İshal Olan Köpekler Beslenme Önerileri

İshal olan köpekler beslerken dikkat etmeniz gereken durumlar vardır. Köpek sahipleri köpeklerinin ishal olduğunu sıklıkla gözlemleyebilir. Bunun farklı nedenleri olabilir. Köpeği ishal olan sahipler genellikle “İshal olan köpeğimi ne ile beslemeliyim?” sorusunun cevabını ararlar. Böylece köpeklerin ishale bağlı şekilde beslenme düzenlerinde ve beslenme içeriklerinde değişiklikler yapılması gereklidir. Buna uygun besinler ile köpeklerin ishalinin giderilmesi sağlanabilir. Yine de köpeğinizin ishal olduğunu gözlemlediğiniz zaman veteriner desteği almanız gereklidir. Bu sayede doğru ilaçları ve besinleri tercih ederek köpeğinizdeki ishalin giderilmesini sağlamanız da mümkün olabilir.

İshal Olan Köpekler Ne İle Beslemeli

Köpeğiniz ishal olduğu zaman besinini kesmeyin. Su tüketimi azaltmanız, veteriner tavsiyesi olmadan ilaç vermeniz, veterinere gitmek için geç kalmanız oldukça büyük problemlere neden olur. Bu nedenle de köpeğinizin ishal olduğunu gördüğünüz zaman vakit kaybetmeden veterinere gitmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca bu dönemde köpeğiniz büyük oranda su kaybedeceği için su tüketiminin düzenli olmasına dikkat etmeniz gerekir.

İshal Olan Köpekler İçin Yağsız Ürünleri Tercih Edin

Köpeğinizin ishal olduğunu fark ettiğiniz zaman veterinere giderek ilaçlarını almanız gerekir. Bu ilaçların elbette ki beslenme düzeni, su tüketimi gibi etkenler ile de desteklenmesi gerekmektedir. Köpeğinizin ishal olduğunu fark ettiğiniz zaman daha az yağlı ürünleri tercih etmeniz önerilir. Yağsız et ya da bağırsakta su tutan gıdalar az miktarda olacak şekilde düzenli olarak verilmelidir.

Yağlı içeriğe sahip gıdalar ishalin daha ağırlaşmasına neden olabilir. Bu nedenle de yoğun yağ içeriğine sahip gıdaları vermekten birkaç günlüğüne uzak durun. Bu dönemde tok tutacak, besleyici ve az yağlı yiyecekleri tercih etmeye çalışın.

Köpeğinizde Yaş Mamayı Azaltın

Köpeğinizin yaş mama tüketmesi rahatsız olmadığı dönemde sindirimi daha kolay olduğu için ve su ihtiyacını karşıladığı için tercih edilir. Ayrıca yaş mama köpeğinizin kabızlık sorununun giderilmesinde de etkilidir. Ancak ishal olan köpeğinize yağ içeriği yüksek olan yaş mamaları sık sık vermemeniz gereklidir. Yaş mamaların da verilmesi gerekir. Ancak iki günde bir yaş mama veriyorsanız bunu üç ya da dört güne çıkarmanız mümkündür. Bu süre içinde evde kendi hazırlayacağınız az yağlı ve besleyici gıdaları tercih edebilir. Kuru mamaya ağırlık verebilirsiniz.

Vitamin ve Mineral Açısından Zengin Gıdaları Tercih Edin

Köpeğinizin vitamin ve mineral açısından zengin gıdalar ile beslenmesi bu dönemde oldukça önemlidir. Ciddi oranda su kaybeden vücudunun eski kuvvetini kazanması için yiyeceklerinin besleyici ve dengeli içeriğe sahip olması gerekir. Ayrıca köpeğinizin bir an önce iyileşmesi için veterinerinizin tavsiye edeceği vitaminleri de mamaları ile birlikte vermeniz mümkündür. Bunlar genellikle sıvı formda olan vitaminler olduğu için mamalarına gereken miktarda vitamin ekleyerek tüketilmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeklerde Bol Su Tüketimi Önemli

Köpeğinizin bir yiyecekten dolayı rahatsızlanması, tüketime uygun olmayan bir yiyeceği yemesi gibi durumlarda ishal gözlemlenmesi mümkündür. Bu durumda yeme düzeni değiştirilmeden su tüketimi arttırılmalıdır. Köpeğinizin kaybettiği suyu geri kazanması ve zararlı içerikleri de kısa sürede vücudundan atması için bol su tüketimi bu dönemde oldukça önemlidir. Köpeğinizin birkaç gün pek yemek yemek istememesi normaldir. Bunun nedeni de ishal ile birlikte görülebilecek olan mide bulantısı ve iştahsızlık olabilir. Yine de köpeğinizin tüketimine uygun olacak, az yağlı ve doyurucu mamaları evde kendiniz de hazırlayarak onun sağlıklı beslenmeye devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeklerde Mama Değişimi İshale Yol Açabiliyor

Köpeğinizin mamasını ani şekilde değiştirdiğiniz zaman köpeğiniz bu mamaya alışık olmadığı için ishal olabilir. İçeriği farklı olan bir mama tükettiği zaman köpeğinizde ishal görüyorsanız bu durumda mamayı tek başına vermeyi bırakın, eski mamasını vermeye devam edin. Birkaç gün eski mamasına az miktarda yeni mamadan karıştırarak ona verin. İlerleyen günlerde yeni mamanın miktarını aşamalı şekilde arttırarak en sonunda yalnızca yeni mamadan verin. Bu sayede köpeğinizin sindirim sistemini rahatsız etmeden onu yeni mamasına alıştırmanız da mümkün olabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap