Küçük Köpek Irkları: En Popüler Köpekler

Küçük köpek ırkları olan sevimli köpeklere karşı sempati mi duyuyorsunuz? Büyümeyen, küçük ve minik vücutları ile çok tatlı bir görünüme sahip olan küçük ırk köpekler özellikle son yıllarda daha popüler hale gelmiştir. Gelin şimdi birlikte Türkiye’de beslenen en popüler küçük ırk köpekler hakkında konuşalım.

En Popüler Küçük Köpek Irkları

Küçük köpek ırkları nelerdir? Ülkemizde en çok beslenen ve en çok bilinen küçük köpek ırklarını merak ediyorsanız; genel olarak minik dostlarımızı şu şekilde sıralamamız mümkündür:

Maltese (Malta Köpeği)

Tüy temizlemek istemiyor musunuz? Çok az tüy döken bir köpek cinsi olan Maltese dost canlısı, diğer canlılarla uyumlu olan, ilginize ve sevginize doymayacak bir kucak köpeğidir. İlgilenmekten sıkılmayacaksanız, tatlı, arkadaş canlısı ve temiz bir köpek arıyorsanız en bilinen küçük köpekler arasında Maltese son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiş durumdadır. Ancak aşırı ilgi ve şımartma da kişilik bozukluklarına yol açacağından köpeğinizle ilişkinizi baştan planlamanız çok önemlidir.

Maltese

Pug Köpek Irkı

Kırışık yüzleri, kısa bacakları, ilginç kuyrukları ve dost canlısı mizaçları ile mükemmel arkadaşlar olan Puglar düzenli bakım ve ilgi isteyen köpeklerdir. Kırışıklıklarının arasının düzenli olarak temizlenmesi, inatçı kişilikleri ile baş edilmesi gereken köpeklerdir. Ancak çoğunlukla uyumlu bir mizaca sahiptirler.

Pug

Boston Terrier Köpek Irkı

Çocuğunuzla iyi vakit geçirecek küçük ırk köpek arayışında mısınız? O zaman boston terrier köpeklerle tanışın. Üçgen dik kulakları, basık burnu, kocaman gözleri, düşük yanakları, kısacık kuyruğu ile son derecede sempatik bir görünüme sahiptir. Çocuklarla mükemmel iletişim kuran bir köpek ırkı olan Boston Terrier çok tüy dökmeyen, tatlı ve akıllı köpeklerdir.

Boston Terrier

Chihuahua Köpek Irkı

Ufak tefek görünümü ile en küçük köpek ırkları arasında yer alan Chihuahua çok sadık ve kedilerle iyi geçinen köpek ırkları arasındadır. Ancak çok havladıkları, şımarık ve kestirilemeyen mizaca sahip olduklarından cidden ilgi isteyen köpek ırklarındandır.

Chihuahua

Pomeranian Boo Köpek Irkı

Çok tatlı ve nazik bir mizaca sahip olan bir köpek ırkı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak çok havlayabilmekte ve çok tüy dökebilmektedir. Bu nedenle tüy alerjisi olan kişiler tarafından sahiplenilirken iki kere düşünülmesi gereken köpeklerdendir.

Pomeranian Boo

Pekinez Köpek Irkı

Son derecede sevecen, tam bir kucak ve ev köpeği olan köpeklerdir. Bakımı çok kolay olduğundan, iyi bir dost ve yoldaş olduğundan sakin, uyumlu ve sempatik küçük köpek ırkı köpek sahiplenmek isteyenlere hitap etmektedir.

Pekinez

Shih Tzu Köpek Irkı

Özellikle çocuklarla çok iyi anlaşan bir köpek ırkı olan Shih Tzu çok tüy dökmeyen, asil, sempatik ve son derecede akıllı köpeklerdir. Ailelerin sahiplenebileceği son derecede uyumlu popüler küçük köpek cinsleri arasında yer almaktadır.

Shih Tzu

Minyatür Schnauzer Köpek Irkı

Bu köpek ırkı meraklı, oyuncu, sempatik ve cesur mizaçları ile ön plana çıkmaktadır. Çocuklarla çok iyi anlaştığından ailelerin sahiplenebileceği, az tüy döken ve koku bırakmayan bir köpek cinsidir.

Minyatür Schnauzer

Minyatür Poodle Köpek Irkı

Bu köpek ırkı son derecede hassas, sadık ve utangaç mizaçlı köpeklerdir. Diğer canlılarla ve çocuklarla iyi anlaşan, kibar vücutlu, tatlı köpekler olduklarından uyumlu, sakin ve sempatik küçük köpek türleri arayanlara hitap eden bir ırktır.

Minyatür Poodle

Dachshund Köpek Irkı

Bu köpekler ailelerine çok düşkün, tanımadıklarına agresif olan son derecede koruyucu mizaçlı bir köpek olarak karşımıza çıkmaktadır. Egzersize vücut yapıları nedeniyle daha fazla ihtiyaç duyacağından köpeğini her gün egzersize çıkarabilecek olan kişiler için uygun bir ırktır.

Dachshund

Toy Poodle Köpek Irkı

Oldukça kuvvetli bir zekaya, kıvırcık tüylere sahip olan adeta oyuncakmış gibi görünen son derecede şirin köpeklerdir. Uzun bacak yapısı, atletik vücudu ve sempatik görünümü ile görenleri kendisine hayran bırakan bir köpek ırkıdır.

Toy Poodle

Ülkemizde en çok beslenen ve bilinen köpek ırklarını sizinle paylaştık. Eğer küçük ırk köpek beslemek istiyor ve hangi küçük köpek bana uygun diye merak ediyorsanız köpek ırklarının özelliklerini ve bakımlarını inceleyerek size uygun olan köpek cinsine kolaylıkla karar verebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap