Köpek Diyeti: Köpeğimi Diyete Nasıl Sokarım?

Köpek diyeti yapmasına gerek duyulabilir. Bu durumda köpeğinizin kilo vermesi için ya da köpeğinizde kilo kontrolünü sağlamak için diyetleri tercih edebilirsiniz. Farklı diyetleri deneyebilir, veterinerinize danışarak uygun bir diyet öğünü hazırlamasını isteyebilirsiniz. Ayrıca köpeğinizi yeni diyet programına alıştırmak da bir süre sizi zorlayabilir. Köpeğiniz diyet programına alıştıktan sonra ise kilo verebilir ve sağlıklı kilosunu koruyabilir. Peki, köpek diyeti nasıl yapılır? Köpeğimi diyete nasıl sokarım?

Köpek Diyeti Nasıl Yapılır? Köpeğimi Diyete Nasıl Sokarım?

Günümüzde evcil köpeklerin %50 oranından fazlasının obezite sahibi olduğu görülmüştür. Köpek sahiplerinin serbest beslenme düzenini benimsemeleri, köpeklerinin mamalarının içeriğine dikkat etmemeniz kiloyu tetikler. Ya da köpeklerin çok fazla mama yemesine izin vermeleri gibi durumlar obeziteye neden olur. Özellikle de tüm günü evde yatarak geçiren köpeklerin yüksek kaloriye sahip olan mamaları tüketmesi obezitenin en temel nedenidir.

Köpeklerde Diyete Başlamadan Önce

Diyete başlamadan önce köpeğinizin alması gereken enerji ile ortalama olarak harcadığı enerji hakkında bir karşılaştırma yapmanız gerekir. Bunun için bir veterinerden destek alabilirsiniz. Sonrasında ise köpeğiniz için uygun olacak düşük kalorili ve besleyici mamayı seçmelisiniz. Köpeğinizin kilo vermesi için ona vereceğiniz mamanın yalnızca düşük kalorili olması önemli değildir. Aynı zamanda yeteri kadar vitamin, mineral, protein gibi içerikleri de barındırması gerekir. Ancak bu şekilde köpeğinizin sağlıklı ve dengeli beslenmesi mümkün olabilir.

Diyete başlamadan önce köpeğinizin yediği mama miktarını azaltın ve yeme sıklığını arttırın. Bu sayede köpeğinizin kısa aralıklar ile sık sık ve az miktarda beslenmesini sağlayabilirsiniz. Bu düzene alışması birkaç gün sürebilir. Bu süreçte sizi rahatsız edebilir, havlayabilir, sürekli mama isteyebilir. Bu dönemde ona alışması için müsaade edin. Bir süre sabırlı şekilde köpeğinizin tepkilerine karşı sabırlı davranın. Kısa zaman içinde yeni yeme düzenine alışan köpeğiniz birkaç gün sonra çok fazla mama yemek istemeyecek ve sizi de rahatsız etmeyecektir.

Köpekler İçin Doğru Mama Nasıl Olmalı?

Köpeğinizin diyeti için uygun mamayı seçerken mama içeriğinde yer alan dört ögeye özellikle dikkat etmelisiniz. Öncelikli dikkat edilmesi gereken şeylerden biri vitamin ve mineral içerikleridir. Köpeğinizde çeşitli sağlık sorunlarının ve eksikliklerin meydana gelmemesi için vitamin ve mineral içeriklerinin dengeli şekilde mama içeriğinde barınması şarttır.

Yüksek lif ve düşük yağ oranına sahip olan mamalar köpeğinizin kolay sindirimini destekler. Ayrıca köpeğinizin besin ihtiyacını da kilosunda artış olmadan sağlamayı başarır. Bu nedenle de doğru mama tercihi sırasında özellikle de yüksek lifli ve düşük yağ içerikli mamaları seçmeniz doğru olacaktır.

L – Karnitin içeriğine sahip olan mamaları seçmeniz de köpeğinizin kilo vermesine destek sağlayacaktır. Köpeğinizin sağlıklı şekilde kilo vermesi için gerekli içeriklerden biri olan L – karnitin, yağın depolanmasına değil taşınmasına yardımcı olur. Bu nedenle de yağın köpeğinizde kilo olarak kendini göstermesine engel olur.

Antioksidan içeriğine sahip olan mamaların tercih edilmesi, köpeğinizin metabolizmasına katkıda bulunur. Bu sayede yağ yakımı da hızlanabilir. Köpeğinizin mamasını seçerken antioksidan bakımından zengin ürünleri seçmelisiniz.

Köpek Diyeti Dikkat Etmeniz Gerekenler

Köpeğinizin sağlığını koruyarak kilo vermesi için veteriner desteği almanız çok önemlidir. Gün içinde az miktarda ama sık şekilde besleyeceğiniz evcil dostunuzu haftada birkaç kez olmak üzere yürüyüşlere çıkarın, köpeğinizin aktif kalmasını sağlayın. Ayrıca bu süreçte veterinerinizin önereceği mamaların tüketimine özen gösterin ve belirtilerin miktarların dışına çıkmayın. Köpeğinizin ev yemeklerinden ya da diğer evcil hayvanların mamalarından yemesine de izin vermeyin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap