Apartmanda Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Apartmanda köpek bakımı biraz daha dikkat gerektirir. Pati dostlarımızla birlikte uyumlu bir şekilde yaşam sürebilmemiz hayatımızı kolaylaştırmak için bazı bilgiler edinmemiz gerekir.  Şehir hayatına kolay uyumlanmıştırlar. Bu doğal yaşam canlılarının öğrenmeleri gereken ve bizlerinde dikkat etmesi gereken noktalar var.

Gerek şehir hayatındaki toplum kuralları olsun, gerekse evimizin içinde zarar görebileceğimiz durumların önüne geçmek adına farkında ve bilinçli bir pati ebeveyni olmalıyız. Apartmanda yaşıyorsak bu konuda alınacak önlemler ve bilgiler vardır. Dairemiz içinde de sağlıklı ve zararsız bir birlikteliğimiz olmalı. Gelin hep birlikte neler yapmamız ve öğrenmemiz gerektiğini kısaca öğrenelim.

Apartmanda Köpek Bakımı: Apartman Sakinlerini Rahatsız Etmeyelim

Apartman yönetmeliğinde herhangi bir engel olup olmadığınızı öğreniniz. Daha sonrasında çıkabilecek şikâyetler ve huzursuzluklar için yararlı olur. Bunun için apartman yöneticinizle irtibata geçebilirsiniz.

Bir diğer dikkat etmemiz gereken konu köpeğinize vereceğiniz eğitim. Öğreteceğiniz komutlar ve kuracağınız iletişimle sizi dinlemesini sağlayarak oluşabilecek durumlarda çok ses çıkarmamasını ya da yüksek ve uzun soluklu zamanlar havlayarak komşularınıza rahatsızlık vermesini engelleyebilirsiniz.

Köpeğiniz ile alakalı çöp vb. hijyen ile alakalı durumların apartman içerisinde rahatsızlık vermemesine dikkat edebilirsiniz. Örneğin; tuvaletini kendiniz sokağınızdaki çöpe atarak kokudan şikâyet gelmesinin önünü kesebilirsiniz.

Ayrıca köpeğiniz ve komşularınız arasında bağ kurmasına olanak sağlayarak daha olumlu bir ortam sağlayabilirsiniz.

Apartmanda Köpek Bakımı: Ev İçerisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Kurallar

Köpeklerimizin ne kadar meraklı olduğuna ve ne kadar çok şeye dikkat etmemiz gerektiğini gün geçtikçe fark edeceksiniz. Bu meraklı dostlarımız neyin ne kadar tehlikeli olduğunu bilmeden oynamak isteyebilirler. Örneğin; elektrik kabloları büyük tehlike olabilmekte, olabildiğince toplu ve ulaşamayacağı şekilde kamufle etmeniz gerekmektedir.

Prizler için küçük kapaklı aparatlar kullanmanız bu merakın ve tehlikeli sonucun önüne geçecektir.

Koltuklarınızı daha rahat kullanabilmek adına kılıf geçirmeniz olası yıpranma ve yırtılmaların önüne geçer. Hem de kolay yıkanabiliyor olması ile mikrop ve bakteri oluşumunu engelleyecektir.

Ev içerisinde köpeğiniz oynarken yaralanıp zarar görebileceği keskin sivri alet ve eşyaları daha yüksek ve kapalı alanlarda tutmanız iyi olabilir.

Ayrıca köpeğinize vereceğiniz eğitim ve göstereceğiniz sevgi ile ona evinde olduğunun hissiyatını vermelisiniz. Vereceğiniz eğitim bir otorite olarak bilmesinin dışında size ve ona can dostluğunu hissettireceğini unutmayın. Bu eğitimin size aynı dili ve hisleri konuşmayı öğreteceğini bilin.

Köpeğinizle birlikte aynı yatağı paylaşmamanız tercihleriniz arasında olabilir. Aynı yatakta yatmak otorite konusunda kafa karışıklığına neden olabilir. Bunu en azından o eğitimi ve iletişimi sağlayana kadar dikkat etmeniz olumlu olacaktır.

Gün içerisinde enerjisini atmanız da akşam saatlerini daha huzurlu ve sakin geçirmenizi sağlayabilir.

Ayrıca köpeğinizle her an iletişim de olmanız, sizin onu gözlemlerken onun da sizi gözlemlenmesini sağlayarak ev hayatına, sizin hayatınıza dikkat etmesini ve birlikte yaşamınızı çok ama çok kolaylaştıracaktır.

Köpeğiniz İçin Hijyen ve Sağlık Çok Önemli

Köpeğiniz doğal ortam canlısı olduğu için ev yaşamında hijyenini ve sağlığını korumak sizler için büyük önem taşıması gerekmektedir.

Tuvalet eğitimi tabi ki önceliğiniz olacaktır. Bunun yanı sıra günlük olarak temizlenmesi gereken tuvalet bakteri ve mikrop oluşumunun önünü geçecektir.

Düzenli olarak taramanız tüylerinin hava almasını sağlayarak birçok hastalığının önüne geçecektir.

Düzenli yürüyüş ve aktiviteler köpeğinizin yaşaması gereken ve atması gereken enerjiyi sağlayarak sağlıklı bir yaşama sahip olmasını sağlayacaktır.

Evinizdeki çöpün ağzının kapalı olmasına özen göstermelisiniz. Pati dostlarımız ev içerisinde oldukça meraklı olacaklardır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap