Safkan Köpek Nasıl Anlaşılır

Safkan köpek nasıl anlaşılır? Köpek sahiplenme kararı aldıysanız, köpeğinizi nasıl ve nereden sahiplenebileceğinizi bilmelisiniz. Safkan köpek; annesi, babası, büyükannesi ve büyükbabası aynı cinsten gelen köpektir. Safkan köpek sahiplenme kararınız için birçok sebebe sahip olabilirsiniz. Çünkü safkan köpeklerin fiziksel ve davranışsal özellikleri nispeten bellidir ve farklı sürprizler ile karşılaşmazsınız. Bakım rutinleri kırma köpeklere kıyasla bellidir ve rutin düzenlemek durumunda kalmazsınız. Çoğu orijinal köpek cinsi apartman hayatına kolayca ayak uydurur.

Köpek sahiplenmeden önce yaşam koşullarınızın köpeğinize uyumlu olup olmayacağını bilmelisiniz. Safkan köpek sahiplenme kararınız sayesinde yaşam koşullarınızda ciddi değişiklikler yapmanız gerekmez. Safkan köpekler değerlidir ve çoğu ırkı kolayca bulamayabilirsiniz. Bu nedenle köpeğinizi hangi aşamalardan geçerek sahipleneceğinizi iyi bilmelisiniz. Ayrıca safkan köpeğinizi güvenli yollardan sahiplenerek herhangi bir aksilik ile karşılaşma olasılığınızı azaltabilirsiniz.

Safkan Köpek Nasıl Anlaşılır?

Köpeğinizi sahiplenmeden önce orijinal olup olmadığı hakkında endişeler yaşamanız çok doğaldır. Bazı adımları uygulayarak köpeğinizin safkan olup olmadığını rahatça anlayabilirsiniz.

  1. Köpeğinizi cinsleri ile karşılaştırabilirsiniz. Her köpek ırkının bir standardı bulunmaktadır. Köpek kulüpleri bu özellikleri ve belli standartları kayıt altına almaktadır. Köpek kulüplerine ulaşmanız zor olsa da internet sitelerinden yapacağınız kısa bir araştırma ile köpeğinizin orijinalliğini araştırabilirsiniz.
  2. Köpeğinizin pedigree kağıdını kontrol etmelisiniz. Pedigree kâğıdı ise köpeğinizin soy şeceresini içeren bir belgedir. Köpeğinizi sahiplendiğiniz yer güvenli bir yer ise mutlaka pedigree kağıdını bulundurmalıdır. Köpeğinizi sahiplendiğinizde bu belgeyi almak isteyebilirsiniz.
  3. Köpeğinizin safkan olup olmadığını anlamanın en net ve kesin yolu DNA testi yaptırmanızdır. Köpeğinize DNA testi yaptırmanız diğer işlemlere göre çok daha basittir. Köpeğin anne ve babasının DNA profilleri, yavrunun DNA profili ile karşılaştırılarak orijinal olup olmadığı anlaşılıyor. Köpeğinizi sahiplenirken DNA sertifikalı bir sağlayıcı araştırabilirsiniz.
  4. Bir köpeğin safkan olup olmadığını görsel olarak anlamak oldukça zordur. Aynı cins orijinal bir köpeği yan yana getirerek boy, kilo ve görsellik açısından değerlendirin.

Safkan Köpek Nereden Sahiplenilir?

Değerli safkan köpek ırklarını barınaklarda bulmak pek kolay değil. Barınağa bırakılan safkan köpekler de kısa süre içerisinde sahiplendirilmektedir. Köpek sahiplenmek için en uygun ve güvenilir yerden biri ise çiftlikler ve üreticiler. Profesyonel köpek üreticileri gelişigüzel çiftlikler değildir. Üretime uygunluk belgesi bulunan köpekleri çiftleştirerek üretirler. Şeceresi bulunan her köpeği çiftliklerden gönül rahatlığı ile sahiplenebilirsiniz. Köpek sahiplenmek istediğiniz çiftliğin nasıl çalıştığını, çalışanlarını ve ortamını gözlemleyerek güven bir yer olup olmadığını anlayabilirsiniz. Safkan köpek internet üzerinden de sahiplenmeniz mümkündür. Birçok hayvan sahiplendirme sayfası şecereli ve sağlık kontrolleri tamamlanmış köpekleri sahiplendirmektedir. Köpeğinizi sahiplenmeden önce tüm belge ve bilgilerini edinerek güvenliği sağlamalısınız. Köpeğinizi görmeden ve sağlık kontrolünden geçirmeden herhangi bir bedel ödememelisiniz.

Safkan Köpek Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Safkan köpeklerin yeteneklerinde rol oynayan tarihi kökenleri bulunmaktadır; av köpekleri, refakatçi köpekler ve bekçi köpekleri gibi. Safkan köpek ırklarının çoğu, günde en az 30 dakika süreyle dışarı çıkmalıdır.
  • Safkan köpeklerin bazılarında genetik yatkınlıklar bulunmaktadır. Doğuştan gelen bu sağlık sorunlarını hesaba katmalı ve köpeğinizi gerekli sağlık kontrollerinden geçirmelisiniz.
  • Bazı köpek ırkları şehir hayatına uyum sağlayamaz. Bu nedenle fiziksel efor eksikliği sebebiyle problem yaşama riski taşırlar. Sürülerini gütmek için doğan Border Collie ırkı ya da sürü şeklinde yaşayıp soğuk iklimde kızak çekmek için yetiştirilen Sibirya Husky köpeklerinin şehir hayatına uyum sağlamalarını bekleyemezsiniz. Bu nedenle belli ırklar yaşam tarzlarından uzaklaştırmamak gerekir.

Safkan Yavru Golden Nasıl Anlaşılır?

Golden retriever safkan sahiplenme için anne ve babasının orijinal safkan olması gerekmektedir. Şecereli Golden Retriever hem anne hem de babanın olmasından meydana gelir.  Golden sahiplendikten sonra diğer ırklar ile karşılaştırın.  Ayrıca sahiplendiğiniz kişiden köpeğin şeceresi belgesini de görmek isteyebilirsiniz. Orijinal golden ile sahiplendiğiniz Golden Retriever’in fiziki özelliklerini karşılaştırırsanız da ırkın safkan olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap