Köpeklerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

Köpeklerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız

Köpekler üşütür mü ya da köpeklerin üşüdüğünü nasıl anlarız gibi sorular birçok köpek sahibi tarafından merak edilmektedir. Özellikle soğuk kış günlerinde dışarda veya evde köpek bakımı yapan kişiler köpeklerin üşüyüp üşümediklerini anlamak için köpeklerini gözlemlemeleri gerekecektir. Köpekler doğaları gereği kalın derileri ve kürkleri ile kışın soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Ancak bazı cins köpekler çok daha hassas bir yapıda oldukları için zaman zaman üşüyebilir.

Köpeklerin üşüyüp üşümediklerini anlamak için köpeğinizin davranışlarını inceleyebilirsiniz. Köpeklerin üşüdüğünü gösteren başlıca belirtiler ise şöyledir:

  • Titreme,
  • Normalden daha fazla uyuma eğilimi göstermesi,
  • Yorgunluk belirtilerinin artması,
  • Patisini soğuk zeminden çekme isteği,
  • Ağlar gibi ses çıkarması,
  • Nemli burun ucunun kuruması vb.

Köpeklerin büyük bir bölümü soğuğa karşı dayanıklıdır. Ancak aşırı soğuklarda üşüdükleri görülmektedir. Köpeklerin üşüdüğünü anlamak için köpeğinizi bir süre gözlemeniz ve ne tür davranışlar gösterdiğini incelemeniz yeterli olacaktır.

Köpekler Üşür Mü?

Köpekler üşütür mü ya da üşür mü gibi sorular özellikle yeni köpek sahiplenen kişilerce merak edilmektedir. Yavru köpekler henüz normal düzeyde kürk yapısına sahip olmadığı için yetişkin köpeklere göre çok daha fazla üşüyecektir. Köpeklerin derisi ve tüyleri soğuktan korunmalarını sağlayan en temel unsudur. Vücut ısıları da insanlara göre çok daha yüksek olduğu için sizin üşüdüğünüz bir havada köpeğiniz büyük olasılıkla üşümeyecektir.

Her ne kadar kalın tüylere sahip olsalar bile köpekler de belirli derecenin altındaki havalarda üşümeye başlayacaktır. Özellikle dışarda bakılan köpekler geceleri bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber bir hayli üşüyebilir. Sibirya kurdu ve Bernese gibi soğuk hava koşullarına uyumlu köpekler dışında birçok köpek soğuk havalarda büyük olasılıkla üşüyecektir. Bu nedenle eğer köpeğinize dışarda bakıyorsanız mutlaka ona özel bir barınak hazırlamanız önerilir. Öte yandan Terrier gibi bazı özel ırkların da yapıları gereği soğuya karşı dayanıklılıkları oldukça düşüktür.

Köpekler Kaç Derecede Üşümeye Başlar?

Köpekler kaç derece soğuya dayanır sorusuna net bir yanıt vermek zordur. Köpeğin cinsine ve yaşına göre veya genel sağlık durumuna göre soğuğa karşı dayanıklılığı artabilir veya azalabilir. Köpekler genelde 7 derecenin altındaki hava koşullarında üşümeye başlayacaktır. Özellikle yaşlı, yavru ve hata köpeklerin 0 derecenin altındaki hava koşullarında dışarda kalmamasına özen gösterilmelidir.

Köpeklerin sahip olduğu kürkleri sayesinde sağlıklı bir köpeğin oldukça düşük sıcaklıklarda bile hayatta kalması mümkündür. Hali hazırda sokak koşullarına alışık köpeklerin soğuğa karşı dayanıklılıkları da yüksek olacaktır. Ancak yavruluk döneminden veri yanınızda olan ve dış ortam koşullarına alışık olmayan köpekler çok daha kolay üşüyecektir. Köpeklerin üşüdüğünü anlamak için davranışlarını bir süre incelemeniz yeterli olacaktır.

Yavru Köpekler Soğuktan Etkilenir Mi?

Üşüyen yavru köpekler kısa sürede rahatsızlanabilir. Bağışıklık sistemleri henüz tam olarak güçlenmediği için yavru köpeklerin soğuktan çok daha kolay etkilenmeleri mümkündür. Alt tüy yapısı kalın ve sağlam olan ırklara göre daha kısa ve tek katman tüy yapısına sahip yavru köpekler çok daha fazla üşüyecektir. Bu nedenle yavru köpek sahiplenmeniz halinde soğuk havalarda dışarda kalmamaları son derece önemlidir.

Genç ve olgun köpeklere göre yavru köpekler henüz gelişimlerini tamamlayamadıkları için daha kolay üşüyecektir. Yavru köpeğin üşümesi halinde birçok hastalıkla karşılaşması da mümkündür. Köpeklerin hastalıklara karşı korunması adına mutlaka soğuğa karşı korunmalarını sağlamanız gerekecektir. Köpekler her ne kadar zorlu yaşam koşullarına uygun bir yaratılışa sahip olsalar da bilhassa özel ırklar soğuktan çok daha fazla etkilenecektir.  

Köpek Uyurken Üstü Örtülür Mü?

Köpeğim soğuk yerde yatıyor diyen köpek sahipleri köpekleri için gerekli önlemleri alarak köpeklerinin soğuktan etkilenmesinin önüne geçebilir. Köpeklerin üzeri eğer köpeğin yer soğuksa örtülmelidir. Özellikle annesinden ayrı yavru köpeklerin bakımını siz üstleneceğiniz için yavruyu sıcak tutmak için üstünü örtmeniz ve altına soğuktan koruyucu mat veya eşyalar koymanız gerekecektir. Ayrıca köpeğinizin vücut ısısını da kontrol etmeniz gerekecektir.

Soğuk ortamda bakımı yapılan köpeklerin üstlerinin örtülmesi soğuğa karşı koruyacaktır. Özellikle aşırı soğuk havalarda yavru köpeklerin donma tehlikesinden korunmalarını sağlamak için mutlaka soğuktan koruyucu işlemler yapmanız gerekecektir. Eğer soğuk bir yerde köpeğiniz uyuyorsa üzerine ve altına soğuktan koruyacak eşyalar sermeniz gerekecektir.

Köpekler Soğuktan Nasıl Korunur?

Köpekleri soğuktan korumak için farklı önlemler alınması gerekecektir. Eğer evde köpek bakımını gerçekleştiriyorsanız yattığı yeri daha konforlu hale getirmeniz ve aşırı soğuklar da ise ev ortamına uyun ince bir örtü ile üzerini örtmeniz yeterli olacaktır. Açık alanlarda köpek bakımı yapmanız halinde kulübesini soğuğa karşı korunaklı hale getirmeniz gerekecektir.

Köpeklerin soğuktan korunması açısından ayrıca beslenmeleri de çok önemlidir. Mutlaka protein, vitamin ve mineral açısından zengin kaliteli mamalar ile köpeğinizin beslenmesini sağlamanız önemlidir. Köpeklerin üşüdüğünü anlamak ilk bakışta zor olabilir. Bu nedenle soğuk havalarda önceden önleminizi alarak köpeğinizin soğuğa karşı korunmasını ve olası birçok rahatsızlıktan da korunmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Köpek Yaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap