Köpekler Neden Arabalara Havlar? Köpek Davranışları

Köpekler neden arabalara havlar? Köpeklerin arabalara havladıklarını ve arabaları kovaladıklarını hepimiz görmüşüzdür. Peki, köpekler neden arabalar havlarlar ve arabaları kovalarlar hiç bunu düşündünüz mü? Bugün yazımızda bu sorulara yanıt arayacağız. 

Köpeklerin Arabaya Havlaması

Köpekler neden arabalara havlar? Köpekler arabalara pek çok farklı sebeple havlayabilmektedir. Özellikle gece vakti arabalara havlama ve arabaları kovalama eğilimleri artış göstermektedir. Köpeklerin arabalara havlamasını hayvanların davranışlarını yorumlayan davranış bilimciler genel olarak üç sebebe dayandırmaktadır:

1.Tehlikeleri Uzaklaştırmak

Köpeklerin duyuları bizden çok daha gelişmiştir. Özellikle işitme ve koku alma duyuları oldukça keskindir. Hal böyle olunca arabaların süratli ve gürültülü sesi köpeklerde tehdit duygusunu uyandırabilmektedir. Böyle olunca da köpek arabaya havlama davranışı ile bu tehditkar, gürültülü sesi kaçırmak ister. Köpeklerin kendisinden uzaklaştırma davranışı genellikle havlamaktır. Bu nedenle köpeklerin arabaya havlamasının nedeni köpeğin bu tehlikeyi uzaklaştırmak istemesi olabilir. Yine gece vakti daha fazla havlamalarında havanın kararması ve görüş yeteneğinin azalması sonucu seslerden daha fazla ürkmesi etkili olmaktadır. 

2.Köpeklerde Avlanma İç Güdüsü

Hepimiz atalarımızdan bize aktarılan özellikleri taşıyoruz. Köpekler de atalarından gelen bir avlanma içgüdüsüne sahiptir. Bu nedenle arabalara havlayıp arabaları kovalayarak aslında bu içgüdü dahilinde hareket ederler. Arabayı bir av olarak görürler ve bu av peşinde koşmak da onlara çok büyük bir heyecan ve mutluluk verir. 

3.Oyun Oynamak

Özellikle yollarda gruplar halinde arabalara havlayan köpeklere sıkça denk geliriz. Köpekler sürü olarak hareket ettiklerinde kendilerine ortak eğlenceler bulurlar. Özellikle kavşak göbeklerinde ve yol kenarlarında bekleyerek hep birlikte arabalara havlarlar ve kovalarlar. Bu nedenle neden köpekler arabalara havlarlar sorusunun bir diğer yanıtı da köpeklerin bunu bir oyun faaliyeti olarak görmesi olabilir. 

Köpeklerin Arabaları Kovalaması

Köpeklerin en sevdiği ve yapmaktan en çok hoşlandığı fiziksel eylemlerden birisi de hareket halindeki arabaları, motorları ve bisikletleri kovalamaktır. Köpekler araba görünce birden arabanın peşinden koşmaya başlar. Bunun nedeni genel olarak yukarıda da bahsettiğimiz üzere köpeklerin atalarından miras kalan avcılık genleri doğrultusunda hareket etmesidir. 

Araba Kovalamak Eğlenceli Bir Oyundur

Köpekler arabalarla ilgili kaza vb. travma yaşamadılarsa bu eylemi tamamen bir oyun olarak gerçekleştirirler. Ancak köpekler araç travması yaşadılarsa, zamanında bir araba kendisine çarptıysa bu durumda kendisini tehlikede hissederek de arabaları kovalayabilirler. 

Kendilerinden Kaçanı Kovalama Eğilimleri Vardır

Eğer köpekler neden araba kovalar diye merak ediyorsanız bunun bir diğer nedeni de köpeğin arabanın kendisinden kaçıyor olduğunu düşünmesinden kaynaklanmaktadır. Köpekler genel olarak kaçan her şeyi kovalama eğiliminde olan varlıklardır. Arabalar bu amaçla hareket etmese de köpekler bu durumu böyle algılayarak arabaları kovalamaya başlamaktadır. Eğer araç hareket etmiyorsa köpeklerin bu güdüleri aktif olmayacağından araçlar dikkatlerini çekmemektedir. Bu iç güdü dikkat ederseniz hareket halinde araç gördükleri zaman aktif hale gelmektedir. 

Köpeklerin Avcılık Güdüleri Dahilinde Hareket Ederler

Bize her ne kadar saçma bir eylem gibi görünse de köpeklerin avcılık yetenekleri oldukça güçlüdür. Avcılığı sadece bir şeyi avlamak ve yemek amacıyla yapmazlar. Avladıkları şeyleri yakalamak zorunda da hissetmezler. Bunu bir nevi içgüdüsel bir şekilde gerçekleştirirler ve bu sırada da vücutlarında salgılanan adrenalin ve heyecanı çok severler. 

Sizinle bugünkü yazımızda köpeklerin hareket halindeki araçlara havlamaları ve onları kovalamaları üzerinde durduk. Bu eylemi yaparken köpekler mutlu olsalar da kazalara davetiye çıkarabilmektedir. Bu nedenle özellikle köpeğinizi yürüyüşe çıkarırken köpek araba kovalama ihtimalinin olmayacağı sakin mekanları tercih etmenizi tavsiye ederiz. 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap