Köpekler Neden Kemik Gömer?

Köpekler neden kemik gömer? Köpeklerin kemik gömmesi sıklıkla karşılaşılan davranışlardan biridir. Doğada içgüdüsel davranışlar gösteren canlılar bulunur. Davranışları farklı canlı çeşitlerinde gördüğünüzde zaman zaman sebebine anlam verilemez.

Köpekler Neden Kemik Gömer?

Evinizde mama kabı dolu olan köpeğin, neden ısrarla kemiği saklama ve gömme çabasında olduğunu anlayamasanız da bu duruma iyi bir örnektir. Köpeklerin kemik gömmesi hareketini anlamlandırmak için doğaya bakılması da yeterli olur: yemek artıklarını sonraya saklamak. Profesyonel bir köpek eğitmeni olan Teoti Anderson bu durumu şu şekilde açıklamaktadır; ‘’ Bir sonraki yemeğinizi ne zaman bulacağınızı bilmiyorsanız, artıkları şaklamak mantıklıdır.’’ Köpeklerin kemik gömmesi hareketi, ataları olan kurtlardan kalan bir davranıştır. Kurtlar avladıkları büyük hayvanları tek seferde yiyemedikleri için daha sonrasına saklamak amacıyla toprağa gömerler.

Köpeklerin Kemikleri Gömme Sebepleri

  • İçgüdü: Bu davranış yabani köpeklerim atalarından miras kalan güçlü hayatta kalma içgüdüleri ile gelişmiştir. Yiyeceklerden en iyi şekilde faydalanmak kolay olmadığı için fazlalıklarını evlerinin yakınlarına toprağa gömerler. Toprak, yemekleri güneşten korur ve sıcaklığın azalmasına neden olur. Böylece yiyecekler daha uzun süre tazeliğini korur. Köpekler kıymetli gördükleri her şeyi gömme kabiliyetine sahiptir. Bu davranış, değerli şeyleri koruma ve güvende tutma konusundaki içgüdülerinden kaynaklanır.
  • Can sıkıntısı: Köpekler gün içinde enerjilerini harcamaya ihtiyaç duyarlar. Sahipleri sağlayamadığı zaman kendilerini meşgul etmek ve enerjilerini atmak için başka yöntemlere başvurur. Rutinlerini değiştirmek için televizyon kumandanızı alarak gömmeyi deneyebilirler. Bu şekilde dikkatinizi çekmeyi başarırlar.
  • Genetik Yatkınlık: Köpek ırkları arasında diğerlerine göre gömmeye daha yatkın olan ırklar vardır. Bu ırklar; Beagle, Teriyer, Dachshunds, Minyatür Schnauzer ve Basset Hounds ırkları sıralanır. Carin Teriyerleri küçük hayvanları avlamak için yetiştirilmiştir. Köpeğinizin ırkı her ne olursa olsun her köpeğin kazma potansiyeli bulunmaktadır.
  • Kaygı: Köpeğinizin kaygı ve stresli olması gömme hareketini tetiklemektedir. Kazı yapmak köpeğiniz için yatıştırıcı olur. Endişeli olan köpekler kendilerini rahatlatmak için bazı eşyaları gömerler. Bir köpek bulunduğu yerde kendini güvende hissetmezse yiyeceklerini daha rahat bir zamanda yemek için gömer.

Köpeklerin Kemik Gömmesi Nasıl Engellenir?

Köpeklerde görülen gömme hareketi, birçok farklı sebepten dolayı meydana gelir. Can sıkıntısı, motivasyon, kaygı ve nesneleri güvenli yerlere saklama dürtüsü içerir. Köpeklerin bu davranışı oldukça normaldir.Davranışlarını en aza indirmek içinse bazı yöntemler deneyin. Köpeğinizin enerjisini atabilmesi için planlı yürüyüşler yapmalısınız.

Pozitif eğitim teknikleri sağlamalı ve oyun sürelerini planlamalısınız. Siz evde yokken köpeğinizin vakit geçireceği aktiviteler bulmalısınız. İkramlar ve eğlenceli oyuncaklardan yardım alarak köpeğinizin meşgul olmasını sağlayabilirsiniz. Köpeğinizin gömme hareketini, hafta boyunca köpeğinizle oynayacağınız iç mekan oyunlarına dönüştürebilirsiniz. Yöntem köpeğinizin gömme hareketinin içgüdüsel olması nedeniyle önerilir. Bu sebeple köpeğinize istediğiniz şeyleri gömmesi için uygun koşullar sağlamalısınız.

Köpeklerin Diğer İçgüdüsel Hareketleri

  1. Önderlik: Çoban köpekleri koyun sürülerini gütmek için tercih edilir. Birçok köpek çiftlik hayvanlarına önderlik etmeye devam etmektedir. Bu durum içgüdüseldir.
  2. Farklı oyunlar: Av köpekleri ısırarak oynamayı severken, Podenco ırkı köpekler birbirini kovalamayı tercih eder. Köpek ırklarının farklı oyunlardan hoşlanması içgüdüseldir.
  3. İletişim farkları: Köpekler mimikleri ile iletişim kuran canlılardır. İletişim kurmak için vücudunun belli kısımlarını kullanması içgüdüsel bir hareket olarak karşınıza çıkar.
  4. İşaretler: Ön bacaklarından birini kaldırarak avın yerini gösteren işaretçi köpekler vardır. İşaret ettiği yerde mutlaka ilgi çekici bir şey bulunmaktadır. Bu işaretçi hareket tamamen içgüdüseldir.
  5. Nesneleri taşımak: Labrador cinsi köpekler avı tutup getirmek konusunda çok iyidir. Golden Retriever köpekleri de nesneleri ağızları ile taşırken hiç zorluk çekmezler. Köpeklerin düşünmesiz gerçekleştirdiği içgüdüsel hareketlerden biri de nesneleri taşımaktır.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap