Köpeklerde Saldırganlık: Köpeğinizi Nasıl Sakinleştirirsiniz?

Köpeklerde saldırganlık durumu her evcil hayvan sahibini başına gelen rutin durumlardan biridir. Ara ara köpeğinizin hırçınlaştığı, kontrolünü kaybettiği anlara şahit olabilirsiniz. Köpeklerin korkmasının ya da saldırgan hale gelmesinin pek çok nedeni olabilir. Onlar da seslerden, ışıklardan, kişilerden ya da belli durumlardan korkabilen ya da bunlara karşı tepki gösterebilen hayvanlardır. Genellikle korkan köpeklerin de havlaması, tepki göstermesi ve saldırgan davranması mümkündür. Bu durumda yapılması gereken şeyler ise aslında köpeğin problemine odaklanarak onu çözüme kavuşturmak olmalıdır. Peki, köpeğinizi nasıl sakinleştirirsiniz?

Köpeğinizi Sakinleştirmek İçin Neler Yapmalısınız?

Köpeğinizi sakinleştirmek için yapmanız gereken adımlar aslında temel köpeğin problemini anlayarak ona uygun şekilde hareket etmeyi içerir. Köpeklerin de korkuları ya da saldırganlaştıkları durumlar olabilir ve durumlar genellikle içgüdüsel ya da geçmişte yaşadıkları olaylara dayalı durumlardır. Bunların ne olduğunu anlayarak sakin şekilde hareket etmek büyük öneme sahiptir.

Köpeklerde Saldırganlık: Sorunu Anlama

Köpeklerde saldırganlık nedir? Köpekler pek çok duruma karşı tepki gösterebilir. Farklı konularda saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Örneğin televizyon sesinden rahatsız olabilir, bir müziğin tonu onları rahatsız edebilir, dışarıdan gelen araba seslerinden rahatsız olabilir, şimşek sesinden etkilenebilir ya da biri geldiği zaman gelen kişiden rahatsız olabilirler. Bu tür pek çok durum köpeklerin saldırgan ya da korkak hareketler sergilemesine neden olabilmektedir. Öncelikli olarak köpeğin neden saldırgan ya da korkak davrandığını anlamak önemlidir.

Köpeklerde Saldırganlık Sorununa Yönelik Çözüm Üretme

Köpeğinizin neden saldırgan ya da korkak davranış sergilediğini anladığınız zaman buna yönelik şekilde hareket etmek gerekir. Örneğin televizyonun sesine tepki gösterdiğini düşünüyorsanız televizyonu kapatın ya da sesini kısıp bekleyin. Bu süre içinde eğer tepkisini devam ettiriyorsa sorunun bu olmadığını anlayabilirsiniz. Sorunu anlamak için yeniden ona ne olduğunu bulun.

Köpeğinize Sakin Davranın ve İletişimi Deneyin

Köpeklerde saldırganlık ya da korkak davranışlarına karşılık olarak onlarla sakin bir şekilde iletişim kurmak ve bunu yaparken de bağırmadan, yumuşak şekilde kendimizi ifade etmek önemlidir. Bu sayede köpekler bizim için bir sorun olmadığını anlayabilir ve sakinleşebilirler. Sahiplerinin ani durumlarda sergiledikleri tavır, köpeklerin de sakinleşmesine ya da daha da fazla tepki göstermesine neden olabileceği için mümkün olduğunca onları sakinleştirmeye yönelik şekilde hareket etmek gerekir.

Köpeğinizle Temas Kurmayı Deneyin

Köpeğinizin başını okşamanız, onunla temasa geçmeniz gibi durumlar onun kaygısını azaltacaktır ve bunu yaparken de sakin ses tonu ile onunla iletişim geçmek aslında köpeğinize bir problem olmadığını anlatmanın en iyi yollarından biridir. Eğer bağırarak onunla anlaşmaya çalışırsanız köpeğiniz durumun çok tehlikeli, kaygı içerikli bir durum olduğunu düşünecek ve tepkisini arttıracaktır.

Tıpkı üzgün ya da korkmuş birine sarılmak gibi köpeğiniz ile temasa geçmeniz de onunla korkularından ya da o anki sinirinden biraz olsun uzaklaşmasına katkı sağlayacaktır ve sahibinin yanında, onunla temas kurarken kendini daha güvende ve iyi hissedecektir.

Köpeğinizin Dikkat Dağıtmayı Sağlayın

Köpeğinizin dikkatini dağıtmak için farklı yollara başvurmanız mümkündür. Bu sırada köpeğinizin odağını farklı bir yöne çekmek için ona bir oyuncak göstermeniz, sesli bir uyaran ile dikkatini dağıtmanız, onunla oyun oynamak için farklı yollar kullanmanız aslında köpeğinizin o anda korktuğu ya da sinirlendiği şeye odaklanmasını güçleştirir. Bu sayede de aslında köpeğinizin farkında olmadan sakinleşmesi mümkündür.

Köpeğinize Karşı Tepkilerini Gizlemelisiniz!

Köpeklerin de evin bir üyesi, ailenin ve sürünün bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle de sahibinin olumsuz tepkilerinden kolayca etkilenebilmektedir. Bu tepkileri gizlemek, köpeklerin de ani ve sert çıkışlarda bulunmasının önüne geçecektir. Acil durumlarda ağlayarak, bağırarak ya da olumsuz şekilde tepki göstererek hareket etmek, köpeklerin de sakinleşmesinin aksine daha yoğun şekilde saldırgan ya da korkak tavırlar sergilemesine neden olacaktır. Bu sebeple de aslında tepkilerin köpeğinizin yanındayken gizlenmesi en iyisi olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap