Türkiye’de Beslenen En Popüler Köpek Irkları

Her ülkede sevilen ve çok bilinen köpek ırkları değişiklik göstermektedir. Bugünkü yazımızda Türkiye’de beslenen en popüler köpek ırkları hakkında bilgi vereceğiz. Çok bilinen, yakın zamanda en popüler köpek ırkları hale gelmiş olan köpek ırklarına yazımızdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

En Popüler Köpek Irkları

Genel olarak ülkemizde en çok bilinen ve çok beslenen en popüler köpek ırkları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Kangal Köpek Irkı

Ülkemiz kökenli bir köpek ırkı olan Kangal sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünyada en çok tanınan köpek ırklarından birisidir. Sivas kökenli bir ırk olan Kangallar çoban köpeği olarak yetişmiştir. Çok koruyucu, çalışkan, iri ve güçlü fiziksel yapıya sahip olan bir köpek ırkıdır. Son derecede sadık ve cesur bir köpek ırkı olan Kangallar zeki, akıllı ve oyuncu köpek sevenlere göre!

Kangal

Akbaş Köpek Irkı

Ülkemizde en çok bilinen ve yetiştirilen çoban köpeği ırkıdır. Genel olarak beyaz renkli bir köpek ırkı olup oldukça koruyucudur. Çok iri cüsseli olduğundan en popüler köpek ırkları arasında koruyucu mizaçlı köpek arayanlar için ideal bir köpek cinsi seçimidir.

Akbaş

Golden Retriever Köpek Irkı

Hem ülkemizde hem de dünyada en popüler köpek ırklarından birisi olarak karşımıza çıkan Golden cinsi köpekler dost canlısı, son derecede zeki, uyumlu ve bakımı kolay bir köpek cinsidir. Dost canlısı ve uyumlu, akıllı köpek arayanlar için ideal bir köpek cinsidir. Ancak çok enerjik olduğundan gün içinde mutlaka egzersiz yaptırılması gereken köpek ırklarıdır.

Golden Retriever

Chihuahua Köpek Irkı

Dünyada bilinen en küçük köpek ırklarından birisi olan Chihuahua iri kulaklı, inatçı mizaçlı, 0,5 – 2,7 kg arası ağırlığa sahip olan çok tatlı bir köpek cinsidir. Bazı türleri kısa tüylü bazı türleri uzun tüylüdür. Tüy bakımına özen gösterilmesi çok önemlidir. Oyuncaklarına çok bağlandığından oyuncakları konusunda son derecede hassastırlar.

Chihuahua

Labrador Retriever Köpek Irkı

Son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiş, en popüler köpekler arasında yer alan bir ırk olarak karşımıza çıkmaktadır. Avcılık yetenekleri son derecede gelişmiş, aşırı dayanıklı, zeki bir köpektir. İri yapılı, akıllı ve dayanıklı bir köpek istiyorsanız Labrador cinsi köpekler tam size göre!

Labrador Retriever

Maltese Terrier Köpek Irkı

Malta köpeği olarak da bilinen bu köpek ırkı uzun ve düşük kulakları, yuvarlak gözleri, sivri burunları ile ön plana çıkmaktadır. Son derecede hiperaktif bir mizaca sahip olan bu köpek ırkı akıllı, uslu ve oyuncu bir köpek ırkıdır.

Maltese

Pug (Mops) Köpek Irkı

Çin’den gelen bir süs köpeği cinsi olan Pug kırışık yüzü, basık burnu, sarmal kuyruğu ile karakterize edilmektedir. Çok uyumlu ve uysal bir köpektir. Bakımında kırışıklıklarının arasının temizlenmesi köpeğin sağlığını muhafaza etmesi bakımından çok önemlidir.

Pug

Rottweiler Köpek Irkı

Bu köpek ırkı kolay eğitimi, gelişmiş zekası ile aslında tam olarak bir polis köpeğidir. Rottweiler arama, iz sürme ve koruma gibi alanlarda ön plana çıkan en bilinen köpekler arasında yer alan bir ırk olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer bu köpeği sahiplenecekseniz köpeğinizin eğitimine özen göstermeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Rotteiler

Alman Kurdu Köpek Irkı

Güçlü, zeki ve akıllı bir köpek ırkı olan Alman kurtları dost canlısı, korumacı ve sahiplenen bir mizaca sahiptir. Siyah, karma ya da kahverengi renklerde olan Alman kurtları koruyucu ancak sıcakkanlı ve oyuncu bir köpek arayanlara hitap etmektedir.

Alman Kurdu

Doberman Köpek Irkı

Hem dünyada hem de ülkemizde en popüler köpeklerden birisi olan Dobermanlar kaslı, güçlü yapısı ve ailesine sadık mizacı ile kendinizi güvende hissedeceğiniz bir ırk olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak en bilinen köpek ırkları arasında eğitimine özen göstermeniz gereken, sevginizi ve ilginizi eksik etmemeniz gereken bir ırk olarak yer almaktadır.

Doberman
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap