Köpekler Günde Kaç Saat Uyur? Köpeklerde Uykunun Önemi

Köpekler günde kaç saat uyur? Köpeğinizin miskinlik yaparak bazen gün içinde uzun saatler boyunca uyuması, bazen de tüm günü enerjik şekilde geçirmesi normal. Ancak köpeklerin de tıpkı bizim gibi belli bir saat kadar uyuması gerekir. Bu sayede vücut fonksiyonlarının düzenlenmesi, hormonlarının düzene girmesi ve dinlenmeleri mümkün olabilmektedir. Yavru ve yaşlı köpeklerin daha uzun saatler boyunca uyuması olasıdır.

Yetişkin köpekler ise çok uzun saatler boyunca uyumayı pek tercih etmezler. Genç ve yetişkin köpeklerin tüm günlerini enerji dolu şekilde geçirirler. Çok uzun saatler boyunca uyumaması da olasıdır. Peki, köpekler günde kaç saat uyur? Köpeklerde uyku ve dinlenmenin önemi nedir?

Köpekler Günde Kaç Saat Uyur?

Köpeklerin günde 12-14 saat aralığında uyuması mümkündür. Bu saat aralığı genç ve yetişkin köpeklerde 12-14  saat ve yavru ya da yaşlı köpeklerde 12-18 saati bulur. Elbette ki bu uyku süreleri aralıklarla seyredirler. Örneğin gün içinde 2-3 saat kadar uyuyan köpeğinizin günü çok aktif geçirip sonrasında 8-9 saat kadar daha uyuması mümkündür. Bu durumda köpeğinizin gün içinde yorgunluğunu atmak için birkaç saat uyumayı tercih eder.

Köpekler gün içinde yoğun aktiflik gösterdikleri zaman tıpkı insanlarda olduğu gibi çok daha fazla uyuyabilirler. Örneğin gününü yürüyüş, oyun ve benzeri aktiviteler ile geçiren genç – yetişkin köpeklerin eve döndükleri zaman 18 saate kadar uyumaları mümkündür. Yine de tüm gününü yatağında ya da evin içinde miskinlik ederek geçiren bir köpek de tembelliğini sürdürerek 18 saate kadar uyuyabiliyorlar.

Köpekler özellikle de evde tek kaldıklarında ya da bir rahatsızlıkları olduğunda uzun saatler boyunca uyumayı tercih ederler. Sağlıklı ve keyfi yerinde olan bir köpeğin ise çok uzun saatleri uyuyarak geçirmesine çok nadir rastlarsınız. Tembel bir köpeğiniz varsa hiçbir problem olmasa dahi tüm gününü yatarak geçirmek isterler elbette.

Köpeklerde Uyku ve Dinlenmenin Önemi Nedir?

Köpeklerde uyku ve dinlenmenin önemini en çok yavruluk döneminde görmek mümkündür. Köpeklerin de tıpkı bebekler gibi gelişmek ve sağlıklı şekilde büyümek için uyumaya ihtiyacı vardır. Yavru köpekler uzun saatler boyunca uyuyup ve bu sayede gelişimlerini sağlıklı şekilde tamamlayabilirler. Bağışıklık sistemlerinin ve kemik gelişimlerinin desteklenmesi için uykularının düzenli ve uzun süreli olmasına özen göstermek gerekir.

Genç ve yetişkin köpekler yavru köpekler kadar uzun süre uyuma ihtiyacı hissetmez. Bu nedenle de uyku düzenlerinde değişimlerin meydana gelmesi mümkündür. Yine de gün içinde yorulan, aktif bir gün geçiren köpeğinizin uzun saatler boyunca uyuması mümkündür. Bu uyku düzeni hızlı şekilde büyük bir değişim gösterdiyse veterinere danışmak gerekir. Köpekler kimi zaman çeşitli hastalıklar nedeniyle de uzun süre uyuma eğilimi içinde olabilirler.

Köpeklerde Yaşlılık Uykuyu Etkiler mi?

Yaşlı köpeklerin ise tıpkı yavru köpekler gibi uzun saatler boyunca uyumaları mümkündür. Yaşlı köpekler gün içinde genç ve yetişkin köpekler kadar aktif olmazlar. Bu nedenle de tüm günlerini sıcak ve huzurlu yuvalarında miskinlik ederek geçirmekten keyif alırlar. Bu durumda da sürekli olarak uyumaları, uyanıp kendilerine kısa uğraşlar edinmeleri ve sonra uyumaya devam etmeleri mümkün.

Köpeğinizin düzenli bir uykuya sahip olması ve dinlenmesi, gelişimi ve sağlığı için büyük öneme sahiptir. Bunun yanı sıra bir sağlık problemi olan köpeğiniz genellikle uzun süre boyunca uyumak isteyecektir ve halsiz görünecektir. Bu durumlar gözlemlendiği zaman veterinere danışarak herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığının kontrol edilmesi gerekebilir. Yine de köpeğiniz uzun süre boyunca uyuduğu zaman paniğe kapılmayın çünkü onlar bizlerden çok uzun saatler boyunca uyuma ihtiyacı hissederler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap