Dalmaçyalı Köpekler Hakkında 10 İlginç Bilgi

Dalmaçyalı köpekler muhtemelen köpekler dünyasının en ilgi çekici üyesidir. Sadece kürküyle değil insanların onlara yüklediği anlamla da hafızalarda iyi bir yeri var Dalmaçyalı’ların. Dalmaçyalı köpekler insanlarda zenginliği ve yaşam enerjisini çağrıştırıyor. Dalmaçyalı’ları özel yapan nedir? Dalmaçyalı köpekler hakkında ilginç bilgiler bu yazıda.

Birçok insan Dalmaçyalı köpeklerin çok özel bir köpek türü olduğunu fark etmiştir. Bu farklılık sayesinde Dalmaçyalı’lar önceden itfaiye istasyonlarında, sonra sirklerde popüler hale geldi. 101 Dalmaçyalı, muhtemelen Dalmaçyalı’ların şöhretini silinmeyecek şekilde zirveye taşıdı. Gerçekten şimdiye kadar ondan daha çok istenen bir köpek olmadı. Buna rağmen o hiçbir zaman diğer köpekler gibi tahtından oynamadı.  Bütün bunlar da onun ulaşılmaz ününü korumasına yardımcı oldu.

Dalmayaçlı Köpekler Özellikleri

Dalmaçyalı’lar orta boy köpek cinsindendir. Boyutları erkek ve dişilerde 19 ve 24 inçtir. Fiziksel yapıları atletik ve sıkıdır. Bu da onlara hareket kabiliyeti kazandırır.

Dalmaçyalı’lar gerçekten büyüleyicidir. Dalmaçyalı’lar özellikle batıda 19. yy’dan önce bile oldukça popülerdir. Yetiştiricileri onların gerçekten büyüleyici ve canlı olduklarını söylüyor. Örneğin onunla oyun oynarken yüksek bir yerden atlayacağınızı düşünün o hiç düşünmeden atlar ve geri gelir. Özellikle oyun oynamak için her zaman hazırdır. Birçok yönüyle Dalmaçyalı bir köpek size iyi bir dosttur.

Dalmaçyalı Köpek Irkının Karakter Özellikleri

 Bulunduğu bölgede tek hakim olmak isterler. Diğer canlılarla pek anlaştıkları söylenemez. Dalmaçyalı’lar dost köpeklerdendir. Her köpek sahibini çok sever ancak bazıları bunu fazla belli edemez, bazıları karakter gereği daha vakar olabilir. Dalmaçyalı köpekler için bu söz konusu bile olamaz. Onlar sevgilerini yeterince gösterecek kadar ilgilidir. Onunlayken asla kendinizi yalnız hissetmezsiniz. Dalmaçyalı köpeğiniz sizinle ava gelir, ormana dalar, yürüyüşe, balığa ve koşuya gelebilir. Siz bütün bunları yaparken sizden geri kalmadan sizi takip edebilir.

Dalmaçyalı Köpeklerin Sağlık Sorunu Var mı?

Dalmaçyalı’larda yaygın rahatsızlık işitme kaybıdır. Irkın olumsuz özelliklerinden olan işitme kaybı, seceresi bilinen köpeklerde kolaylıkla tespit edilebilir. Veterinerler kulak kontrolünde işitme kaybı olup olmadığını size söyleyebilir. Dalmaçyalı’lara özgü işitme kaybı doğuştan gelir sonradan gelişmez, yani sağlıklı köpeğiniz için endişelenmenize gerek yok.

Dalmaçyalı Köpeklerin Mizacı

Dalmaçyalı’ların mizacı çok naiftir. Naif ne demek? Duyarlı, hassas. Dalmaçyalı köpekler kendilerine kızıldığında bunu kişiselleştirir. Dalmaçyalı’larda sıkça görülen davranış sorunları ortaya çıkabilir. Bazı köpekler sahipleri kaba davransada, kendilerine yeterince nazik olmasa bile bunu tolare edebilir.

Bazı köpekler kendilerine sert davranıldığında üzülse bile çok mesele etmez ve hayatına devam eder. Maalesef Dalmaçyalı’lar için bu durum böyle değildir. Dalmaçyalı’lar in duygu dünyaları gelişmiştir ve onlar gerçekten çok naziktir. Karşısında ki insanın beklentilerine dikkat ederek davranır, aynı hassasiyeti karşısında ki insandan beklerler.

Dalmaçyalı Köpeklerin Kökeni

Kökenleri Antik Mısır’a kadar gidiyor. Dalmaçyalı köpeklerin izine her yerde rastlamak mümkün. Ya da bu güzel yavruyu herkes sahiplenmek istiyor. Avrupada, Britanya’da, Mısır piramitlerinde ki resimlerde, Romen göçebe çadırlarının yanında her yerde onlara ait izler bulmak mümkün. Dalmaçyalı’ların tarihi hala gizem konusu olarak görülüyor.

Dalmaçyalı köpekler tarih boyunca saygın bir meslek sahibi olmuştur. Evet onlar saygın bir at koşucusu yani atların yanında eskortluk yapan yaverlerdir. Eski itfaiye birimlerinde atlar korkmasın diye onları sakinleştirmek için yanlarında bir Dalmaçyalı köpek yaverlik yaptırılırdı. Onlar bir film ve sirk yıldızı. Birileri onların bitmeyen enerjisini ve mizacını ticarete dökmüş ve oldukça popüler olmalarını sağlamış. Dalmaçyalı’lar çok iyi bir avcı köpeği ve koşucudur.

Orta boy köpekler arasında en dinamik köpektir. Dalmaçyalı’lar çok enerjiktir. Enerjilerini atmak için özel eğitimlere ve oyuna ihtiyaç duyarlar. Eğer siz bilgisayar oynarken ya da film izlerken yanınızda sessizce yatsın istiyorsanız bu onu sadece sinirlendirir.

Dalmaçyalı Köpekler Nasıl Bakım İster?

Dalmaçyalılar iyi bir bakım ister. Çok fazla tüy sorunu olduğu için günlük taranmaları gerekir. Onların yoğun tüy bırakması sahipleri için büyük bir problem. İyi bir tüy bakımıyla bu en aza indirilebilir, Tüy bakımı hakkında fikir almak için Hindistan Cevizinin Köpeklere İnanılmaz Faydaları isimli yazımıza bakabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap