Havlamaya Yatkın Köpek Irkları: En Çok Havlayan Köpekler

Havlamaya yatkın köpek ırkları zaman içerisinde komşularınızı ve çevrenizdeki insanları rahatsız edecek boyuta gelebilir. Aynı zamanda çok havlayan köpekler bir hastalıklarının ya da ağrısının varlığını anlatmaya çalışıyor olabilir. Köpeğinizin çok sık ve yüksek sesle havlamasını göz ardı etmemelisiniz. Havlamak, ırkı fark etmeksizin bütün köpeklerin doğasında bulunur.

Havlamaya Yatkın Köpek Irkları: En Çok Havlayan Köpekler

Bir köpek sahiplenmeden önce köpeğin özelliklerini, iletişim yöntemlerini, ihtiyaçlarını ve karakterini bilmek gereklidir. Komşularınızda ya da çevrenizdeki insanlarla problemler yaşamak istemiyorsanız çok havlayan köpekler tercih etmeniz önerilmemektedir. Havlamak köpeklerin kendini ifade edebilmesi için en çok kullandıkları yöntemleri. Aynı zamanda su, tuvalet, yemek ve tehlikelere karşı çevresini uyarmak gibi ihtiyaçlarda da havlamayı tercih ederler. Bazı köpek ırklarının diğer köpeklere havlamaya daha fazla yatkınlık gösterdiği bir gerçektir.

 Enerjisi ile Baş Döndüren: Beagle Köpeği

Aile üyeleri ile iyi ilişkiler kurabilen ve yüksek enerjiye sahip köpeklerdir. En çok havlayan köpekler listesinin vazgeçilmezidir. Diğer evcil hayvanlarla, yabancılarla ve çocuklarla oldukça iyi anlaşabilir. Koku alma yetenekleri muazzam şekilde gelişmiştir. Evde yalnız kalmaya tahammülleri olmadığını bilmek gerekir.

Sahiplerinden ve ailesinden uzun süre uzak kaldıklarında ayrılık kaygısı yaşayabilirler. Ayrılık kaygısı ile birlikte yalnız kaldıklarında sık sık havlarlar. Eğitim süreçleri zor geçebileceği için iyi bir eğitim almaları önemlidir. Nazik ve sevgi dolu olsalar da özgürlüklerine çok düşkündürler. Eğitim sırasında burnuna gelen bir koku nedeniyle uzaklara koşmaya başlayabilir ve kaybolabilirler.

Tilki Avcısı: Fox Terrier Köpeği

Tarihteki tilki avlarında birçok başarı sahibi olmuş ve bu sayede avcıların en iyi yardımcılarından olmuştur. En çok havlayan köpek ırkları listesinde yerini almaktadır. Çok yüksek bir enerjiye sahip olmaları ile bilinir. Verilen eğitimlere çok iyi bir şekilde yanıt verirler ve lider olarak gördükleri kişileri memnun etmek için en iyi şekilde itaat sergilerler.

Fox Terrier köpeklerinin ayırt edici özelliklerinden bir diğeri de bekçilik yetenekleridir. Uzun süre yalnız kaldıklarında ciddi bir havlama döngüsü içerisine girebilirler. Sürekli yalnız kalmaları anksiyete yaşamalarının dışında çok havla havladığı da söylenemez.

İlginin Merkezinde: Miniature Schnauzer Köpeği

Enerjik, ilgi görmeyi seven ve ailesine düşkün sevgi dolu köpeklerdir. Boyutları ne kadar küçük olsa da bu gerçeği göz ardı ettikleri düşünülmektedir. Çünkü kendinden oldukça büyük köpeklere saldırabilir; meydan okuyucu karakteri ve cesareti ile kendine hayran bırakabilir. Bu nedenle son derece dikkatli olunması önemlidir.

En bilinen özelliklerinden biri çocuklarla arasının her zaman iyi olması ve iyi anlaşmasıdır. Apartman hayatına kısa sürede adapte olabilirler. Fakat egzersiz ihtiyaçlarının aksatılmaması önemlidir. Aksi halde yeteri kadar egzersiz yapamayan Schnauzer köpekleri birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabilir. En çok havlayan köpek cinslerinden biridir. Çok zeki ve aynı zamanda inatçı bir karaktere sahiptir. Bu nedenle doğru bir yaklaşımda bulunulmadığında eğitim süreçleri olumsuz geçebilir.

Herkese Kafa Tutabilen: Pomeraian Boo

Küçük bir ırk olan Pomerian köpekleri, boyutlarına tezat olarak gözle görülür bir cesarete sahiptirler. Kendilerinden çok büyük köpeklere kafa tutarlar. En çok havlayan köpek ırklarından biridir. Genellikle zeki ve oyun oynamayı çok seven köpeklerdir. Fakat tanımadıkları diğer evcil hayvanlarla ve çocuklarla iyi anlaşamazlar.

Dünyayı ve çevrelerini keşfetmek için pek çok aksiyona girebilirler. Her zaman tetikte ve dışarıdan gelebilecek tehlikelere hazırlıklı olurlar. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Güçlü bir sevgi ile bağlandıkları sahiplerinden uzak kalmak onların depresyona girmesine sebep olabilir. Bu nedenle havlama miktarları ve şiddetleri de artabilir. Sosyalleşmeleri havlama kontrolünün sağlanması için önemlidir. Yabancı kişilerle ve yabancı ortamlarda bir araya gelmeleri kontrolsüz olarak havlamalarına neden olabilir.

Sevimlilik Abidesi: Yorkshire Terrier Köpeği

Narin vücutları, ipeksi tüyleri ve etkileyici gözleri ile her göreni gülümsetecek sevimliliğe sahip köpeklerdir. Sevimli görünüşünün yanı sıra göz korkutucu bir havlamaya sahiptirler. Çok cesur ve korkusuz köpeklerdir. En çok havlayan köpeklerden biri olsalar da havlama eğitimi sayesinde kontrol altına alınmaları mümkündür. Bu sayede apartman hayatına da kısa sürede uyum sağlayabilirler.

Havlama şiddetlerinin mümkün olduğu kadar azaltılması için iyi ve doğru bir eğitim görmeleri gerekir. Erken yaşta sosyalleştirilmeleri ve ayrılık kaygılarının azaltılması gerekir. Çünkü yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar ve uzun süre yalnız kalmaları daha fazla havlamalarına neden olur. Fazla enerjilerinin atılabilmesi için günlük egzersiz rutinlerinin ihmal edilmemesi gerekir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap