Köpek Tüy Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Köpek tüy bakımı nasıl olmalıdır? Köpeklerin tüy bakımı aslında oldukça önemlidir çünkü köpeklerin çeşitli deri hastalıklarına ya da tüy rahatsızlıklarına sahip olmaları mümkündür. Tüy dökülmesi, kepek gibi problemlerin yanı sıra ciddi deri problemlerinin de önüne geçmek aslında tüy bakımının düzenli şekilde yapılması ile sağlanabilir.

Köpek Tüy Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Köpek tüy bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır ve bunlara uygun şekilde hareket ederek düzenli şekilde tüy bakımını gerçekleştirmek aslında köpeklerin deri ve tüy rahatsızlıklarına sahip olmalarını da önler.

Köpek Tüylerinin Tüylerin Taranması

Köpeklerin tüylerine uygun olan taraklar ile düzenli şekilde taranması önemlidir. Bu sayede dökülen tüylerden kurtulmak, tüylerin sağlıklı ve bakımlı görünmesini sağlamak mümkündür. Sağlıklı, bakımlı ve temiz bir görünüm sağlamak için tüylerin düzenli şekilde taranması gerekir.

Kısa tüylü köpeklerin tüyleri taranırken köpeklerin derisine zarar vermeyecek şekildeki tarakları kullanmak gerekir. Aksi takdirde köpeklerin ciltlerinin çizilmesi ve zarar görmesi mümkündür. Aynı şekilde uzun tüylü köpeklerin de tüyleri taranırken tüylerini çekmeyecek ve hem derilerine hem de tüylerine zarar vermeyecek tarakları seçmek gerekir. Kısa tüylü köpekler için kısa ve yumuşak kıllı fırçaları tercih etmek ve uzun tüylü köpekler için de uzun ve sert kıllı fırçaları kullanmak gereklidir. Bu sayede köpeklerin tüylerine de derilerine de zarar vermeden tarama işlemini sağlıklı ve düzgün şekilde sağlamak mümkündür.

Köpeklerin Tüylerinin Temizlenmesi

Yaz mevsiminde ayda iki kez ve kış mevsiminde de ayda bir kez olacak şekilde köpeklerin yıkanması, temizliklerinin doğru şekilde sağlanmasına katkıda bulunur. Bu temizleme işlemi sırasında kuru ve sıvı şampuanları tercih etmek mümkündür. Köpeğin sahip olduğu ya da olabileceği rahatsızlıklara karşı farklı şampuanları tercih etmek gerekir. Örneğin kepek probleminde karşı ya da çeşitli cilt problemlerine karşı farklı pek çok şampuan çeşidi mevcuttur. Bunların yanı sıra köpeğin yaşı, ırkı gibi pek çok özelliğine yönelik olarak da şampuan seçmek gerekebilir.

Köpeklerin temizliği aslında tüylerinin bakımı ve sağlığı için büyük öneme sahiptir. Bakımlı köpeklerin temiz, sağlıklı tüyleri olur. Bu nedenle de köpekler düzenli aralıklarla kuru ya da sıvı şampuanlar sayesinde temizlenebilir.

Köpeklerin Tüylerinin Kesilmesi

Köpeklerin tüylerinin sağlıklı şekilde uzamaya devam etmesi, derilerinin hava alması ve ciltlerinin özellikle de yaz mevsiminde sıcaktan etkilenmemesi için düzenli olarak tıraş edilmesi gerekir. Bunun için köpek kuaförlerinden destek almak mümkündür. Köpekler özellikle de yaz aylarında belli oranda tıraş edildiği zaman sıcağa bağlı oluşabilecek problemlerden kurtulmak ve tüylerinin de sağlıklı şekilde uzamasına katkıda bulunmak mümkün olacaktır.

Köpeğinizin belli dönemlerde tüylerinin kesilmesi, sağlıklı şekilde yeni tüylerin oluşumuna ve mevcut tüylerin de canlılık kazanmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra derinin de hava almasına ve çeşitli deri problemlerinin meydana gelmemesine yarar sağlar.

Tüy Bakımında Dikkatli Olmak Gerekir

Köpeğinizin tüylerinin, derisinin ve özellikle de kafa bölgesinin hassas olduğu unutulmamalıdır. Bu bölgelerde bakım yaparken dikkatli olmak önemlidir. Köpeklerin baş kısımları yavaş hareketler taranmalıdır ve aynı şekilde şampuan ile temizlik sağlanırken de bu bölgede dikkatli olmak gerekir.

Köpeklerin temizliğini ve tüylerin taranmasını evde yapmak oldukça kolaydır ancak köpeklerin tüylerinin kesilmesi için köpek kuaförlerinden destek almak gerekebilir. Bu nedenle de köpeklerinizin tüylerinin ne zaman kesileceği ile ilgili veterinerinizden bilgi aldıktan sonra bir köpek kuaförüne gitmek ve köpeğinizin tüylerini hem sağlıklı hem de tarz sahibi şekilde kestirmek mümkündür.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap