Köpeklerde Tasma Seçimi Nasıl Yapılır?

Köpeklerde tasma seçimi doğru yapılması için birçok etken göz önüne alınmalıdır. Doğru tasma seçimi yapmak köpeğin sağlığı ve konforu için çok önemlidir. Köpekler için birçok tasma seçeneği bulunmaktadır. Tasmalar çeşitli etkenler göz alınarak seçilmelidir. Bu etkenler köpeğin ırkı, boynunun genişliği, alışkanlıkları ve beden yapısıdır. Köpeğin eğitim düzeyi de tasma seçiminde etkilidir. Köpek, iyi eğitilmişse daha rahat tasmalar tercih edilir. Seçilecek olan tasmanın hangi amaçla kullanılacağını göz önünde tutmak doğru olacaktır.

Tasma seçimi yaparken boyun tasması mı yoksa gövde tasması mı tercih edileceği düşünülmesi gerekilen bir konudur. Boyun tasmasının birçok avantajı olsa da bazı konularda göğüs tasması öne geçmektedir. Bu seçenekler tamamen köpeğin yapısına göre avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Tasma seçilirken bütün durumlar göz önüne alınmalı ve köpeğin sağlığı ve huzuru ön planda olmalıdır.

Tasma Çeşitleri Nelerdir?

Tasma çeşitleri göğüs tasması ve boyun tasması olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Bu seçeneklerin ikisi de avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Önemli olan köpeğin hareket kabiliyeti, yaşı gibi etmenlerdir. Bu etmenler göz önüne alınarak tercih yapılmalı, kişi, eğer doğru tercih yapabileceğinden emin değilse ya da kararsızsa bir uzmana danışmalıdır.

Tasma çeşitleri şu şekildedir:

  • Boyun Tasması

Köpeklerde bu tasma boyuna takılan bir tasmadır. Boyuna takılan bölge, köpeğin boynunun kalınlığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Hareket düzeyi orta düzey olan köpekler için çok uygundur. Çok hareketli olan köpekler için bu tasma uygun değildir. Çünkü tasmayı çekiştirmeye çalışması, boyuna baskı yaratabilir ve sakatlanmaya neden olabilir. Bu sebeple hareket düzeyinin çok fazla olmadığı köpekler için tercih edilebilir.

  • Göğüs Tasması

Bu tasma köpeklerin gövdelerini saran bir tasmadır. Çok hareketli olan köpekler için sıklıkla tercih edilmektedir. Bu tasma boyun bölgesine baskı yapmadığı için köpek güvenle hareketlerini yapabilir. Bu tasmalar farklı ebatlara sahip olan tasmalardır, bu sebeple köpeğin ölçülerine göre olan tasma alınmalıdır. Tasmanın gövdeyi saran bölgesi köpeğin gövdesine tam olarak oturmalıdır. Çok sıkı ya da çok bol tasmalar görevini yapmayacaktır. Köpeğin kendini güvende hissettiği ve sakatlanma durumunun yaşanmayacağı bir tasmadır.

Bu tasma çeşitlerinden köpeğe en uygun olan tasma tercih edilmelidir. Bu tercih yapılırken köpeğin yaşı, hareket durumu, eğitim düzeyi gibi durumlar göz önüne alınmalıdır. Bu sayede tasma seçimi doğru yapılacak hem kişinin isteklerini karşılayacak hem de köpeğin güvenliğini ve sağlığını koruyacaktır.

Tasma Kayış Çeşitleri Nelerdir?

Tasma kayış çeşitleri ayarlanabilir ya da esnek kayışlar olmak üzere iki çeşittir. Tasma seçimi kadar kayış seçimi de çok önemlidir. Bu sebeple kayış seçimi yapılırken köpeğin hareket düzeyi, gidilecek ortam, köpeğin eğitimi gibi durumlar göz önüne alınmalıdır. Bu şekilde verilecek karar köpek için en iyisi ve sağlıklısı olacaktır.

Köpek kayış çeşitleri şu şekildedir:

  • Esnek Kayışlar

Köpeklerin tasmalarına takılan esnek kayışlar, köpeğin, mekanizmada sarılı olan kayış uzunluğu kadar ileri gitme hakkı vardır. Köpek, kayışın izin verdiği noktaya kadar gidebilir. Fakat bu kayış pek sağlıklı değildir. Bunun sebeplerinden biri kişinin mekanizmada yer alan fren özelliği kullanıldığında ya da kayış uzunluğunun sonuna gelindiğinde köpek bir anda engellenir. Bu durum köpekte gerginlik ve stres yaratır. Bir anda engellenmesi özellikle boyun tasması için bu kayış kullanılıyorsa, köpeğin sakatlanmasına neden olabilir. Bir diğer tehlikesi ise köpeğin kayışa dolanabilme ihtimalidir. Kayışın uzama kapasitesi fazla olduğu için köpek kendini dolayarak zarar görmesine sebep olabilir.

  • Ayarlanabilir Kayış

Bu kayışlar ise boyutu kişi tarafından elle ayarlanan, esnek kayışlar gibi sürekli gitme özgürlüğünü vermeyen kayışlardır. Normal bir kayıştır ve yürüyüş öncesi uzunluğu ayarlanabilir. Bu kayışlar esnek kayışlardan daha güvenlidir. Köpeğin aniden çekilmesine sebep olmaz, sakatlık ihtimali içermez. Bu sebeple sıklıkla tercih edilir.

Doğru Tasma Seçimi Neden Önemlidir?

Köpeklerde tasma seçimi önemlidir çünkü köpeğin dışarıdaki aktivitelerine engel olmayan, kendisine ve yaşına uygun bir tasma tercihi her zaman en sağlıklısı olacaktır. Tasma seçimi yaparken köpeğin yaşı, hareket durumu, eğitim düzeyi, beden yapısı gibi etmenler göz önünde tutulmalıdır. Aksi takdirde köpek için keyifli ve mutlu bir an olması gereken gezmek aktivitesi, onun için bir eziyet haline gelebilir.

Yanlış yapılan tasma seçimi köpeğin sakatlanmasına yol açabilir. Yaptığı aktiviteyi keyifsiz bir hale getirir ve agresifleştirir. Ayrıca bedene göre seçilmesi gerekilen tasmalar fazla sıkı olursa kan dolaşımı azalabilir ve köpekte stres yaratabilir. Bu sebeple köpeğin huzurlu, mutlu ve konforlu vakit geçirmesi için doğru tasma tercihi yapılmalıdır.

Göğüs Tasması için Vücut Ölçüleri Nasıl Alınır?

Göğüs tasması için vücut ölçülerinin tam olarak alınması önemlidir. Köpeklerde tasma seçimi göğüs tasmasından yana yapan kişiler, köpeğin vücut ölçülerini bilmelidirler. Çünkü bu tasmalar kişinin gövdesine tam olarak oturmalı, sıkı ya da bol olmamalıdır. Burada bilinmesi gerekilen şey köpeğin göğüs çevresi ölçüsüdür. Göğüs kafesinin en büyük kısmı ile ön bacakların arkasından alının ölçüdür. Bu ölçünün alınabilmesi için öncelikle köpek omurgadan tutulmalıdır, bu sırada bant köpeğin ön bacaklarının arkasına ve vücudunun etrafına sarılır. Bandın ucunu başlangıcın yanına yerleştirildiğinde kesişen nokta, köpeğin göğüs ölçüsüdür.

Köpeğin sırt ölçüsünün alınabilmesi için de bandın başlangıcı, köpeğin boyun bitimine yerleştirilir. Bant kuyruk sokumuna ulaşana kadar düz şekilde ölçülür.

Ayrıca Bakınız: Yavru Köpeklerde Isırma Sorunu Nasıl Seçilir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap