Köpeklerle Nasıl Oyun Oynanır?

Köpeklerle nasıl oyun oynanır? Köpeklerle oyun oynamak aslında onlarla iletişim kurmanın en etkili yoludur. Sahipleri ile köpeklerin sağlıklı bir iletişim kurabilmesi için farklı pek çok oyunu beraber oynamaları mümkündür. Köpekler özellikle de kovalama, yakalama ve geri getirme oyunlarını çok sever çünkü bu oyunlar da aslında onların içgüdülerini tatmin eden oyunlardır. Bu nedenle de köpeklerin içgüdülerine hitap eden oyunları oynamak aslında onların keyifli şekilde vakit geçirmesine yardımcı olur.

Köpeklerle Nasıl Oyun Oynanır?

Köpeklerle oyun oynamak onun zevk ve isteğine göre hareket etmek önemlidir. Köpekler özellikle de kovalama, yakalama gibi oyunlara içgüdüsel olarak yatkındır. Bu sebeple de köpeklerin içgüdülerine yönelik olan oyunlar onların ilgisini çekmektedir.

Basit ve İçgüdüsel Oyunlar Oynayın

Köpeklerle basit düzeydeki içgüdü temelli oyunlar oynanabilir. Bu oyunlar köpeklerin keyifli şekilde enerjilerini yönelttiği ve aslında saldırgan gibi dürtülerini de körelttiği oyunlardır. Basit oyunlar sırasında bir frizbi atılıp geri getirmesi istenilebilir. Bu oyunların top ve hatta bir kağıt parçasıyla bile oynanması mümkündür.

Köpekler ayrıca kovalama gibi oyunlardan da keyif alır. Basit bir kumandalı arabayı ve hatta sahiplerini ve kovalamaktan hoşlanan köpeklerle açık alanda bu tür oyunlar oynanabilir. Ayrıca bu tür oyunları su, lazer ışığı gibi pek çok araçlar oynamak da mümkündür. Köpekler bu tür araçları takip edecek ve yakaladıkları zaman memnun olacaklardır.

Karmaşık Oyunlar İle Eğitim ve Oyun

Köpeklerle oyun oynamak kovalama ve yakalama oyunlarının yanı sıra problem çözmeye dayalı oyunların da köpeklerle oynanması mümkündür. Bu oyunlar basit bir kutu içinde yerleştirilmiş olan ödül bisküvisi ile başlayabilir. Sonrasında aynı oyun daha karmaşık şekillerde sunulabilir. Örneğin birkaç kutu koyulup bir tanesinin içinde ödül bisküvisi yer alır ve bu kutulardan hangisinde ödül bisküvisi olduğunu bulması istenebilir. Bu tür davranışlar da aslında ödül bisküvisi sayesinde ödüllendirilmiş olur. Köpekler bu tür oyunlar sayesinde hem zeka gelişimi sağlar hem de eğlenirken farklı aktiviteler keşfeder.

Köpekler ayrıca bu tür zeka oyunlarının yanı sıra eğitimler sırasında da bir oyun olarak düşünüp oldukça keyif alırlar. Köpeklerin gelme, gitme, oturma, pati verme gibi komutları öğrenmesi için de bu tür oyunlar kullanılabilir ve bu sayede hem köpeklerin eğitimi sağlanmış olur hem de köpeğiniz bunu bir eğitim gibi algılayacağı için içinde olduğu durumdan büyük keyif alacaktır.

Köpeklerle Oyun Oynama İpuçları

Köpekler etraflarındaki her nesneyi bir oyun eşyasına dönüştürebilir. Bu nedenle de özellikle de küçük parçalara sahip nesneleri, kişisel eşyalarınızı ve değerli eşyalarınızı bir oyun nesnesi olarak kullanmaktan uzak durun. Köpeğiniz bu eşyaları bir oyun nesnesi olarak tanımayacağı için zamanla bunlara oyun amaçlı da yaklaşmaktan kaçınacaktır.

Köpeklerle iletişim kurabilmek ve aslında köpeklerin sahipleri ile yakınlık geliştirebilmesi için onunla oyunlar oynamak büyük öneme sahiptir. Bu oyunlar farklı şekillerde olabileceği için köpeklerin de farklı şekillerde eğlenmesi ve bir yandan da sahibi ile yakınlık kurması, ona karşı güven geliştirmesi sağlanır.

Köpekler yalnızca sahipleri ile değil başka köpekler ile oynamaktan da keyif alırlar. Eğer sahipli bir köpek ile yan yana gelirse de köpeğinizin ne kadar farklı şekillerde eğlenebileceğini görme imkanınız olacaktır. Bu sayede güvenli şekilde eğlenmesi ve aynı zamanda da sosyalleşmesi mümkün olacaktır.

Köpekler yalnızca başka köpeklerle değil aynı zamanda evde beraber yaşadığı diğer hayvanlar ile de sosyalleşebilir. Özellikle de yavruluk döneminden itibaren beraber yaşayan kedi ve köpeklerin birlikte çok keyifli şekilde oyun oynadığı görülmüştür. Temelde aynı içgüdülere sahip olan kediler ve köpekler, birbirlerini kovalamak gibi yaramaz oyunların yanı sıra farklı oyunları da beraber oynayabilirler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap