İlk Kez Köpek Sahiplenenler İçin En İyi Köpek Irkları

En iyi köpek ırkları özellikle ilk defa köpek sahiplenecekler için derledik. İlk defa köpek sahibi olmak heyecan verici bir şeydir. Çeşitli pek çok köpek cinsi vardır. Sizin için doğru olan köpek ırkını seçmek çok önemli. Sahipleneceğiniz köpeğin size uygun olması için en iyi cins olması bakım ihtiyaçlarına, enerjinize, evinize ya da bahçenize uygun olması gerekiyor. Sizinle spor yapacak, koşacak bir köpek istiyorsanız eğer çevik ve atletik köpek sahiplenmelisiniz. Çok fazla hareket etmeyen, sakin bir köpek istiyorsanız yüksek enerjili köpek ırklarından kaçınmalısınız. Özellikle çok fazla bakım yapmaya zamanınız yoksa az bakım gerektiren köpek ırklarına yönelmek en iyisidir.

İlk Kez Sahiplenenler İçin En İyi Köpek Irkları

Köpeğin cinsini seçtikten sonra yetişkin mi yoksa yavru bir köpek mi tercih etmenizdir. Yavru köpeklerin hiçbir eğitimi olmadığı için sıfırdan tuvalet eğitimi, sosyalleşme eğitimi, itaat eğitimi verilmesi gerekiyor. Bunların hiçbirine vaktiniz yoksa eğitimleri tam yetişkin bir köpek tercih edebilirsiniz. Acemi köpek sahipleri için birbirinden sevimli ve bakılması kolay ırklara göz atalım…

En İyi Köpek Irkları

Bichon Frise

Bu köpekler özellikle çocuklu ve apartman dairesinde yaşayan aileler için idealdir. Bembeyaz pamuk gibi yumuşak tüyleri ile çok sevimli görünürler. Her zaman mutlu ve oyuncu bir köpektir. Sahibini mutlu etmeye çalışır. Çocuklarla ise bıkmadan oyun oynayarak onlara karşı yumuşak olacaklardır. Bichons’un eğitilmesi kısmen kolaydır. Herhangi bir yaşam tarzına rahatlıkla uyum sağlar. Her köpek gibi mutlu ve sağlıklı olmak için yalnızca ılımlı günlük egzersize ihtiyaç duyar. Bichon Frise kıvırcık tüylerinin düzenli olarak kesilmesi ve dikkatlice taranması gerekir.

Boksör

Orta büyüklükte bir köpek ırkı olan Boksör, yüksek enerjiye sahip bir köpek arayanlar için oldukça idealdir bir cinstir. Sadık bir köpek olması ile ailesine karşı çok sıcak ve kalıcı bir bağ oluşturur. Oldukça aktif yaşam tarzına sahipseniz sizin için doğru bir köpek olacaktır. Boksör köpek cinsi bol miktarda egzersize ve güçlü bir eğitim temeline ihtiyaç duyar. Yetişkin boksör, az da olsa hiperaktiftir. Ancak eğitilebilirler ve aktivite sırasında ilgi görmekten hoşlanırlar. Bir kez tüm eğitimlerinden geçtiğinde ve sosyalleşme eğitimi aldığında ev ortamına alışacak ve çocuklara karşı zararsız olacaklardır. Koruyucu köpek ırkı olduğu için yabancılara karşı ailesini ve çocuklara karşı çok koruyucudurlar. Temel köpek bakımı yapmanız boksör için yeterli olacaktır.

Cavalier King Charles Spaniel

Küçük ırk köpeklerden olan bu köpek cinsi, tatlı, sevecen bir görünüme sahiptir. Cavaliers her türlü evde rahatlıkla yaşayabilirler. Her yaştan çocuğa karşı nazik bir tavır takınarak iyi geçinirler. Son derece zarif bir köpek olmasının yanı sıra dikkatli ve çok sessizdir. Temel köpek eğitimi ile Cavalier King Charles Spaniel eğitimi kolaylıkla geçerler. Uzun tüylere sahip olduğu için tımar ihtiyacını gidermeniz gerekiyor. Haftada en az bir kere Cavalier King Charles Spaniel bakımı atlanmamalıdır.

Golden Retriever

Altın renkli Golden, tam bir aile köpeğidir. Dizilere, filmlerde sıkça gördüğümüz daima gülen Golden Retriever, her ailenin baş tacıdır. Her yaşta çocukla beraber çok iyi anlaşır. Son derece akıllı olmalarının yanında mutlu, sadık, sevecen ve aktiftir. Golden retriever’ı kilo almasını engellemek, ideal kiloda tutmak için yeterli egzersiz yaptırılmalıdır. Eğitilmeyi ve oyun oynamaktan çok keyif alırlar.

Golden Retriever eğitim sırasında çok iyi konsantre olarak komutları yerine getirmek için can atarlar. Uzun, dalgalı tüylere sahip olduğu için karışmaması ve cansız görüntüyü engellemelisiniz. Düzenli tüy tarama yaparak köpeğinizin parlak tüylerine sahip olmasını sağlarsınız. Ekstra fazla bakıma ihtiyaç duymazlar. Bakılması oldukça kolay ve hızlıdır.

Labrador Retriever

Acemi köpek sahipleri için bir diğer köpek ırkı da orta boylu popüler bir cins olan Labrador Retriever’dir. Yine çocuklar için harika bir ırk olması ve ortama iyi uyum sağlaması ile tercih edilirler. Oyuncu, hareketli ve çok zekidir. Ancak bol miktarda egzersiz yapmaları gerekiyor. Her gün yürüyüşler ve oyun seansları düzenlemelisiniz. Öğrenmeyi severler. Neredeyse her şeyi yapmak için eğitilebilir, Bekçi köpeği, kılavuz, arama kurtarma, güvenlik,  refakatçi köpek olarak çeşitli alanlarda görev almaktadırlar. Labrador Retriever bakım konusunda çok sıkıntı yaşamazsınız. Sürekli bakım gerektirmezler. Haftada en az bir kere tüylerini tarayarak dökülmeyi en aza indirirsiniz.

Papillon

Arkadaş canlısı, mutlu ve her ortama uyarlanabilir bir ırktır. İlk defa köpek sahiplenecekler için köpek ırkları arasında nadiren olsa da tercih edilirler. Hareketli bir köpek olmalarıyla dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Papillon çok fazla egzersize ihtiyaç duymaz ama oynama ve etrafta koşmak ister. Cinsin eğitilmesi kolaydır. Orta derecede Papillon bakımı yapmanız yeterli olacaktır.

Pomeranian Boo

Tam bir kucak köpeği olan Pomeranian Boo’lar yaygın olarak tercih edilirler. Sahibine karşı oldukça sağlam bir bağ kurar. Küçük ve çok narin oldukları için 5 yaşından büyük çocuklarla yalnız bırakılması gerekiyorsa daha doğrudur. Çok küçük çocuklar bu köpek ırkına bilmeden zarar verebilirler. Günlük kısa egzersiz yapmaları yeterli olacaktır. Ağır egzersiz bu köpekler için uygun değil.

Kaniş

Popüler bir köpek olan Kaniş, harika bir arkadaş olur. Çevresine karşı çok iyidir. Çocuklu aileler için de ideal bir cinstir. Kaniş köpek ırkının boyutları olarak; oyuncak, minyatür ve standart kaniş’tir. 3 türü de zeki ve eğitime olumlu yanıt verirler. Hareketli olan bu köpekler, bol miktarda aktiviteye ihtiyaç duyacaktır. Zihinsel uyarımı günlük olarak sağlanmalıdır. Aksi takdirde evinizin dağılmasını istemezsiniz. Kıvırcık tüyleri ve hızla uzadıkları için kesilmesiyle beraber tımar da edilmesi gerekiyor.

Yorkshire terrier

Küçük bir kucak köpeği olan Yorkshire, aprtman daireleri için ideal bir köpektir. Terrier köpek grubundan olduğu için yabancılara karşı daima koruyucudur. Ancak yorulmak bilmeyen çok hareketli bir köpek olması acemi kişiler için biraz zor olabilir. Günlük yürüyüşler ile köpeğin enerjisini atmasını sağlamalısınız.

Yorkshire terrier bakımı için çok fazla bir şey gerekmez.  Düzenli tüy tarama işlemi yapıldığı ve aşılarının, veteriner kontrolleri yeterli gelecektir. Sürekli uzayan tüylere sahip olduğu için düzenli kesilmesi gerekiyor. Gözlerinin çevresindeki tüylerin kırpılması görme sorununu engellemek için ok önemli.

Ayrıca Baknız: Süs Köpeği Cinsleri Ve Özellikleri

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap