Köpekler İçin Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Köpekler için zararlı yiyecekler nelerdir? Köpekler için zararlı olarak kabul edilen, sindirmekte zorlandıkları ya da sindiremedikleri pek çok yiyecek bulunmaktadır. Bu yiyeceklerinin bazılarının içeriği de ayrıca köpeklerin vücut ve sistem fonksiyonlarında bozukluklara neden olabilmektedir. Bu sebeple de köpeklerin aslında her türlü yiyeceği yememesi gerekir.

Köpekler İçin Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Köpekler için zararlı yiyecekler arasında bir meyve, sebze, tatlı ya da yemek olabilmektedir. Bu sebeple de aslında meraklı dostunuzun sizin yediğiniz her şeyi yemesine izin vermemeniz gerekir. Köpeklerin pek çok gıdayı tüketmesi kalp krizi riski yaratabilir, mide rahatsızlıklarına neden olabilir, gaz problemi yaratabilir ve ölümcül riskler de taşıyabilir. Bu sebeple de köpeklere aslında evde yapılan yenen her yiyeceği vermek sağlıklı değildir.

Köpekler sahiplerinin yediği yemeklere karşı çok meraklı olabilir ve merakları nedeniyle de pek çok yiyeceğin tadına bakma konusunda hevesli olabilirler ancak köpeklerin her yiyeceği yemesine izin vermemek gerekir. Özellikle de bazı yiyeceklerin köpeklerde ölümcül tehlikelere neden olduğu açıktır. Bu sebeple de köpeklerin bazı yiyeceklerden özellikle uzak durması büyük öneme sahiptir.

Kafein İçerikli Ürünlere Dikkat

Kafein içerikli ürünler köpeklerde çarpıntıya, kalp ve damar sistemi rahatsızlıklarına, sinir sistemi rahatsızlıklarına ve daha pek çok probleme neden olabilmektedir. Bu rahatsızlıkların önüne geçmek için kafein içeriğine sahip olan yiyecek ve içecekleri köpeklere vermemek gerekir. Köpekler kafeinli besinleri tükettiği zaman kalp krizi geçirme riskleri artar, titreme gibi belirtiler görülebilir, kusma ve ishalin yanı sıra ayrıca köpeklerin çarpıntı gibi durumlar yaşaması da olası hale gelir.

Köpeklere Çikolata Çok Tehlikeli Olabilir

Köpekler için zararlı yiyecekler arasında köpeğinize çikolata vermeniz çok tehlikeli olabilir çünkü çikolatanın içinde yer alan teobromin, köpeklerin sindirim sistemlerine zarar verdiği gibi ayrıca ölümcül şekilde köpeğinizin rahatsızlanmasına da neden olabilmektedir.

Köpekleri Şekerli Gıdalardan Uzak Durun

Şekerli gıdalar köpeklerin diş hastalıklarına sahip olmalarına neden olabileceği gibi ayrıca diyabet gibi rahatsızlıklara yakalanmalarına da neden olabilmektedir. Ağız ve diş sağlığının korunması ve diyabet gibi rahatsızlıklardan köpeğinizin uzak kalması için şekerli gıdaları tüketmemesi gerekir.

Ayrıca bakınız: Köpekler İçin Çikolata Sakıncalı Mı?

Köpekleriniz İçin Süt ve Yumurtadaki Tehlike

Köpeklerde de tıpkı kedilerde olduğu laktoz intoleransı mevcuttur. Bu sebeple de köpeklerin sütün içeriğinde yer alan süt şekerinden yani laktozdan dolayı hazımsızlık, ishal, kusma gibi durumlar göstermesi ve mide ağrıları yaşaması mümkündür. Bu sebeple de köpeğinizin tüketeceği sütün su ile seyreltilmesi ya da en azından laktoz içeriği olmayan sütlerin kedi ve köpeklere verilmesi gerekir.

Köpeklere çiğ yumurtanın kesinlikle verilmemesi gerekir. Çiğ yumurtada, tıpkı et ürünlerinde olduğu gibi salmonella bakterisi aktif şekilde mevcuttur. Bu nedenle de salmonella aslında köpeklerde ölümcül yan etiklere neden olabilmektedir.

Çiğ yumurta tüketimi ayrıca köpeklerin deri ve tüy sağlıklarının da bozulmasına neden olur çünkü B7 vitamin eksikliği çiğ yumurta tüketimi sonucu görülmektedir. Deri ve tüy sağlığını koruyan vitamin ise B7 vitaminidir.

Köpeklere Verilen Çiğ Ürünler

Çiğ balıkların ve çiğ etlerin köpeklere verilmemesi gerekir çünkü bu ürünler aslında insanlar için de oldukça tehlikeli olan ürünlerdir. Salmonella bakterisi nedeniyle köpeklerin ölümcül şekilde hastalanması mümkündür. Bunun yanı sıra gıda zehirlenmeleri de görülebilir. Ayrıca çiğ balıkla beslenme durumunda B1 eksikliği görülür. Bu eksiklik ise epilepsiye, iştahsızlığa ve daha pek çok soruna neden olabilmektedir.

Köpekler Verdiğiniz Kedi Maması

Köpeklerin ve kedilerin mamalarının içeriği arasında gözle görülür farklar vardır. Yağ, protein, karbonhidrat ihtiyacı birbirinden farklı olan kedi ve köpeklerin mamalarının birbirine verilmemesi gerekir. Kedi maması yiyen köpeklerde yüksek tansiyon, çarpıntı, hazımsızlık ve benzeri pek çok problem görülmesi mümkündür.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap