Köpeklerde Korana Virüs: Köpekler Enfekte Olur mu?

Köpeklerde korana virüs ve diğer evcil hayvanlar için dikkat edilmesi gereken noktaları da beraberinde getirmektedir. Virüs hem insanlar hem de hayvanlar için çeşitli problemleri ve psikolojik sorunları ortaya çıkararak yaşam kalitesini de düşürmektedir. İnsanların yaşadığı stres ve gerginlik hissi ne yazık ki evlerinizde sizinle yaşayan evcil hayvanları da oldukça etkilemektedir. Bu gibi durumların önüne geçilmesi adına Sağlık Bakanlığı ve çeşitli kaynaklardan bazı uyarılar yapılmaktadır. Özellikle covid-19 köpekler ve diğer hayvanlardan insanlara bulaşır mı korkusu, birçok insanın evcil hayvanlarını terk etmesine sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalar ve uzmanların açıklamalarına göre henüz bu konuda yeterli kanıt yoktur. Covid-19 köpekler üzerinde henüz bir etki bırakmış durumda olmasa da kediler üzerinde böyle bir etkiden bahsedilmektedir.

Köpeklerde Korana Virüs: Köpeğinize Covid-19 Bulaşır mı?

Çin’de yapılan araştırmacılar arasında bulunan bir grup profesör, kedilerin covid-19’dan etkilenebileceğini öne sürmüştür. Aynı şekilde covid-19 olan kedilerin diğer kedilere de virüs bulaştırabileceği düşünülmektedir. Fakat köpeklerin koronavirüs bakımından herhangi bir ciddi risk taşımadığı da söylenmektedir. Aynı şekilde tavukların, domuzların ve ördeklerin de covid-19’dan etkilenmediği bilinmektedir. Yapılan araştırmaların yetersizliği sebebiyle henüz kedi sahiplerinin de paniğe kapılmaması önerilmektedir. Çünkü araştırmaların ellerinde henüz yeterince kanıt bulunmamaktadır.

Köpeklerde Korana Virüs: İnsanlara Bulaşır mı?

Covid-19’un insanlar üzerinde yarattığı panik hali, birçok insanın evcil dostlarından ayrılmasına da sebep olmuştur. Birçok insan hayvanların kendilerine koronavirüs bulaştırmasından korksa da aslında yapılan araştırmalar insanların hayvanlara koronavirüs bulaştırabileceğini göstermektedir. Evcil hayvanların insanlara covid-19 bulaştıracağına dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Fakat yine köpeklerin değil kedilerin insanlardan virüs kapma olasılığının daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Bu bilgilerin ışığında evcil hayvanların sokağa ya da barınağa bırakması son derece yanlış görülmektedir. Köpeğinizi sahiplendirmek yerine ev hijyen kurallarına dikkat ederek ve köpeğinizin bakımına özen göstererek bu süreci geçirmeyi denemelisiniz. Köpeğinizi sık sık dışarı çıkarmamak, evde daha fazla vakit geçirmelerini sağlamak ya da eve gelen misafirlerden köpeğinizi uzak tutmak fayda sağlayabilir.

Köpek dostlarınızdan size zarar gelmeyebilir ama siz onlara covid-19 virüsünü bulaştırabilirsiniz. Yeterli kanıt toplanana kadar köpeklerin bakımı ve hijyeni konusunda daha dikkatli olmakta fayda görülmektedir.

Köpekler İçin Karantina Süresince Yapılması Gerekenler

  • Köpeklerde koronavirüs sebebiyle uygulanan sokağa çıkma yasaklarında sahipleri ile daha fazla vakit geçirmeye başladı. Köpekler bu süreçte sahiplerinin evde olmasına, onlarla ilgilenmesine oldukça alışmış durumdalar. Yasakların bitiminde sahiplerinin yine evde olmaması onları daha fazla etkileyebilir. Bu nedenle ciddi psikolojik problemler ve yalnızlık kaygısı yaşayabilirler. Evde olduğunuz süre boyunca belli aralıklarla köpeğinizi yalnız bırakarak bu duruma kolay adapte olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Köpeğinizi covid-19 öncesi sokağa çıkarıp diğer insanlarla ve hayvanlarla iletişim halinde olmaya alıştırdıysanız bu süreçte asosyallik yaşayabilirler. Bu sürecin ardından diğer insanlardan ve hayvanlardan çekinebilir, korkabilir ya da saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Bu nedenle köpeğinizi dışarı çıkardığınızda yine hareketli caddelerde gezdirmeye devam etmelisiniz. Uzak mesafeden da olsa insanları izlemesine izin vererek sosyal bir köpek olmasını sağlayabilirsiniz. Köpek parklarına götürerek diğer hayvanlar ile oynamasına izin vermelisiniz.
  • Köpeğinizi kalabalık yerlere götürseniz dahi diğer insanlar ile temas etmesine izin vermemelisiniz. Köpeğinizin sevilmesini engellemelisiniz.
  • Covid-19 kapsamında köpeklerin virüs kaynaklı bir etki yaşayıp yaşamadığı kesin olarak bilinmemektedir. Bu nedenle köpeğinizi dışarı çıkardıktan sonra eve döndüğünüzde patilerini özenle temizlemeye dikkat etmelisiniz. Sabunlu bir bez yardımıyla patilerini temizleyebilirsiniz.
  • Köpeğiniz yıkanmaktan aşırı rahatsız olmuyorsa her gezintinizin ardından köpeğinizi yıkamayı deneyebilirsiniz. Böylece köpeğinizin temizliğini ve bakımını sağlamış olabilirsiniz.

Köpek Sahipleri Sokağa Çıkma Yasaklarından Muaf mı?

Birçok ülkede koronavirüs ile mücadele kapsamında sokağa çıkma yasakları uygulanmaktadır. Köpek sahipleri uygulanan yasak kapsamında köpeklerinin enerjilerini atması ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermek amacıyla dışarı çıkamamaktan tedirgin olmaktadır. Yapılan açıklamalara göre evcil hayvan sahiplerinin sokağa çıkma yasaklarında dışarı çıkmaları serbest hale getirilmiştir. Köpek sahipleri köpeklerini sadece kendi ikametleri etrafında da olsa rahatça gezdirip ihtiyaçlarını gidermek konusunda özgür kabul edilmektedir. İkamet adresinizden uzaklaşmanız ya da mahallenin dışına çıkmanız adınıza cezai yaptırım uygulanmasına sebep olabilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap