Köpeklerin İnsanlara Bakışı Nasıldır?

Köpeklerin İnsanlara Bakışı Nasıldır?

Köpeklerin insanlara bakışı genellikle sadık ve dost canlısı şeklindedir. İnsanlara en sadık, yakın dost olarak görülen köpekler koku alma ve duyma gibi gelişen duyuları ile ön plana çıkar. İnsanların algı eşeklerinin dışına çıkan sesleri oldukça net, kolay şekilde duyabilirler. Yüksek ve düşük ses frekanslarına duyarlı olan evcil hayvanlar insanlardan farklı olarak aynı anda pek çok kokuyu alarak kokuları birbirinden rahatlıkla ayırt edebilirler. Üstün yeteneklerine rağmen konu görme olduğunda koku alma ve duymadaki başarılarının biraz girişindedirler. Düşünme yetileri sayesinde renk ve objeleri rahatlıkla sınıflandırarak algılayabilirler. Renk detayları ve görme yetenekleri ise biraz daha zayıftır.

Köpeklerin Gözünden Dünya

Köpeklerin gözünden dünya farklı şekilde görülüp algılanır. Kedilerde olduğu gibi insanlardan daha geniş görüş açısına sahip olan köpekler 240 derecelik görüş açısına sahiptir. Bu da evcil hayvanınızın arkasına tam yaklaşan canlıyı ve objeyi oldukça kolay şekilde görebileceği anlamına gelir. Köpeklerin gözleri insanlarınki gibi yüzün orta kısmına doğru değil genelde yanlarda bulunmaktadır. Gözlerin bulunduğu koordinat sayesinde köpekler yan tarafta gelen canlıları bizden daha iyi, geniş boyutta görebilir. Görüş açısı olarak insanlardan daha yetenekli olan köpekler renkleri ayırt ederken insanların biraz daha gerisine düşmektedir. Kedi ve köpekler dünyayı flu olarak görürler. Renkler arasında ayrım yapmaları zor olan evcil hayvanlarınız siyah ve beyaz renklerini göremez. 

Köpeğiniz Hangi Renkleri Net Algılar?

Köpeğinizin net algıladığı renkler sarı ve mavidir. Sarı ve mavi renklerini net şekilde ayırt edebilen bu köpekler yeşil, kırmızı renkleri sınıflandırma konusunda da başarılı değildir. Köpeğiniz insanlardaki renk körlüğüne benzer hir davranış yapısına sahiptir. Hayvanlarınız sadece sarı ve mavi tonlarını net şekilde göremez. Çimen rengini yeşil değil de koyu sarı olarak algılarlar. Kırmızı nesneleri ise siyah değil genellikle kahverengiye yakın koyu tonlarında görürler. Pembe gibi ara renkler ise köpekler için gri rengi temsil eder. Köpek dostlarınızda görülen sınırlı renk algısı yaşam kalitelerini etkilemeden rahat, dinamik, keyifli şekilde hareket etmelerine yardım eder. Köpeklerin insanlara bakışı renkleri görüntüleme yeteneği sayesinde hayatlarını gayet sorunsuz, rahat şekilde geçirebilirler. Köpeğinize alacağınız köpek oyuncaklarını ve aksesuarlarını özellikle mavi ve sarı tonlarında tercih etmeniz evcil hayvanınızın dikkat, ilgi ve odağını artıracaktır.

Duyguları Anlamak

Duyguları anlama köpeğinizin konuşma, hisleri öğrenme yeteneğini ortaya çıkarır. Hızlı eşleştirme yaparak bir kelimenin anlamı hakkında temel hipotez oluşturma yeteneği kazanır. Rico cinsi köpeğin iki yüzden fazla farklı nesnenin ismini öğrendiği, ilk ismini öğrendikten sonra 4 hafta sonra bu isimleri hatırladığı gözlemlenmiştir. İngiltere’de Sussex Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar köpeklerin sadece konuşmalardaki duygusal ipuçları değil aynı zamanda anlamlı kelimelerle anlamsız olanları rahatlıkla ayırt edebildiklerini kanıtlamıştır. Yapılan pek çok araştırma köpek dostlarınızın insanlar gibi beyninin sağ tarafını duygusal ipuçlarını, sol tarafını ise kelimelerinin anlamını kolayca kavraması için kullandığını göstermiştir.  

Vücut Dilini Anlamak

Vücut dilini anlamak köpeğinizin, insanların zekâ içeren iletişim biçimlerini yorumlama becerisini ortaya koyar. Currency Biology  ‘de yayınlanan 2012 yılındaki çalışmada köpeklere aynı videonun iki farklı versiyonu gösterilmiştir. İlk versiyonda yakınlarında yer alan mama kabına bakışlarını yönlendirmeden önce köpeğe bakarak sevecen tonla bir kadın “merhaba köpek” demiştir. Diğer versiyonda farklı bir kadın mama kabına bakmadan önce köpeğe boş ve sabit gözlerle bakarak duygusuz ifadeyle konuşmuştur. İlk versiyonda köpeklerin kadına daha dikkatli ve olumlu bakış sergilediği görülmüştür. Bu tepkiye bakarak araştırmacılar köpeklerin onlara doğrudan ifade edildiğinde, bilgi aktarıldığı sırada anlama konusunda 6 – 12 aylık bir bebekle aynı bilişsel yeteneğe sahip olduklarını gözlemlemişlerdir. Yapılan diğer araştırmalara göre köpeklerin, en yakın kuzenleri olan şempanzelerden, vücut, göz hareketi gibi pek çok ipucu ve işaretleri takip edebilen insan ve çocuklardan daha yetenekli, başarılı olduğu ortaya çıkmıştır.

Köpekler Neden İnsanları Anlayabiliyor?

Köpeklerin insanları anlaması geçmişten günümüze hala bir gizem olarak kalsa da pek çok araştırmacı evrimin sorumluluğunun bir sonucu olarak ortaya çıktığını düşünmektedir. Köpek ve insanlar binlerce yıldır yakın şekilde yaşayarak sadakat, güven, sevgi gibi çeşitli duyguları paylaşmaktadırlar. Köpekler bütün süre boyunca kendi rahatları için diğer türlere kıyasla insanlara daha bağımlı halde yaşamaktadırlar. Köpekler bazı belirgin bilişsel yetenekleri ile selektif üreme konusunda da aktif rol almıştır. Her durumda insanlarla yakın ilişkiler geliştiren, insanlara bağımlı olan evcil hayvanlarınız zamanla insanları anlayarak onlarla iletişim kurma yeteneğini geliştirmiştir. Artık köpekler sadece sizin sözlü ifadelerinizi, komutlarınızı değil aynı zamanda duygusal ifadelerinizi de anlama konusunda üstün kabiliyeterini ortaya koymaktadır.

Köpeğiniz sadece otur, sallan, kalk komutlarından çok daha fazlasını doğru, olumlu, dikkatli ifade gücüyle öğrenebilmektedir.  Riko köpeklerin binden fazla kelimeyi öğrendiği sahipleri ile inanılmaz bağlanma duygusu alışverişi içinde olduğu gözlenmiştir. Köpeklerin yeteneklerinin ortaya çıkmasını sağlayan bir diğer önemli faktör ise sosyal sıralama yapabilme kabiliyetleridir. Köpeğinizle vakit geçirdiğinizde sizinle yakın bağ geliştirerek daha fazla sarılmaya ihtiyacınız olduğunu fark eder. Ayrı kaldığınızda, eve yorgun döndüğünüzde “zor bir gün geçirdiğini biliyorum ve ihtiyaç duyduğunda senin için buradayım” demenin bir diğer yolu olarak sarılmayı seçecektir. Birbirinizin duygusal durumuna nasıl tepki vereceğinizi anlamanın en zorlu ve zevkli yolu birlikte aile gibi yaşayarak sevgi bağlarınızı güçlendirmektir. Köpeklerin insanlara bakışı iletişim bağlarını güçlendirdiği takdirde sevgi dolu ve olumludur.  Evcil hayvanınız bir sonraki aşamada sohbet sırasında sizi can kulağıyla dinleyecektir.

Ayrıca Bakınız: Yavru Köpeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap