En İyi Apartman Köpekleri Hangileridir?

Küçük daireler için köpek seçmek oldukça problemli bir süreçtir. Hem yetersiz alan hem de komşuların varlığı durumu epey zora sokacaktır. Eğer bir köpek seçmeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsanız bu durum o kadar korkutucu olmaktan çıkacaktır. Uzun vadede hayatı zorlaştırmayacak bir köpek arkadaş edinmeyi herkes ister. Maltese terrier sahiplenme çoğunlukla ilk tercihler arasında gelir. Maltese terrier yavru köpekleri şirin olduğu kadar kolay eğitilmektedir. Ayrıca fiyat skalasında maltese terrier fiyat olarak en makul seviyelerde ki safkan köpeklerin başındadır.

Bazıları bu yolda hayal kırıklığı yaşasa da; köpekler hakkında yapılan istatikler ve köpek sahiplerinin görüşleri seçim yapmayı oldukça kolay hale getirdi.  İşte en iyi apartman köpekleri;

Köpeğin En İyi Apartman Köpeği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bazı türler doğuştan medenidir ve şehir hayatı için elverişlidir. Bu türlerin başında tiny köpekler gelir. Küçük köpekler hem fazla alana ihtiyaç duymazlar hem de dairede bakılmaları çok daha kolaydır. Ancak bu ölçüt apartmanlar için yeterli değildir. Köpek havlamaları çoğu kez komşular tarafından şikayetle hatta uzaklaştırmayla sonuçlandığı görülmektedir. Bu durumda ya kendiniz ya da köpeğinizi uzaklaştırmak zorunda kalacaksınız.

Köpeklerin havlaması onların edindiği bir tür kötü alışkanlık değil: Onların dilinde bir ifade biçimidir ve biz anlamasak da bir şey anlattıkları kesindir. Son yapılan çalışmalar gösteriyor ki hayvanlar arasında iletişim için dil kullanılmaktadır. Belki de birkaç kelime onların hayatını anlatmaları için onlara yeterlidir.

En İyi Apartman Köpekleri Komutları

Bu konuyu merak eden araştırmacılar tarafından, hayvanların kelime değil ses ile iletişim kurdukları ispatlanmıştır. Kendi aralarında -gel –git  -yemek gibi basit ifadelerle iletişim kurdukları ortaya çıkmıştır. Yani köpeğiniz havladığında büyük ihtimalle –oyun, -yemek, -dışarı, -düşman, -yabancı gibi ifadeler kullanıyordur.

Köpeklerin iyi apartman köpekleri olup olmadığını anlamada birkaç temel belirleyici vardır. Bağımsız olmaları, doğru enerji seviyesinde olmaları, sınırlarına karşı duyarlı olup olmamaları, aktif olup olmamaları, meraklı ve avcılık özellikleri gibi belirleyiciler dikkate alınır.

Eğer onunla ilgilenecekseniz yüksek enerjiye sahip bir köpekte daire hayatınız için iyi bir seçim olabilir. Günün belirli vakitlerinde dışarıdaysanız ve köpeğiniz evde yalnız kalacaksa seçim yapmak için daha fazla zaman harcamanız gerekir. Sizin yokluğunuz da evde sorun çıkaracak bir köpek en son istenen sonuçtur.

Evde Yalnız Kalmaktan Nefret Eden Köpekler

Yalnızlığı hiçbir canlı sevmez ama özellikle bazı köpekler için yalnızlık yıkıcı davranışlarla sonuçlanabilir.

Oyuncak kanişler sahibine fazlasıyla bağlı ve yalnızlığa tahammül edemeyen köpeklerin başında gelir.

Amerikan pitpull terrieri sahiplerine aşırı düşkün bu köpekler onların yokluğunda aşırı hayal kırıklığı yaşadığı görülmektedir.

Chihuahua çantada taşınmaya alışık bu hayvanlar yalnız kaldıklarında büyük hayal kırıklığına uğrar.

Briscon frise olağanüstü sevecen ve aktif bu köpekler yalnız kaldıklarında anksiyeteye meyillidirler.

İtalyan tazısı aktif ve enerjiktir. Yalnız kaldıklarında ne yapacaklarını bilemeyebilirler

Fransız buldog sahiplerine düşkün bu köpekler her an onlarla iletişimde olmayı severler. Aynı zamanda uykuculuklarıyla bilinen buldoglar kısa süre yalnızlığa dayanabilmektedir. Ama uzun süre yalnız kalınca saldırganlaşırlar.

Tilki Terrier aktif hareketli ve iletişimde olmayı seven tilki terrierleri etrafınızda olmaktan hoşnuttur. Evde yalnız bıraktığınızda ne yapacaklarını bilemeyebilirler. Sonuç olarak etrafta kemirilmiş eşyalar ve parçalanmış terlikler görülecektir.

Pomeranian ilgiye alışkın bu köpekler yabancı bir yerde yada yalnız kaldıklarında içe kapanık ve depresif hale gelebilirler.

Evde Yalnız Kalabilen Köpekler

Köpekler kediler gibi günlerce evde yalnız kalamazlar. Kediler bağımsız hayvanlar oldukları için kendi kendilerini vakit geçirmekten şikayetçi olmayabilirler. Köpekler bir süre yalnız kalsalar bile sahiplerinin yokluğunu yoğun şekilde hissederler. Eğer evde yalnız kalmayı idare edebilecek bir köpek seçmek istiyorsanız onların bazı dezavantajlı özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Örneğin bağımsız olmaları, tembel, uykucu veya dikkatsiz olmaları size avantaj olmaktadır.

Boston terrieri kendi programı olmayan köpeklerden birisidir. Bağımsız ve sportiflerdir. Onunla geçireceğiniz kaliteli egzersiz zamanları dışında yokluğunuzu pek fark etmeyecektir.

Minyatür schnauzer onlar iyi bir bekçi köpeğidir. Ancak daha çok bekçilik yapmak isterlerse apartmanda sorun çıkarabilirler. Yine de yalnız vakit geçirmekle ilgili bir sorunları olmaması onları bu listeye dahil ediyor.

Lhasa Apso kural tanımayan bu köpekler için itaatlerin pek önemi yok. Yalnızca kendi kafalarını dinleyen apsolar yalnız kalmaktan da şikayetçi olmazlar.

Bulmastiff günün büyük bölümünü uyuyarak geçirebilirler. Bu kadar uyku arasında yokluğunuzu fark etmemeleri muhtemeldir

Çin shar-pei oldukça ağırkanlı bu köpekler muhtemelen sorun çıkarmayacak kadar ilgisizdir.

Maltese terrieri akıllı ve sevecen bu köpekler kucakta gezmeye alışkındır ve sürekli iletişim halinde olmayı severler. Onları uzun süre ihmal etmediğiniz takdirde yalnız kaldıklarında yaramazlık yapmayarak sizi ödüllendireceklerdir. Malta terrierlerinin siz yokken eşyalarınıza zarar vermesi veya havlaması pek olası görünmez. Sevimli beyaz ve akıllı bu köpekler dairelerde en çok bakılan köpekler arasında ilk sırada yer alıyor.  Maltese terrier sahiplenme kararı apartman hayatınız için iyi bir seçim olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap