Yorkie ve Maltese Terrier Irklarının Karşılaştırılması

Maltese Terrier Nasıl Bir Köpektir

Malta terriyerleri pamuktan hallice ve boyuna göre en akıllı ve itaatkar köpeklerden biridir. Küçük bir köpekten beklenmeyecek kadar büyük karaktere sahip malta köpekleri tamamen “akıllı bıdık” ifadesinin karşılığıdır. Onları en öne çıkaran özellikleri şefkatli ,sabırlı, arkadaş canlısı, dost tavırlı, zeki ve itaatkar olmaları sayılabilir. Anadolu Malta’ların çıkış yeri olmakla birlikte günümüzde en çok üretilen ülkelerden birisi Türkiye’dir. Maltese terrier sahiplenme yapmak istiyorsanız İstanbul ilinde yoğun olarak sahiplenilen köpeklerin başında geliyor. Ege’de en sevilen köpeklerden olan maltese terrier yavru İzmir’de ve çevre iller de Ege yaşam stilinin önemli bir parçası. Maltese terrier fiyat için aşağıdaki linkleri tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

https://petyasam.com/irk/maltese-terrier/

Antik Roma’da aritokrat ailelerin zenginlik sembolü olarak görülen Malta terrierleri hemen her zaman zengin hanımların kucağında gezmeye alışıktır. Geçmişten günümüze asil ve havalı kucak köpekleri arasında en sevilen köpek olmayı başardılar.

YORKİE YA DA YORKSHİRE NASIL BİR TÜR KÖPEKTİR?

Onları tek kelimeyle tanımlamak gerekirse “asi” denilebilir. Özellikle zengin ve gösterişli sahiplerin kucak köpeği olan yorkieler en şımarık köpekler arasında sayılabilir. Bu şımarıklık onlara özgü ve sevimli bir hal alsa da eğitimleri için neredeyse dernekler, kulüpler federasyonlar kurulmuş olabilir. Küçük olmaları yanıltmasın onları el altına almak neredeyse imkansızdır. Yine de zoru sevenler için iyi bir tercih olarak yorkieler sayılabilir. Özellikle o güzel saçları ve tepeden tutturulmuş kahkülleriyle minik kaprisli bir süs köpeğine dönüşebilirler.

Köpek eğitiminde dikkate alınması gereken iki kategori var. 1. si köpek eğitimi 2. si yorkie eğitimi. Köpek sahiplerinin deneyimleri ve uzmana görüşleri onların zor köpekler olduğunu ve sık sık sahiplerini çaresizliğe itebileciğini söylüyor.

YORKİE VE MALTESE KARŞILAŞTIRMASI

İki cinsin en belirgin ortak noktası iki türde oldukça aktif ve neşelidir. Onları ayıran özellikleri muhtemelen yorkshire terrierlerin daha bağımsız ve başına buyruk bir köpek olmasından ileri gelebilir. Diğer yandan malta terrier itaatkâr olmaya eğilimli ve sahiplerinin isteklerini yerine getirmeye düşkün olabilirler. Dünya genelinde York shireların popülerliği 10. Sırada iken malta terriyerlerin popülerliği 37. Sırada. Avrupa’da ise Malta’lar en sevilen ev köpekleri arasında ilk 10 tür arasında geliyor.

İki köpekte oyuncak grubunda ve yere kadar uzayabilen saçlarıyla sahiplerini neşelendiriyor. Yanınızda bir güzellik kraliçesi taşımak istiyorsanız ikisi de size uygun olabilir. Yorkiler kahverengi tüylere sahipken, malta teriyerleri ipeksi beyaz tüylere sahipler. Yorkshire terrierleri 7 ve 8 inç kadar uzayabilir, maltese terrier 7 ve 9 inç uzar. İki ırkın ağırlığı da 3.18 kg ‘ı geçmez. Malta teriyerleri kilo amaya biraz daha elverişlidir. Yorkieler 11-15 sene arası yaşam süresine sahiptir. Maltalar 12-15 sene arası yaşayabilir. İki ırkta çocuklarla ve köpeklerle anlaşmak için biraz desteğe ihtiyaç duyabilir. Malta’lar çocuk davranışlarına karşı daha ılımlı ve sabırlı olabilir ancak yine de parmağını kıstırmayacağının garantisi yok. Yorkieler eğitime karşı dirençli ve inatçı olabilirken Malta’lar kolay eğitilir. İki cinsinde tüyleri yere kadar uzayabilir. Yorkilerin kürkü özel bakım ister, maltalar için günlük fırçalama yeterlidir. İki türünde tüyleri seyrek dökülür ve bu yönden hipoalerjeniktirler.

YORKİE VE MALTESE KARIŞIMI MORKİE

Karakter olarak birbirine çok zıt iki ırkın karışımından meydana gelen Morkieler nasıl bir köpektir? Hızlı, neşeli ve süper aptal olabilirler. Atalarının en iyi özelliklerini alan morkieler sahiplerini memnun etmek için iyi bir performans sergiler. Bu yönüyle sevgi dolu ve birazda şaşkın bir köpek olarak sınıflandırılabilir. Bütün gün oyuncaklarıyla oynayabilir ve ev sahiplerinin çoğuyla iyi anlaşır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap