Kilolu Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Kilolu köpek bakımı ideal kiloda olan köpek bakımından biraz farklıdır. Köpeklerde tıpkı insanlar gibi aşırı kilo alarak şişmanlar. Bu durumdan rahatsızlık duyarlar. Köpeklerde aşırı kilo durumu çeşitli sağlık sorunları ve yaşam sürelerinin kısalması gibi problemler ile karşılaşmaktadır. Köpeğinizin fazla kilolu olması tam anlamıyla mutlu ve huzurlu olmaz. Çünkü hareket etmek köpekler için oldukça önemlidir. Kilo alan köpeğin hareketleri kısıtlanacak ve kiloya bağlı çeşitli sorunlar yaşar. Belli bir süre sonra köpeğinizin depresyona girmesi dahi muhtemeldir. Bu nedenle köpeğinizin kilosunu dengede tutmak ve onun formunu koruması için gerekli bakımı yapmalısınız. Böylelikle köpeğinizin genel sağlık durumunu koruduğunuz gibi yaşam süresi ve kalitesini de arttırabilirsiniz.

Kilolu Köpek Bakımı

Öncelikle köpeğinizin normalden kilolu olup olmadığını anlamanız ve buna göre bir beslenme düzeni oluşturmanız gerekir. Köpekler birbirlerinden farklı form ve şekillere sahip olduğu için normalden kilolu olduklarını anlamak çok kolay olmaz.

Köpeğinizin Kilolu Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

  • Tüylü dostunuzun kuyruğunun dip kısımlarında belli belirsiz yağ birikintileri olduğunu fark edebilirsiniz.
  • Köpeğinizin kaburgalarına parmaklarınız ile bastırdığınızda kemiklerini hissetmeyebilirsiniz. En azından kolayca elinize gelmeyecektir.
  • Köpeğinize yukarıdan baktığınızda bel bölgesi hatlarını rahatla göremeyebilirsiniz.

Köpek Diyeti: Köpeğimi Diyete Nasıl Sokarım?

Köpeğinizin Kilolu Olma Nedenleri

Köpeğinizin kilo problemi veteriner kontrolünden sonra net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Aynı şekilde kilo tespitinin ardından kiloya neyin sebep olduğu da anlaşılabilir. Köpeğinizin yeteri kadar hareket etmemesi, yanlış mama seçimi ve yağlı yiyecekler kilo alımına sebep olmuş olabilir. Kilolu köpek dostunuzun bu problemine aslında siz sebep olabilirsiniz. Çünkü kilo problemlerinin büyük çoğunluğu aşırı yeme sebebiyle olmaktadır. Bu sebeple genellikle köpek sahiplerinin dikkati ve uygulaması hatalı görülür. Özellikle ödül maması ile eğitilen köpekler, sık sık mama haricinde ödül maması ile beslenir. Bu durum da kilo alma eğilimlerini tetiklemektedir. Bu sebeple köpek sahiplerinin mama seçimi ve köpeğin beslenme planına dikkat etmeleri oldukça önemlidir.

Kilolu Köpek Bakımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kilolu köpek dostlarınıza beslenme düzeni oluşturmanız önemlidir. Yavru köpeklerde günde üç defa mama verilmesi yeterlidir. Yetişkin köpeklere ise günde yalnızda iki defa mama verilmesi gerekir. Köpeğinizin aç kalacağı düşüncesi son derece yanlıştır. Köpekler iki ya da daha fazla günü hiçbir şey yemeden rahatlıkla geçirebilir ve bu durumdan bir zarar görmez.
  • Özellikle kilolu köpek dostlarınız için mama kabını her boşalttığında dolduruyorsanız bu miktarı azaltmalısınız. Doğru günlük beslenme miktarları için mama üzerinde bulunan beslenme kılavuzunu kullanabilirsiniz.
  • Her köpek masanızda bulunan ev yemeklerini yemekten hoşlanır. Fakat bu yemekler köpeğinizin günlük alması gerekli olan kalorileri sağlamaz. Ayrıca ev yemeği vermeyi alışkanlık haline getirmeniz bir süre sonra köpeğinizin yalvarmasına yol açacaktır.
  • Köpekleri sürekli ödüllendirmek ve ödül bisküvileri vermek her köpek sahibinin sevdiği bir durumdur. Fakat ödül bisküvilerinin miktarını abartmamak köpeğinizin sağlığı için önemlidir. Daha lezzetli olan ödül bisküvileri genellikle çok daha fazla kaloriye sahiptir. Aşırı tüketiminde köpeğinizin porsiyon kontrolünü sağlamak için çok uğraşabilirsiniz. Hatta komşularınızdan ve ailenizden köpeğinize ödül maması vermemeleri rica ederek kontrolü ele alabilirsiniz.
  • Özellikle obezite sorunu yaşayan dostlarınız için her gün iki defa yürüyüş yapması oldukça sağlıklıdır. Bu yürüyüşler sayesinde köpeğinizin metabolizması üst düzeyde ve iştahı da düşük seviye de kalacaktır.
  • Kilo sorunu yaşayan köpek dostlarınız için veteriner hekiminize de danışarak özel kilo kontrol özelliği olan mamalar almalısınız. Eski mamasını yemek istese dahi yeni mamasına alıştırmak için uğraşmalısınız. Birkaç gün aç kalmayı tercih etse de acıktığı an yeni mamasını yemeye başlayacağını unutmamalısınız. Kilo kontrolünü sağlayacak mamanın köpeğinizin iyiliği için olduğunu atlamamalısınız. Her zaman bol miktarda ve taze su içebildiğinden emin olmalısınız.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap