Köpeklerin Yaşını Öğrenmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Köpeklerin yaşı, beslenme biçimlerinden egzersiz süre ve şekillerine kadar birden fazla konunun ölçütlerinin belirlenmesinde önemli bir faktördür. Köpeğinin yaşını öğrenmenin en kesin ve doğru yöntemi köpeği uzman bir veteriner hekime göstermektir. Uzman veteriner hekim konu hakkında edinmiş olduğu bilgiler sayesinde köpeğinizin tam yaşını söyleyebilir. Bunun haricinde sokaktan evlat edindiğiniz ve geçmişini bilmediğiniz bir köpeğin yaşını uzman veteriner kontrolünden önce öğrenmek isterseniz köpekle ilgili bazı şeyleri incelemeniz gerekir. Köpeklerin yaşını öğrenmek için şu yöntemlerden faydalanabilirsiniz:

Köpeğin Dişlerini İncelemek

Köpeklerin dişleri de tıpkı insanlar gibi belirli döngülerden geçer. Nasıl ki insan yavruları diş dökme ve diş çıkarma gibi dönemler yaşıyorsa köpekler de insan yavrularına benzer olayları yavruluk dönemlerinde yaşarlar. Köpeğin ağzında hiç diş yok ise muhtemelen 4 haftalık ya da daha küçük bir köpektir. Eğer köpeğin ağızında iğne inceliği ve keskinliğine sahip olan yavru dişler var ise 4 hafta ila 8 haftalık aralığında olabilir. Köpeğin ağzında yeni çıkan ya da eksik olan dişler var ise bu köpek muhtemelen 3 ila 4 aylık aralığında olabilir. 3 ila 4 Aylık aralığında köpeklerin dişleri çıkar ve bu dişler yaklaşık 3 yaşına kadar beyaz ve sağlam bir şekilde kalır. Bu durumda köpeğin dişleri tamsa ve beyazsa 3 yaşından muhtemelen biraz küçüktür.

Köpeklerin 3 yaşından sonra dişlerinde hafif sararmalar ve bar gibi sarı tabakalar meydana gelebilir. Köpeğin dişlerinde hafif sarı lekeler ya da sarı bar tabakası var ise 3 yaşından büyük fakat 5 yaşından küçük olma ihtimali yüksektir. Bunun nedeni köpeklerin özellikle de sokak köpeklerinin 5 yaşlarından itibaren dişlerinin uçlarında sivrilik meydana getirecek aşınmalar ve belirgin koyu renkteki diş lekelerine sahip olmalarıdır. Fakat göz önünde bulundurulması gereken durum köpeğin dişlerinin durumu bazen yaşının özelliklerinden daha kötü ya da iyi durumda olabilir bu da tamamen köpeğin bakım durumuna bağlı bir şeydir. Köpeklerin yaşını öğrenmek için dişlerini incelemek kesin bir yöntem olmasa da doğru sonuç alabilme ihtimaliniz yüksek olan bir yöntemdir.

Köpeğin Tüylerini İncelemek

Köpeklerin tüyleri de tıpkı insanlarda olduğu gibi yaşlanmanın etkisi ile çeşitli renk değişimlerine uğrar. İnsanların kahve rengi ya da siyah saçları beyazlarken aynı şekilde kahve rengi ya da siyah gibi koyu renkteki tüylere sahip olan köpeklerin de tüyleri beyazlar. Köpeklerin tüylerinde yaşın artmasının etkisi ile beyazlamalar haricinde çeşitli renk solmaları da meydana gelebilir.

Köpeklerin tüylerindeki yaşa bağlı olarak yaşanan renk değişimleri yedi ila 10 yaşlarından itibaren gerçekleşir. Bu yüzden eğer köpeğin tüylerinde beyazlamalar ya da solmalar var ise köpeğin 7 ila 10 yaş aralığında hatta daha büyük olma ihtimali yüksektir. Köpeklerin tüylerinin beyazlaması konusunda bilinmesi gereken bir diğer nokta tıpkı insanlarda olduğu gibi stresten de tüylerinin beyazlayabileceğidir. Bu ihtimal çok düşük bir ihtimal olsa da sıfır değildir.

Köpeğin Hareketlilik Seviyesini İncelemek

Köpekler de tıpkı insanlarda olduğu gibi yaşları ilerledikçe daha az hareket ettikleri bir hayat sürmeye başlayabilirler. Köpekler de 7 ila 10 yaşlarından itibaren hareketlerinde gözle görülür bir azalma yaşayabilirler. Bu yüzden yaşını öğrenmek istediğiniz fakat geçmişini bilmediğiniz köpek eğer az hareket ediyorsa yaşlı bir köpek olabilir. Köpeklerin hareketlilik seviyesinin düşük olması konusunun sebebi sadece yaş değil çeşitli rahatsızlıklar, beslenememe ya da yorgunluk da olabilir. Bu yüzden köpeklerin yaşını öğrenmek için hareketlilik seviyelerini incelemek kesin bir yöntem değildir.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerin Ağzından Köpük Gelmesi Neye İşarettir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap