Köpek Mama Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Köpek maması seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar, köpeğin doğru mama tercihi yapıp yapmadığını, yeterli besin değerlerini alıp almadığı, mama seçiminin kendi kilosu ve yaşına uygun olup olmadığı gibi soruların cevaplarını veren unsulardır. Köpek maması seçimi yaparken çok dikkatli olunmalıdır çünkü yanlış mama seçimi köpeğin sağlığını negatif anlamda etkileyebilmektedir.

Köpek mama seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekildedir:

 • Alerjik Reaksiyonlar

Köpek maması seçimi yapılırken, mama içerisinde yer alan fakat köpekte alerjik reaksiyonlara sebep olan besinler bulunabilmektedir. Alerjik reaksiyona sebep olan mamalar köpeğin sindirim ve bağırsak sistemlerinin çalışmasını negatif etkileyebilmektedir.

 • Kilo Durumu

Kilo fazlası olan köpekler, normal mamalardan beslenmek yerine light mama olarak bilinen kilo kontrolü sağlayan mamaları tüketmelilerdir. Bu sayede daha az kalori alımı sağlanmış olmaktadır.

 • Köpeğin Yaşı

Köpeğin yaşı, mama seçimi konusunda dikkate alınması gereken durumlardan biridir. Köpekler bir yaşına kadar yavru sayılmaktadır ve yavru köpekler, yavrular için üretilmiş mamaları kullanmalıdırlar. Yavru köpek mamaları çiğnenmesi daha kolay, onların ihtiyaçlarına göre besin değerlerine sahip olan köpek mamalarıdır.

 • Köpeğin Irkı

Köpeğin ırkı mama seçiminde önemlidir çünkü ırk karakterleri etkiler. Büyük ırklar ile küçük ırklar birbirinden farklıdır. Örnek vermek gerekirse büyük ırkların daha fazla hareket etmesi onların daha yüksek besin değerlerine sahip mamaları tercih etmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Küçük ırklar içinse düşük protein değerli mamalar tercih edilir.

 • Damak Zevki

Bir mamanın bütün unsurları köpek için uygun fakat köpeğin damak tadına hitap etmiyorsa, köpek bu mamayı yemeyi reddedecektir ya da mutsuz olacaktır. Bu sebeple, mamanın tadının köpeğin damak zevkine hitap etmesi çok önemlidir.

Kısırlaştırılmış Köpek Maması Nedir?

Kısırlaştırılmış köpek maması, kısırlaştırma operasyonu geçiren köpeğin, operasyon sonrasında tüketmesi uygun olan mama türüdür. Kısırlaştırma operasyonu geçiren köpeğin daha az hareket etmesi, onun yüksek besin değerlere sahip ve yüksek kalori içeren mamaları yakamayacağı anlamına gelmektedir. Bu sebeple daha düşük değerlere sahip olan mama tüketimi, kısırlaştırma operasyonu geçiren köpekler için daha uygun olacaktır.

Köpek Maması Seçerken Hangi Hatalar Yapılmaktadır?

Köpek maması seçerken yapılan hatalar genellikle köpeğin kriterlerine uymayan, fazla araştırılmadan alınmış ve hatta köpeğin sağlığını olumsuz etkileyecek mama tercihlerinin yapılmasıdır. Yanlış mama seçimi köpeğin aşırı kilo almasına, yemekten keyif alamamasına, çeşitli sindirim ve bağırsak sorunları yaşamasına ya da yaşına uygun besin değerlerini alamamasına sebep olur.

Köpek mamaları arasında seçim yaparken mutlaka dikkatli bir şekilde araştırılmalı, köpeğe zarar verebilecek etkilerden kaçınılmalıdır.

Köpek Maması Nasıl Saklanır?

Köpek mamasının saklanma biçiminin doğru olması, mamanın ömrünün uzamasına, zehirlenmelerin ve çeşitli sağlık problemleri yaşanmasının önüne geçer. Bu sebeple köpek mamasının nasıl saklanacağını bilmek kimi zaman köpekler için hayati önem taşımaktadır. Köpek mamalarının yanlış biçimde muhafaza edilmesi, mama içerisinde küf ve böcek gibi canlıların oluşumuna, bakterilerin oluşumuna ve çeşitli mikroorganizmaların oluşmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple köpek mamalarını doğru bir şekilde muhafaza etmek çok önemlidir.

Köpek mamalarının saklanma kuralları şu şekildedir:

 • Köpek mamaları kuru ortamlarda saklanmalıdır aksi takdirde besin değeri ve lezzeti bozulur.
 • Köpek mamaları dondurulmamalıdır. Dondurulmuş köpek mamaları çözündüğü zaman hemen bayatlar, besin değerlerini kaybeder, bozulur ve tüketilmesi halinde sağlık sorunlarına yol açar.
 • Büyük paketli mamalar hava geçirmez kaplara konularak muhafaza edilmelidir.
 • Köpek mamaları güneş ışığından uzak bir yerde muhafaza edilmelidir.
 • Mama paketlerinin kapağı her zaman kapalı olmalıdır.
 • Son kullanım tarihine dikkat edilmelidir.
 • Mamalar uzun süre dışarıda durmamalı, paketinde muhafaza edilmelidir.
 • İhtiyaçtan fazla mama alışverişi yapılmamalıdır.

Bu durumlara dikkat edildiği takdirde, köpek mamaları, köpekler için her zaman esleyici ve doyurucu olmaktadırlar.

Köpeklerde Mama Değişimi Nasıl Yapılmalıdır?

Köpeklerde mama değişimi yapılırken köpeğin sağlığını ve mutluluğunu etkilemeden yapılmalıdır. Mama değişimleri kimi zaman zorunlu değişimler olmaktadır. Bu zorunlu değişimin sebepleri kilo durumu, alerjik reaksiyonlar, geçirilen operasyonlar gibi durumlar olabilmektedir.

Köpeklerde mama değişiminin sebepleri şu şekildedir:

 • Yaşının İlerlemesi

Bir yaşına kadar olan köpek mamaları yavru köpekler mamaları olarak geçmektedir ve köpeğin yaşının ilerlemesi ile normal besin değerlerine sahip mamalara geçilmesi gerekmektedir.

 • Geçirilen Operasyonlar

Kısırlık operasyonu, hastalık tanısı gibi durumlarda, veteriner hekim tavsiyesi ile mama değişimi yapılması gerekmektedir.

 • Kilo Durumu

Köpeğin kilosu normalin üzerine çıktığı zaman, yakılması daha kolay olan light mamalara geçilmelidir. Köpek normal kilonun altındaysa veteriner hekim tarafından uygun görülen mamalara geçiş yapılmalıdır.

 • Alerjik Reaksiyonlar

Köpekler, mamanın içinde yer alan bir besine karşı alerjik reaksiyon geçirebilir. Bu sebeple alerjiye sebep olan maddenin bulunmadığı mamaya geçmek gerekir.

Köpek mamalarının değişimi tamamen gerekli olan bir durumdur. Çeşitli sebeplere dayandırılmıştır. Fakat köpek maması değişiminde hızlı davranmamak gerekir. Genellikle bir haftalık geçiş süreci önerilmektedir. İlk gün eski mama ile yeni mamanın karışımı ile doldurulan mama kabı, bir haftanın sonunda tamamen yeni mamayla doldurulmalıdır. Bu süreçte köpeğin, yeni köpek mamasına karşı verdiği tepki gözlemlenmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

Ayrıca Bakınız: Köpeğe Çiş Eğitimi Nasıl Verilir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap