Yavru Köpek Ne Yer: Yavru Köpek Maması

Yavru köpek ne yer? Yavru köpeklerin doğduktan itibaren yiyebileceği farklı besinler mevcuttur. Doğru ve dengeli gelişimin sağlanması için köpeklerin farklı besinleri yemesi gerekir. Yavru köpekler eğer yeterli ve dengeli beslenmezlerse gelişimleri de buna bağlı şekilde geri kalabilir ya da yavaşlayabilir. Yavru köpeğinize onun büyümesi için gerekli içeriğe sahip mamaları ve yiyecekleri vermelisiniz. Bu sayede sağlıklı bir gelecek için gerekli adımları erken dönemde atabilirsiniz. Yavru köpek sahiplenme sonrasında köpeğinize uygun mama tercihi yapmanız onun gelişimini destekleyici niteliğe sahip olacaktır. Peki, yavru köpek ne yer? Köpeğiniz doğduktan itibaren hangi yiyecekler ve mamalar verilebilir?

Yavru Köpek Ne Yer?

Köpekler doğduktan sonraki ilk bir ay içinde anne sütü ile beslenirler. Bu bir ay içinde köpeklerin anne sütü ile beslenmesi, sağlıklarını destekler niteliğe sahiptir. Köpeklerin bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi ve gelişmesi için anne sütü gerekli bir besindir. İlk bir aylık dönemde anne sütü tüketilmesi, köpeklerin sindirim, bağışıklık, kas, kemik ve eklem sistemlerini destekler. İlerleyen dönemde köpeğinizi yaş ve kuru mamaya alıştırmalısınız. Bu sayede gelişimin devamlılığı sağlar. Köpek sahiplenme ve köpek besleme konusunda tereddütleri olanlar, ilk aydan itibaren köpeklerin ihtiyaçlarına yönelik mama tercihi yaparsa onların sağlığını en iyi şekilde destekleyebilecektir.

Yavru Köpeklerin İlk Ayı ve Beslenmesi

Köpekler ilk bir ay boyunca anne sütü ile beslenmelidir. Bazen köpekler anne sütü ile beslenemeyebilir. Bu durumda köpeğiniz için köpek sütü tozu alabilirsiniz. Bu süt tozları anne sütüne en yakın içeriğe sahip olacak şekilde özel olarak formüle edilir. Köpek sahiplenme sonrasında köpeğiniz bir aydan küçük ise süt tozları ile onun gelişimini anne sütüne benzer nitelikte sağlayabilirsiniz.

İlk ayda köpeğinizi anne sütü ya da süt tozu ile beslerken birinci ayın sonunda yaş mama ile onun çiğneme alışkanlığını pekiştirebilirsiniz. Yaş mama sonrasında kuru mama verebilirsiniz. Bu sayede dişlerini nasıl kullanacağını öğrenebilir ve sağlıklı, dengeli şekilde beslenebilir.

Yavru Köpeklerde İlk Aydan Sonra

Köpekler ilk aydan sonra yavaş yavaş yaş ve kuru mamaya alışabilir. Köpeğiniz ilk aydan sonra yaş mama tüketir. Bu dönemde yaş mamaların tüketilmesi onların dişlerini iyi şekilde kullanmaya alışmasını sağlar. İlerleyen dönemde kuru mamaya yavaş yavaş geçilir.

İlk aydan sonra yavru köpeğinizin iskelet, kas ve kemik sistemini destekleyecek mamaları tercih edebilirsiniz. Bu mamaların içeriğinde kalsiyum, fosfor ve D vitamini oranları yüksek olmalıdır. Dengeli protein, tahıl ve vitamin içeriklerini barındıran yavru köpek mamalarını tercih edebilirsiniz. Bu sayede köpeğinizin gelişimini de dengeli şekilde desteklemeniz mümkündür.

Köpeğinizi ilk aydan sonra evde hazırlayacağınız haşlanmış tavuk, balık gibi özel mamalar ile de besleyebilirsiniz. Bu ürünler kaliteli protein ihtiyacını karşılar. Ayrıca köpeğinizin farklı lezzetleri tatmasına da yarar sağlar. Köpeğiniz ilk aydan itibaren mama konusunda seçici olur. Onun damak tadına uyan mamaları tercih edebilirsiniz. Bu sayede sağlıklı ve yeterli beslenmesini de sağlayabilirsiniz.

Yavru Köpeklerde Dördüncü Aydan İtibaren Beslenme

Köpekler ilk dört ay boyunca kas, iskelet ve eklem gelişimlerini gerçekleştirir. Bu nedenle de ilk dört ay bu gelişimi destekleyecek mamaları tercih etmeniz önerilir. Dördüncü aydan itibaren köpeğiniz yetişkin ağırlığına ulaşmaya başlayacağı için bu dönemden itibaren farklı mamaları tercih edebilirsiniz.

Dördüncü aydan itibaren köpeğiniz yüksek sindirilebilirliğe sahip olan, kaliteli protein içeriklerini barındıran mamaları tüketir. Bu sayede köpeğinizin dengeli ve sağlıklı şekilde kilo almasını ve gelişimini tamamlamasını destekleyebilirsiniz.

Dördüncü aya kadar köpeğiniz yaş ve kuru mamaları yemeye alışır. Bu nedenle haftalık beslenme programında yaş ve kuru mamaları dengeli şekilde tercih edebilirsiniz. Hem köpeğinizin gerekli içeriği tüketmesi hem de sindirim sağlığını koruması için kuru ve yaş mamaları dengeli şekilde vermeniz önemlidir.

Yavru Köpeklerde Yetişkinliğe İlk Adım

Köpeğiniz 10. aydan itibaren yetişkinliğe adım atar. 1 yaşını geçen köpekler artık yetişkin olarak adlandırılır. Bu dönemde köpeğinizin gelişimi devam eder. Gelişime ek olarak köpeğinizin sağlıklı beslenmesini de desteklemelisiniz. Bu nedenle de protein içeriğini dengeli şekilde barındıran mamaları tercih edebilirsiniz.

Yetişkinliğe doğru köpeklerin gelişimleri de yavaşlayabileceği için bu dönemden sonra özel ihtiyaçlara yönelik beslenme önemlidir. Örneğin çeşitli hastalıkları ya da gelişimsel ihtiyaçları göz önünde bulundurarak mama tercihi yapabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap