Köpeklerde Gebelik Belirtileri: Köpeğiniz Hamile mi?

Köpeklerde gebelik belirtileri bilerek köpeğinizin hamile olup olmadığını anlayabilirsiniz. Köpeğinizin yavru sahibi olmasına karar vermek büyük bir adım olacaktır. Sizin ve köpeğiniz için. Bu karar öncesi köpeğiniz ve kendiniz için oldukça kararlı olmanız gerekmektedir. Bu büyük bir sorumluluk ve özen gerektiren sonu sürprizli bir süreç olacaktır.

Köpeklerimizin hamilelik süreci yaklaşık 50 ila 70 gün arasında sürecektir. Bu süre köpeğinizin ırkına göre farklılık gösterecektir. Bazı köpek cinslerinde oldukça hızlı büyüyen karnı olacaktır. Bazılarında bu belirti son haftalara doğru kendini gösterecektir.

Köpeklerde Gebelik Belirtileri

Köpeğin Meme Uçlarında Değişiklik

Köpeğinizin göğüs uçlarının belirginleşmeye başlaması gebelik belirtileri arasındadır. Köpeğinizin meme uçlarını takip edebilirsiniz. Hamilelik döneminin başlaması ile büyümeye başlayan meme uçları size bu haberi verecektir. Köpeğin büyümeye başlayan meme uçları daha belirgin koyu bir renk alacaktır. Meme uçları şimdiden yavru köpeklere için hazır hale getiriliyor.

Köpeklerde çiftleşme gerçekleşince yaklaşık bir ay sonra köpeğinizde vajinal akıntı görebilirsiniz.

Köpeğin Gün İçerisindeki Davranış Ve Tutumları

Köpeğinizin hamileliğinin 28. gününe kadar bebek yavruların kalp ritimleri duyulmaz. Bu sürece kadar köpeğinizi sevmeye çalıştığında bundan kaçınması özellikle karın bölgesini sevdirmeye izin vermemesi en büyük belirti olacaktır. Daha şimdiden bebeklerini korumaya çalışıyor.

Gebelikle birlikte köpeğinizin vücudundaki bütün sistemler yavrulara göre çalışmaya başlayacaktır. Diş etlerindeki beyazlamada buna sonuç olacaktır. Diş etlerindeki beyazlama yavruların artık gelmesi ile vücudundaki kanın yavru gelişimi için fetüste toplanmaya başlamasından kaynaklanacaktır.

Köpeğiniz artık kendi ve yavruları için oldukça hızlı bir süreçte olduğu için beslenmesi de artış gözlemleyebilirsiniz. Vücudu daha çok besine ihtiyaç duyacaktır.

Gebelik sürecinde köpeğinizin vücudu olduğundan daha fazla enerji tüketecektir. Bundan kaynaklı tembellik durumları ve uyku zamanlarında artışı normal karşılamalısınız. Köpekte bu belirtiler bir hastalığının veya rahatsızlığının olduğunu da gösterir. Bu durumda veteriner kontrolü gerçekleştirmelisiniz.

Bulantı ve kusma birçok pati dostlarında gebelik süresinde karşılaşılan bir durumdur. Kusma ve bulantı durumu uzun süren bir durum değildir. Uzun sürmesi halinde veteriner kontrolü sağlayabilirsiniz.

Köpeğin Yuva Yeri Hazırlamaya Başlaması

Gebeliğin başlaması ile köpeğiniz doğumunu yapacağı kendini ve yavrularını güvenli hissedeceği alanı aramaya başlar. Bu alan için evde kendine yer yapmaya başladığını göreceksiniz. Örtü battaniye gibi eşyalardan kendi ve yavruları için yer yapmaya başlayacaktır. Bu alanı ona sağlamanız stresin önüne geçerek sağlıklı bir gebelik geçirmesini sağlayacaktır.

Köpeklerde Gebelik Belirtileri: Köpeğiniz Yalancı Gebelik Geçiriyor Olabilir

Yalancı gebelik pati dostlarımızda sık rastlanan bir surum. Meme uçlarının belirginleşmeye başlaması da yalancı gebelik de görülen bir durum. Yukarıda saydığımız durumların gözlenmesi de tam emin olmak adına veteriner kontrolünün gerçekleştirilmesi sağlıklı olacaktır.

Veteriner kontrolünde kan testi veya ultrason ile köpeğinizin gebe olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Köpeklerde Doğumun Hemen Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Doğumun yaklaşması ile köpeğiniz annelik duygusu ile fazla korumacı ve çevresine karşı güvensiz hissedecektir. Köpeğiniz ile kurduğunuz iletişimin birbirinize olan güvenin her zaman çok önemli olduğunu söylemiştik. Köpeğinizin kokunuza ve size alışık olması ile gelen güven duygusu doğumun stressiz ve sadece yavru bebeklere odaklı geçmesini sağlayacaktır.

Doğumun yaklaşması ile veteriner kontrolü gerçekleştirerek anne ve bebek patilerin sağlık durumları hakkında bilgi edinmelisiniz. Böylece doğum esnasında oluşacak zararlı sürprizlerin önüne geçebiliriz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap