Köpeklerin Yumurta Yemesi Faydalı mı?

Köpeklerin yumurta yemesi ihtiyaç duydukları protein ve vitaminleri alması bakımından fayda sağlamaktadır. Köpeklerin yalnızca kuru mama ile beslenmesi önerilmemektedir. Birçok besin köpeklerin dikkatini çekebilir. Bu besinlerden biride haşlanmış ya da çiğ yumurta olabilir. Köpeklerin yumurta yemesi uzun yıllardır uzmanlar tarafından tartışılan bir konudur. Fakat her köpeğin besin gruplarına gösterebileceği tepkiler farklı olabilmektedir. Bu nedenle köpeğiniz için yeni bir gıdaya karar verirken veteriner hekiminize danışmanız ve ardından köpeğinizi kontrollü bir şekilde takip etmeniz önerilmektedir.

Köpeklerin Yumurta Yemesi Faydalı mı?

Köpekler haftada ya da 15 günde bir defa çiğ veya haşlanmış yumurta tüketebilirler. Tavuk yumurtası içerdiği besin bakımından köpekler için oldukça faydalıdır. Bu nedenle köpeklerin yumurta yemesi sağlıkları ve vücut dirençleri için tercih edilmelidir.

Yumurtanın Köpekler İçin Faydaları

 • Yumurta protein dolu ve içerisinde birçok amino asit yağı barındıran bir besindir. B12 ve A vitamini ile demir, selenyum ve folat açısından da zengindir. Bu sayede köpeğinizin deri sağlığına fayda göstermektedir. Düzenli şekilde yumurta tüketen köpeklerin güçlü dişleri ve kemikleri bulunmaktadır.
 • Köpeğinizin yumurtadan gerekli faydayı görebilmesi için uygun aralıklarla tüketmesini sağlamak önemlidir. Aynı zamanda yumurtanın çiğ ya da haşlanmış olarak tüketilmesine de özen göstermelisiniz. Bazı uzmanlara göre çiğ yumurta içerisinde bulunan salmonella bakterilerinin köpeğin sindirim sistemine zararlı olabileceği düşünülmektedir. Fakat bir diğer görüşe göre köpeğiniz bu tarz bakterleri kolay bir şekilde sindirebilmektedir. Bu konu hakkında veterine hekiminize danışabilirsiniz.

Yumurtanın Köpekler İçin Zararları

 • Tıpkı insanlar gibi köpeklerde çiğ ya da az pişmiş yumurta tükettiklerinde salmonella gibi çeşitli hastalıklara yakalanabilirler. Köpeğinizde ishal, ateş, iştahsızlık, kusma veya hareketsizlik sezdiğinizde kısa süre içerisinde kontrole götürmelisiniz.
 • Özellikle enfeksiyon, kanser ve diğer çeşitli sağlık sorunlarına sahip köpekler bağışıklık sistemleri zayıf olduğu için kontaminasyon ile mücadele edemeyebilir. Bu nedenle köpeklerin çiğ yumurtadan uzak kalmaları önerilmektedir.
 • Biyotin maddesinin vücudunda ki emilimine engel olan ve yumurtanın beyaz kısmında bulunan bir enzim biotin eksikliğine de sebebiyet verebilir. Köpekler biotin sayesinde daha sağlıklı bir cilt, sindirim sistemi ve metabolizmaya sahip olabilmektedir. Eksikliği nedeniyle çeşitli problemler görünebilir.
 • Köpeklerin baharat, tuz ve soğan gibi köpekler için zararlı maddeler ile hazırlanmış omlet benzeri yumurtalar ile beslenmemesi önemlidir. Aynı şekilde biber, yağ ya da tereyağı gibi başka maddelerde köpekler için potansiyel zararlar gösterebilir. Köpeklerin insanlara göre çok daha basit bir damağı bulunur. Bu nedenle içerisinde baharat bulunan bir yumurtayı yemeleri beklenemez.

Köpeğinize Yumurta Yedirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Köpeğinizin organik yumurtalar tüketmesine özen göstermelisiniz. Besin kaynağını suni yemler yerine doğadan karşılayan tavukların yumurtaları tercih edildiğinde köpeğiniz için çok daha sağlıklı olacaktır.
 • Yumurtayı köpeğinizin besin programına eklemeden önce olası biotin emilimi sorununu göz ardı etmemelisiniz.
 • Yumurtaların beyaz kısmında yer alan avidin, köpeğiniz yumurta yediğinde vücudunda ki biotin miktarının azalmasına neden olabilir. Bu nedenle sindirim sisteminde ya da derisinde çeşitli problemler ile karşılaşılabilir. Bu gibi sorunlar için köpeğinizin ciddi miktarda avidin tüketmesi gerekir. Köpeğinizin belirlediğiniz porsiyonun haricinde yumurta tüketmesine engel olmalısınız.
 • Köpeğinize yumurtayı hangi aralıklar ile vereceğinize veterine rhekiminiz ile birlikte karar vermelisiniz. Bu sayede olası problemlerden uzak kalabilirsiniz.
 • Yumurtanın kabukları da alternatif bir besin maddesi olarak görülür ve özellikle kemik tüketmeyen köpekler için faydalıdır. Yumurta kabukları ciddi oranda mineral içermektedir. Yumurta kabuğundan hoşlanmayan köpeğiniz için kabukları ezerek mamasına eklemeyi tercih edebilirsiniz.
 • Köpeğinize yumurta yedirmeyi tercih ettiğinizde diğer tüm besin maddelerinde olduğu gibi hassas davranmalı ve veteriner hekiminizin tavsiyelerine uymayı ihmal etmemelisiniz.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap