Evde Köpek Bakımı İpuçları Nelerdir?

Evde köpek bakımı, sanıldığının aksine çok zor değildir. Doğru bakım ipuçlarını uygularsanız hem köpeğiniz hem de sizin için iyi olacaktır. Köpek sahiplenme niyetinde olan hayvan severler genellikle evde nasıl köpek bakacakları konusunda tereddüt yaşarlar. Ev ortamının köpeğinizin konfor ve sağlığına uygun hale getirilmesi önemlidir. Bunu sağlamak için de ev dekorasyonunuzu değiştirmeniz gerekir. Köpeğiniz için gerekli malzemeleri almanız da önemlidir. Peki, evde köpek bakımı ipuçları nelerdir? Evde köpek bakım için nelere dikkat etmek gerekir?

Evde Köpek Bakımı İpuçları Nelerdir?

Köpek bakımı için farklı noktalara dikkat etmek önemlidir. Ev ortamının köpeğiniz için güvenli ve konforlu olması gerekir. Bunun için de farklı ipuçlarını takip ederek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Yavru köpek sahiplenme konusunda tereddüt yaşıyor musunuz? Köpeğiniz için uygun ortamı nasıl sağlayabileceğiniz konusunda şüphe duyuyorsanız gerekli adımları uygulamanız tereddütlerinizi ortadan kaldırabilir.

Güvenli Ev Ortamını Sağlamak

Köpeğiniz için güvenli ev ortamını sağlamanız önemlidir. Yavru bir köpek sahiplendiğiniz zaman evdeki her şeyi ısırabileceğini ya da yutabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Eğer köpeğinizin yabancı nesneleri ısırmasını ya da yutmasını engellemek isterseniz tehlikeli olabilecek küçük nesneleri ortada bulundurmamanız gereklidir.

Kimyasal temizlik ürünlerini köpeğinizden uzakta tutmanız önemlidir. Çamaşır suyu, deterjan ve benzeri her türlü kimyasal temizlik ürününü kapaklı dolaplarda ve mümkünse yüksek alanlarda muhafaza etmeniz önerilir. Bu tür ürünler köpeğinizde zehirlenmeye ve ölümlere de neden olabilir.

Balkon, cam ve benzeri alanlara köpeğinizin ulaşmasını engellemek için sürekli olarak dikkatli olmanız gerekebilir. Bu alanlar özellikle de yüksek binalarda oturan köpek sahipleri için tehdit oluşturur. Köpeğiniz dışarıdan duyduğu bir ses için dahi balkondan ya da camdan sarkabilir ve düşebilir. Bunu engellemek için parmaklık, tel ya da balkon korumalıkları ile birlikte camekanları tercih edebilirsiniz.

Köpeğiniz İçin Uygun Malzemeleri Edinin

Köpeğiniz için bir yatak, mama ve su kabı, diş fırçası, oyuncak, uygun şampuan ve diş macunu gibi ürünleri temin etmelisiniz. Bu sayede köpeğiniz eve alışırken aynı zamanda kendi eşyalarına da kolaylıkla alışabilir. Bu malzemelerin her biri köpeklerin temel ihtiyaçlarındandır. Bu nedenle de köpeğinizin temel bakım ve temizliğinin yanı sıra konforu için de ona uygun malzemeleri almalısınız.

Köpeğinizin bakım, konfor ve temizliği için uygun malzemeleri, edindiğiniz zaman onun için uygun bir ev ortamı oluşturmanız da daha kolay olacaktır. Bu sayede evde onun da kendine ait bir yeri olacaktır. Kendine ait eşyaları olduğunu bilecek ve kendini oraya ait hissedecektir.

Rahatsızlıkları Önleme

Köpek sahiplenme konusunda düşünen kişiler en çok da oturdukları apartmandaki komşularına rahatsızlık verebilecekleri konusunda tereddüt yaşarlar. Bu nedenle köpek sahiplenmekten vazgeçen çok kişi olsa da aslında köpeğinizin etrafa rahatsızlık vermemesi için onunla yeteri kadar ilgilenmeniz ve onu doğru şekilde eğitmeniz gerekir.

Köpeğinizin gün içinde enerjisini atması için onu yürüyüşe çıkarmanız, onunla oyunlar oynamanız, açık alanda koşup oynamasına izin vermeniz gerekir. Bu sayede akşam olduğu zaman yorgun olduğu için komşulara rahatsızlık verebilecek şekilde havlamaz ya da koşup oyun oynamaya çalışmaz.

Benzer şekilde köpeğinizi eğitirken her durumda havlamaması için de ona eğitim verebilirsiniz. Gün içinde ya da akşam saatlerinde yüksek sesli ve çok şekilde havlayarak rahatsızlık vermeyecektir. Bunu önlemek için ayrıca onun isteklerini ve ihtiyaçlarını da eksiksiz şekilde yerine getirmek önemlidir. Örneğin oyun ve ilgi bekleyen köpeğinizle ilgilenmezseniz isteğini dile getirmek için havlayabilir.

Mama kaplarının ya da su kaplarının boş olması; köpeğinizin acıkması, tuvaletinin gelmesi gibi durumlarda da havlaması mümkündür. Onun istek ve ihtiyaçlarını eksiksiz olarak yerine getirirseniz rahatsız edici şekilde havlama görmezsiniz. Yalnızca mutlu ve rahat köpeğiniz ile eğlenceli vakit geçirirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap