Köpekler Neden Araba Camından Kafalarını Çıkarır?

Köpekler neden araba camından kafalarını çıkarır, hiç merak ettiniz mi? Köpeklerin hareket halinde arabalardan kafalarını çıkardıklarını hepimiz görmüşüzdür. Bundan son derecede keyif alan köpeklerin bu davranışlarını sizler için inceledik ve köpekler arabada giderken neden kafasını dışarı çıkarır sorusunu yanıtladık.

Köpekler Neden Araba Camından Kafalarını Çıkarır?

Köpekler kafalarını camdan çıkarmayı çok severler. Ancak bunun tek nedeni temiz hava almak ya da yüzlerine vuran rüzgarı sevmeleri değildir. Davranış uzmanı Zielinski’ye göre köpeklerin başlarını arabadan çıkarmasının sebebi köpeklerin daha fazla koku uyarımına sahip olmasıdır.

Bilindiği üzere köpeklerin koku alma duyusu bize kıyasla çok daha gelişmiş ve zengindir. Bizden yaklaşık 60 kat daha fazla koku reseptörüne sahiptir. Dolayısıyla köpeklerin burunlarındaki hava akış kanaları farklıdır. Köpeklerin burnundaki kanallardan birisi oksijen – karbondioksit dolaşımını sağlayarak nefes almayı kontrol eder. Diğer koku kanalı ise sadece koku almaktan sorumlu olduğundan koku duyusunun uyarılması ve köpeklerin arabadan kafasını çıkarması köpekleri aşırı derecede mutlu ediyor. Bu hareketi de içgüdüsel olarak gerçekleştiriyorlar.

Köpeklerin Araba Camından Bakması

Köpeklerin ana bilgi edinme kaynakları görme duyusu. Hal böyle olunca açık bir camdan baktıklarında çok daha zengin ve güzel manzaralar seyrediyorlar. Dolayısıyla camdan dışarı bakmak köpekler için arka koltukta oturmaktan çok daha heyecanlı ve ilginç bir aktivite. Köpek eğitim merkezinin sahibi olan Cattet bunu bizim televizyon izlememize benzetiyor. Hem koku duyusu daha aktif olan hem de canlı, hızlı bir sürü görsel görebilen köpekler kafalarını camdan sarkıtmayı çok seviyor. Aynı zamanda açık camdan kafalarını çıkardıklarında yüzlerine vuran rüzgarla dokunma duyuları da uyarılıyor. Üç duyusu birden uyarılan köpekler bu aktiviteyi bu nedenle çok seviyor.

Arabada Köpeğin Güvenliğini Sağlamak

Her ne kadar köpeğin arabadan kafa çıkarması onun için çok eğlenceli olsa da sevimli dostunuzun emniyetli bir şekilde seyahat edebilmesi için dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Aksi takdirde köpeğiniz camdan düşebilir ya da zarar görebilir.

Köpeğin Arabadan Kafasını Çıkarmasının Riskleri

Oldukça riskli bir faaliyet olan köpek arabadan kafa çıkarma hareketinin köpeğiniz için hangi sorunları doğuracağı ya da hangi risklere yol açabileceğini ele almak gerekirse:

Köpek Arabada Nasıl Taşınır?

Yukarıda da ele aldığımız sebepler nedeniyle arabada köpek yolculuğu sırasında en güvenli şey köpeğinizi arka koltukta ya da bagajda taşımanız olacaktır. Yine köpeğinizin boyutuna uygun bir taşıma çantası ile yanınızda taşıyabilirsiniz.

Köpeğiniz arka koltuktan yanınıza gelmek isteyebileceğinden arka koltuk ile ön koltuk arasına bir aparat koymanız yolculuk esnasında köpeğinizin emniyetini sağlamak bakımından çok önemlidir. Ancak köpeğinizi bu zevkten mahrum etmek istemiyorsanız ön koltukta camı belirli bir seviyeye kadar açabilirsiniz. Daha sonra yavaş bir hızla arabayı kullanarak köpeğinizin camdan havayı hissetmesini, koku ve görme duyularını zenginleştirmesini sağlayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap