyi geçinemedikleri bilinir. Beyaz teriyerler dominant kişilikleriyle tanınır diğer köpeklere hatta köpeklere hükmetmek isteyecekler. Ayrıca oyuncakları ve bölgesi hakkında oldukça hassas olan bu cins hala avcı potansiyeline sahiptir. Onu bahçe dışında tasmasız gezdirmek onun bir av sürüşüne çıkmasına sebep olabilir. Beyaz teriyerler özetle aktif, canlı, atılgan köpekler olarak nitelendirilebilir.

İSKOÇ TERRİERİ

Scottie olarak isimlendirilen bu teriyerler eğlenceli ve arkadaş canlısıdır. Dışarıya karşı her zaman uyanık ve cesur olmaları, köpeğiyle sosyal olmayı sevenler için onları bir numara yapıyor. Scottieler her zaman zeki ve oyuncudur. Büyüdükçe inatçılık tarafları daha çok gelişen bu teriyerlerin yavruyken eğitilmeye başlanması genellikle iyi sonuç verir. Oyun oynamaya bayılan Scottieniz için ödül mamaları ve oyuncaklar teşvik edici olabilir

CAİRN TERRİERİ

Teriyerler arasında en çalışkan köpekler listesinde başlarda gelen Cairn Terrier aynı zamanda en ufaklardan birisidir. Zeki ve çalışkan köpekler her zaman itaatkar olmaya eğilimlidir. Zamanınızın büyük oğunluğunu işgal edebilir, ilgi bekler ve karşılığına saatlerce sizi eğlendirebilir.

AİRDALE TERRİERİ    

Teriyerler arasında sert mizaca sahip cinslerden birisi olarak airdale terrierleri sayılabilir. Orta büyüklükte olan bu köpekler mizaçları sebebiyle sık sık bekçi köpeği olarak yetiştirilir. Diğer köpekler söz konusu olduğunda kolayca kavgaya karışabilirler. Ağırbaşlı yapıları, sabırlı oluşları, sahiplerine sadakatleri ve parlak zekaları onları iyi bir aile dostu yapmak için yeterlidir.

  MANTASE TERRİERİ

Manta köpeği olarak bilinen bu köpek çoğu teriyerin aksine büyük bir türden küçük bir türe geçişi temsil etmez. Aslında çoğunlukla onlar bir süs köpeğidir. Ancak akıllı ve aktif oluşlarıylada bir teriyerin özelliklerini taşırlar. Nazik, sevecen, akıllı, uyumlu ve zeki olmalarıyla en sevilen ev köpekleri olmayı başarmışlardır. Apartman dairesinde en kolay bakılabilecek köpeklerin başında gelirler. Enerjileri ne düşük ne de yüksektir, günlük egzersiz istemezler çoğu zaman evde yapılan aktiviteler enerjilerini atmak için yeterli gelir. En sağlıklı ve uzun ömürlü terrieyrlerin başında gelirler. Anavatanları Anadolu ve Malta olduğu düşünülen tarihleri 3.500   sene eskiye kadar gider. Kendileri en sevilen safkan süs köpekleri olarak tanınır. Romalı aristokrat kadınların kucak köpeği, İngiliz kraliyetinin Kraliçelerin kucak köpekleri olarak köklü bir tarihleri var.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap