Köpeğe Çiş Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeklerde çiş eğitimi, köpeğin evin düzeni ve hijyeni açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple bu eğitimin köpek eve geldikten kısa bir süre içinde verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde köpeğe verilen çiş eğitimi, daha meşakkatli olacaktır.

Köpeğe çiş eğitiminin verilebilmesinin yolu, ona tuvaletini yapacağı alanı tanıtmaktır. Köpek eve geldiği andan itibaren bu alan ona gösterilir. Bu alana köpeğin çişini yapacağı yere köpek kumu ya da köpek tuvalet pedi yerleştirilmelidir. Köpek her çişini yapmak istediğinde bu alana götürülür ve burada çişini yapması için beklenilir. Çişini yaptıktan sonra köpeğe ödül maması verilmeli ve ilgi gösterilmelidir. Bu sayede köpek yavaş yavaş bu alana alışacak ve artık çişini buraya yapacaktır.

Çiş Eğitimi Nedir?

Çiş eğitimi, köpeğe verilen ve tuvalet ihtiyaçlarının ne zaman ve nerede giderileceğini öğreten bir eğitimdir. Bu eğitim köpeğe kendi alanını verirken evin düzenini ve hijyenini korur. Özellikle evin içerisinde yaşayan köpekler için çiş eğitimi vermek oldukça önemlidir.

Köpeklere çiş eğitiminin verilmesi için en uygun zaman eve yeni geldiği düzeninin tam olarak oturmadığı dönemdir. Yetişkin köpeklere çiş eğitimi vermek yavru köpeklere çiş eğitimi vermekten daha zordur.

Köpeğe Verilen Çiş Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekilen Noktalar Nelerdir?

Köpeğe verilen çiş eğitiminde dikkat edilmesi gerekilen noktalara önem vermek, bu eğitimin verilmesini kolaylaştıracaktır. Bu sebeple bu noktalara çok dikkat edilmesi gerekir.

Köpeğe verilen çiş eğitiminde dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

  • Eğitimin Verileceği Yaş

Köpeğe çiş eğitimi verilecek en uygun yaş, yavru olduğu zamanlardır. Çünkü daha önce bir düzen kurmamış, her şeyi yeni öğrenen bir köpeğin yeni bir düzene alışması çok daha kolaydır. Eğer eğitim verilmek istenen köpek yetişkinse eski düzenini hatırlayacak, verilen çiş eğitimine hemen ısınamayacaktır. Fakat bu durumların hepsi birer süreçtir. Kişi, bu konuda istikrarlı davranırsa, yaşı kaç olursa olsun köpeğe bu eğitimi verebilir.

  • Tuvalet Dışındaki Alan

Köpek çiş eğitimi sırasında tam olarak alışamadığı için tuvaletini evin içerisinde herhangi bir alana yapabilir. Burada kişinin yapması gereke şey, o alanı hemen temizlemektir. Temizlenmediği durumda köpek çişinin kokusunu alacak ve çişini yapmak için tekrar orayı seçecektir.

  • Kişinin Sabrı

Köpeğe çiş eğitimi verirken, kişi sabırlı ve istikrarlı olmalıdır. Köpek, bu yeni düzene alışana kadar birçok kez eğitimin dışına çıkacaktır. Bu zamanlarda köpeğe sert davranılmamalı, tuvaletini yapması gereken yer tekrar tekrar gösterilmelidir. Köpekler, kendisine ilgili ve sevgi dolu yaklaşıldığını hissettiğinde, çiş eğitimi süreci daha kolay ve hızlı geçer.

  • Eğitim Sırasında Ceza

Eğitim sırasında ceza verilmemelidir. Köpeğe çiş eğitimi verilirken her zaman ilgili ve sıcak bir tutumla köpeğe yaklaşılmalıdır. Çünkü köpeğe eğitim verilebilmesi için kişi ile köpek arasında güven ve sevgi bağının oluşması gerekmektedir.

Köpeğe Çiş Eğitimi Vermek Ne Kadar Zaman Alır?

Köpeğe çiş eğitimi vermek köpeğin yaşına ve eğitimi veren kişinin yaklaşımına göre değişiklik göstermektedir. Bu eğitim süresi köpeğin yetişkinliğine kadar uzayabilir. Fakat bu süreçte kişinin sabırlı ve ilgili bir yaklaşım içerisinde olması gerekmektedir.

Dışarıda Çiş Eğitimi Nasıl Verilir?

Dışarıda çiş eğitimi, çiş eğitiminin bir türüdür. Bu eğitim, köpeklerin tuvaletini dışarıya yapmasına alıştıracaktır. Dışarıya ilk defa çıkan yavru köpekler, dışarıda tuvaletini yapmaya korkabilirler. Fakat bu durum tamamen normaldir. Köpeğin alışması için tuvalet pedi serilebilir. Bu sayede korkusunu yenip, tuvaletini yapabilecektir.

Dışarıda çiş eğitimi verilirken önemli olan detaylardan biri, köpeğin tuvalet için dışarıya çıkarma saatleri aynı olmalıdır. Köpek, zamanla bu saatlere alışacak ve çiş saatlerini bu zamanlara göre ayarlayacaktır.

Dışarıda çiş eğitiminin verilmesi, evin hijyeninin korunmasını sağlar. Fakat belirlenen saatlerde köpek tuvaletini yapmak için dışarıya çıkarılmazsa eğitimde sorun yaşanabilir. Tuvalet eğitimi nerede veriliyor olursa olsun, kişinin istikrarlı ve ilgili yaklaşması gerekmektedir.

Dışarıda Verilen Çiş Eğitimi mi Yoksa Evde Verilen Çiş Eğitimi mi Daha Avantajlıdır?

Dışarıda verilen çiş eğitimi ile evde verilen çiş eğitimi arasında bazı farklar vardır. Fakat hangisinin daha avantajlı olduğu köpek sahibinin günlük yaşantısına ve evin düzenine göre değişmektedir. Dışarıda verilen çiş eğitiminde köpekler belirli bir saatte tuvaletlerini yapmaya alışırlar. Bu sebeple dışarıda verilen çiş eğitiminde kişi belirlenen saatlerde köpeğine vakit ayırabilmelidir.

Evde verilen çiş eğitiminde ise köpekler tuvaletlerini yapacağı alanı bilir ve istedikleri zaman tek başına tuvaletlerini yaparlar. Günü bir bölümünü yalnız geçiren köpekler için evde çiş eğitiminin verilmesi daha avantajlıdır.

Köpeklere Çiş Eğitimi Verilirken Kullanılan Çit Ne İşe Yarar?

Köpeklere çiş eğitimi verilirken bazı ekipmanlara ihtiyaç duyulabilir. Bu ekipmanlardan biri köpek eğitim çitidir. Bu çitin, dışarıda ve evin içerisinde kullanılabilen türleri vardır. Evin içerisinde kullanılabilen köpek eğitim çiti, çiş eğitimi için kullanılabilir. Köpek çitlerinin kullanılma amaçları şunlardır:

  • Köpek çitleri köpek ile evdeki bireylerin alanlarının birbirinden ayrılmasını sağlar.
  • Köpek çitleri köpeklerin uyuduğu, dinlendiği ve yemek yediği özel alanlardır.
  • Köpekler uyudukları ve yemek yedikleri yerlere tuvaletini yapmayı sevmezler. Bu sebeple köpek çitlerinin kullanımı köpeğe tuvaletlerini tutmalarını öğretir. Köpeğe verilen çiş eğitimine katkı sağlar.

Ayrıca Bakınız: Shih Tzu Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap