Köpekler Sahibini Sevdiğini Nasıl Belli Eder?

Köpekler Sahibini Sevdiğini Nasıl Belli Eder?

Köpekler sahibini sevdiğini göstermesi için hayvanınız genellikle çeşitli hareketler yapar. En yakın dostunuz olan köpekler binlerce yıldır hayatınıza eşlik eder. Sevimli dostlarınızla birlikte yaşamaya başladığınızda dost canlısı, sadık tutumlarını gerçek şekilde görmüş olursunuz. Gülüşlerin yanı sıra eve geldiğinizde birbirinden eğlenceli oyun ve aktivitelerle dünyanın en mutlu canlısına dönüşürsünüz. Hayvanınızın gözlerinizin içine bakması, kuyruk sallaması, sizden hareket beklemesi, üzgün olduğunuzda sizi yatıştırmak için çaba sarf etmesi size olan sevgisini gösterir. Evcil hayvanlarınızın dünyasına girince onların duygusal olarak hangi farklı şekillerde kendini ifade ettiklerini daha iyi anlarsınız. Sizi sevdiklerini söyleme şekilleri farklılaşsa da hayvan sahibi olarak davranışlarını gözlemleyerek size olan olumlu yaklaşımlarını anlayabilirsiniz. Köpeğinizin sizi sevdiğini gösteren bazı davranış kalıplarından bazıları şunlardır:

Göz Teması Kuruyorsa

Köpeğinizin göz teması kurması sizi sevdiğini gösteren önemli belirtilerdendir. Uzun süreli göz teması kuran köpeğiniz sizinle derin bağ geliştirir. Yapılan bilimsel araştırmalar köpeklerin sahipleri ile göz teması kurdukları an mutluluk hormonu salgıladıkları oksitosun salınımını artırdığını göstermiştir. Bu hormon annelerin köpekleri ile sevgi bağı kurdukları an salgıladıkları hormana verilen addır. Köpeğinizle oyun oynarken, onu severken göz teması kurabilirsiniz. Ancak bu davranış için onu zorlamamalı, kendisine baskı yapmamalısınız.  

Ağırlığını Size Veriyorsa

Köpeğinizin ağırlığını vermesi size duyduğu güven ve sevgi belirtisidir. Sizinle temas etmeye çalışması kendisini oldukça güvende ve rahat hissetmesine neden olur. Evcil hayvanınız korktuğunda ya da endişelendiğinde benzer davranışlar sergileyebilir. Bu noktada beni koru mesajını veriyor olabilir. Yapılan araştırmalar köpek ve sahipleri arasındaki ilişkinin bebek ve anne arasındaki ilişki ile pek çok benzerlikler taşıdığını göstermiştir.

Köpeğiniz Yatak Odanızda Uyuyorsa

Köpeğinizin yatak odasında uyuması sizlerle yapmak istediği en önemli sevgi göstergesidir. Ayrılmak, sizden uzak kalmak istememeleri halinde yatağınıza çıkmak isteyebilir. Köpeğinizin isteğini farklı nedenlerle geri çevirmeniz halinde sizden uzaklaşmayabilir. Köpekler sahibini sevdiğini göstermesi farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Evcil hayvanınızın yatağa çıkmasına izin vermemenize rağmen uyumak için yatak odanızı tercih etmesi sizi sevdiğinin en güçlü kanıtıdır. Geceleri sizden uzak durmayan köpek dostunuz varsa bundan endişe etmemeli, aksine çok şanslı olduğunuzu düşünmelisiniz.

Eve Geldiğinde Sizi Kaşıyorsa

Köpeğinizin eve geldiğinizde sizi kaşıması size sevgi duyduğunu, heyecandan çılgına dönen bir köpek dostunuz olduğunu gösterir. Sizi karşılarken hayvanınızın kuyruğunu sallaması, oyuncaklarını getirmesi, zıplaması sizi sevdiğinin en bariz göstergesidir.

Eşyalarınızı Yanında Tutuyorsa

Köpeğinizin eşyalarınızı yanında tutması, sizin kokunuzu barındıran herhangi bir eşyaya sahip çıkması sizi sevdiğinin önemli göstergelerindendir. Terlik, ayakkabı ,tişört ,kazak kısacası kokunuzun sindiği tüm eşyaları yanında tutmak isteyen köpeğiniz sadakat duygusuyla hareket ederek sevgi davranışı sergiler. Köpeğinizin fazla çiğneme huyları olduğunu düşünüyorsanız, eşyalarınıza zarar veren köpekleriniz varsa bu durumda özel eşyalarınızı ortada bırakmamalısınız.

Köpeğiniz Kendini Sevdiriyorsa

Köpeğinizin kendini sevdirmesi size olan ilgisinin güçlü göstergelerindendir. Köpek ve kediler arasındaki en büyük belirgin farklardan olan fiziksel temas evcil hayvanınızın ilgi ve sevgi reaksiyonudur. Köpekler bazı kesimin düşüncesine göre sevinmekten hoşlanmasalar dahi sevdikleri kişi oldukları zaman bu düşüncenin aksine onlarla temas kurmaktan büyük keyif alırlar. Köpeği zorla sevmek, severken aşırı davranmak, kucaklayıp sarılırken sıkmak gibi pek çok davranış evcil hayvanınızı rahatsız edebilir. Sizi seviyor ya da sevmiyor olmasından bağımsız olarak bu tarz davranışları hiçbir canlıya gösterememelisiniz.

En Sevdiği Oyuncağı Size Getiriyorsa

Köpeğinizin en sevdiği oyuncağı size getirmesi, sizinle oynamak istemesi sevgi, güven belirtisidir. Evcil hayvanınız en sevdiği nesneyi size getirerek sizi pek çok oyuna davet etmek ister. Köpeğinizin kuyruğunu sallayarak en sevdiği oyuncakla gelmeleri düşünenin aksine her zaman oyuna davet niteliği taşımayabilir. Köpekler çok sevdiği kişilerle sevdiği oyuncağı paylaşmasa da büyük bir sevgi göstergesi bırakır.  

Köpeğiniz Sesinize Tepki Veriyorsa

Köpeğinizin sesinize tepki vermesi sizinle sevgi dolu bir bağ kurduğunu gösterir. Yemek ya da gezme zamanı geldiğinde, ona seslendiğinizde köpeğinizin koşarak yanınıza gelmesi, heyecan dolu tepkiler göstermesi normaldir. Bu davranışlarını  sadece sahiplerine değil tanıdıkları kişilere de rahatlıkla gösterebilirler. Bu durum dışında hayvanınızın konuşurken sizi dinlemesi söyledikleriniz karşısında yüz ifadesini değiştirmesi, konuşma sırasında kelimeler arasından bazılarını seçip reaksiyon göstermesi de size kurduğu sevgi bağı belirtilerindendir. Köpekler sevdikleri kişilerin sözlerini bağımsız olarak dinleyip değerlendirirler. Onunla konuşan kişiyi takip ederek pozitif tepki gösterirler.

Köpeğiniz Size Gülümsüyorsa

Köpeğinizin size gülümsemesi masum bakışları sizi sevdiğini gösteren en önemli belirtilerdendir. Evcil hayvanlarınızın gülümsemesinin ütopik fikir olduğu, yalnızca insanların hayal gücünün yansıması olduğu düşünülse de binlerce yıldır insanlarla birlikte yaşayan köpekler zamanla onlarla aynı davranışları sergilemeye başlarlar. Onlardan öğrendikleri bazı davranışları taklit ederek uygulayabilirler. Yemek isterken masumlaşan bakışların sebebi öğrenme ve taklit etme yeteneklerini ne kadar geliştiğini gösterir. Aynı şekilde gülümseyerek te sahiplerine olan sevgisini kolayca gösterebilirler.

Sizinle Zaman Geçirmeyi Tercih Ediyorsa

Köpeğinizin sizinle zaman geçirmeyi tercih etmesi her şeyden çok sizi sevdiğini gösterir. Farklı renk kalitesine sahip oyuncaklar, çılgın gibi koşacakları bahçe ve yanınızdan ayrılmama istekleri sizi her zaman, her koşulda sevdiğini gösterir. Köpekler sahibini sevdiğini göstermesi yukarıda belirtilen pek çok önemli belirtilerle ortaya çıkmıştır.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerin Günlük Mama Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap