Köpeklerde Bıyık Ne İşe Yarar

Köpeklerde Bıyık, örneğin köpeklerin geceleri yollarını daha iyi bulmalarını sağlar. Bu saç kesildiğinde, kürk burunları belirli becerilerini kaybeder. Bu durumda da güvensizliğe yol açar.

Köpeklerde Bıyıkların Önemi

Bıyıklar genellikle köpekler tarafından kesilir, bu tehlikeli değildir, ancak dört ayaklı arkadaşa hiçbir faydası yoktur. Bıyıklar aynı zamanda vibrissae olarak da biliniyor. Onlar olmadan köpek, kendisi için çok önemli ve yararlı olan bazı becerileri kaybedecektir.

  • Bıyıklar, köpeğin cildine saçın geri kalanından çok daha sıkı bir şekilde tutturulmuştur. Ayrıca iki kat daha kalınlar ve açıkça öne çıkıyorlar. Bıyık sadece bıyık bölgesinde değil, gözlerin yakınında ve yüzün diğer bölgelerinde de bulunur.
  • Bıyıklar, köpeğin çevresini keşfedebilmesi için algılama yeteneği açısından çok önemlidir. Kürk burnun dünyayı bizden farklı algıladığını unutmayın.

Başka bir işlevi çok önemlidir: köpeklerin kirpikleri yoktur, ancak vibrissae gözlerini yabancı cisimlerden korumalarına yardımcı olur!

Köpeklerde Bıyık Ne İşe Yarıyor?

Bıyık tüylerinin köpeklerin çevrelerini algılamalarına nasıl yardımcı olduğuna daha yakından bakalım. Köpekler bıyıklarını Bilgileri yakalamak ve mesafeleri ölçmek için kullanabilirler. Vibrissae ile böcek antenleri karşılaştırılabilir. Dört ayaklı arkadaşlar, bir nesnenin doğası ve şekli hakkında çok şey öğrenmek için bunu kullanabilir.

  • Köpeğin vibrisine hafifçe dokunulduğunda, hayvan genellikle gözünü yüzünün aynı yarısına kapatır ve kendini korumak için başını çevirir. Bıyıklarla temas, köpeğin vücudunun diğer kısımları üzerinde doğrudan etkiye sahiptir.
  • Bazı köpek sahipleri, bazı cinslerde bıyıkların kısaltılmasını önerir, ancak bu, köpeğin yeteneklerini sınırlar. Bıyıkları kesmeye karar vermeden önce köpeğinizin iyiliği hakkında düşünmelisiniz.
  • Bıyıklar kısaltıldığında, köpek daha utangaç ve korkulu hale gelebilir ve buna ek olarak sıklıkla kendine olan güvenini kaybeder. Tuhaf bir şekilde hareket ediyor olabiliyor. Çünkü önemli bir algılama fırsatından yoksun!

Köpeklerde Bıyık Kısaltmalı mı?

Köpeklerde Duyusal Sistem

Bir köpeğin veya bir kedinin bıyıkları, sinüs kılları veya vibrissae olarak da bilinen özel bıyıklardır. Her iki evcil hayvanda da bunlar burun üzerinde, gözlerin üstünde ve çenenin altında bulunuyor. Köpeklerde ayrıca alt ön bacakların (karpal kıllar) arka tarafındadırlar.

Diğer saçlar gibi sakal kılları da deride normal saçlara göre üç kat daha derin olan köklerde uzar. Tek tek foliküllerin tabanındaki dokunmaya duyarlı sinir demetleri, bıyıkları bölgedeki olaylara duyarlı hale getirir. Uzun, sert kıllar uca doğru incelir ve vücut kıllarının geri kalanından daha kalındır. Köpek veya kedi bıyığa dokunmadan bir açıklıktan kafasını koyabildiğinde bir ölçüm cihazı haline gelirler: Bu işe yararsa, vücudun geri kalanı da geçecektir.

Köpeklerde Genişletilmiş Algı

Biz insanlar karanlıkta dolaşırken, parmak uçlarımızla nesneleri hissetmek için kollarımızı uzatırız. Köpekler, az ışık olduğunda oryantasyon için hassas bıyıklarına güvenirler. Hayvan hareketleri ile dışarı atılan hava yansıtılır ve saça dokunur. Böylece hafifçe bükülür.

Bir engelin konumunu ve boyutunu işaret ederler veya avın hareketini kaydederler. Bıyıklar, bir nesnenin şekli ve dokusuyla ilgili bilgileri kaydetmek için bir yüzeye dokunduklarında da hafifçe titreyebilir. Bu özel saçlar çok esnektir. Köpekler, uzamsal algılarını genişletmek için bıyıklarını düzeltebilirler. Gerekirse düz olarak da döşenebilirler. Ağızlarında av varken, namlu ağzı ısırığının yerini belirlemek için ileri doğru uzatırlar. Ağızla nesneleri bulurken, koklarken ve alırken, köpeklerin gözleri çok yakın bir mesafeden net bir şekilde odaklanamadığından bıyıklar da gereklidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap