2020’nin En Sevilen Küçük Cins Köpekleri

2020'nin En Sevilen Küçük Cins Köpekleri

Küçük köpekler familyasının neredeyse tamamını terrierler kapsıyor. Peki büyük kardeşleriyle durumları nasıl? Dünya üzerinde bütün köpekler arasında en çok tercih edilenler arasında küçük köpekler ilk sıralarda geliyor. İyi bir bekçi köpeği olmayabilirler, yine de en sevilenlerin başında onlar var. 2020’de en çok sevilen ilk 20 köpek arasında sizin sevdiğiniz köpek kaçıncı sırada geliyor bakalım. İşte 2020’nin en sevilen küçük cins köpekleri

1.Sırada Maltese Terrier

Malta köpekleri en sevilen köpeklerin başında gelir. Özellikle apartman hayatında onların sakin, şefkatli, uysal doğaları onları iyi bir ev arkadaşı haline getirir. Kıvırcık beyaz tüyleri dökülmeye eğilimli olmadığı için hipo alerjeniktir. Eğer komşularınızın havlamalardan rahatsız olacağını düşünüyorsanız maltese terrier yavru satın almayıhakkında düşünebilirsiniz.  Bir Maltase terrier sahiplenmek isterseniz, maltese terrier İstanbul sahiplenme için en iyi kentlerdendir. Aynı şekilde maltese terrier İzmir de en sevilen köpeklerin başında gelir. İç Anadolu’da maltese terrier Ankara için popülasyonun hızla yayıldığı illerdendir.

Malta terrierlerin küçük parlak ve anlayışla bakan gözleri sizi her zaman anladığını hissettirebilir. Belki de gerçekten anlıyor olabilirler. Bu güzel ve alımlı köpeklerin olumlu özellikleri sayesinde popülasyonu hızla artıyor. Onlar korkusuz, sevecen ve akıllıdır. Roma aritokrasisi ile ilişkilendirilen bu köpekler bir zamanlar Roma’nın ihtişamının hikayesine sahiptir. American Kennel Clup araştırmasına göre aristokrat kadınlar çantasında bu köpeği taşırlar. Bu sebeple “ Romalı aristokrat kadınların köpeği” olarak biliniyor.

2. Sırada Biscon Frise

Bulut benzeri tüyleriyle en sevilen köpekler arasında gelir. İpeksi ve bukleli tüyleri kolay kolay dökülmez bu da onları hipoalerjenik olaran nitelendirir. Köpek alerjileri için en iyi seçimlerden birisi olabilir. Tüyleri uzadıkça kaparık ve pofuduk bir hal alır. Sevecen mizacı ve neşeli gülümsemesiyle kalpleri fethetmeye hazırdır.

3. Sırada Lhasa Apso

Uzun aslan yelesi tüyleri ve ciddi duruşuyla tiny köpeklerin temsilidir. İlk olarak Tibette yetştirilen bu köpek manastırlarda rahiplerin kapısında bekliyordu. Küçük ve korkusuzlar arasında ilk sırada gelebilir.

4. Sırada Yorkshire Terrier

En sevilen köpeklerin arasında cana yakınlıkla bilinir. Özellikle mekliler için iyi bir ev arkadaşı olabilir. Canlı, hareketli doğası bütün gününüzü almak için isteklidir. Küçük köpekler arasında arkadaşlık için en davetkar olanların başında gelebilir.

5. Sırada Bedlington Terrier

Vakur duruşu ve avcılık özellikleriyle kırsal kesimlerde popülerlik kazanan bu köpekler oldukça sıra dışıdır, eğitilmesi kolaydır ve kesinlikle en hareketli köpek değildir.

6.Sırada Chihuahua

Asla büyümeyecek bir yavrudur, her kadar minik olsa da her şeye katılma ustasıdır. Yavru köpeklerin en masum gözlerine ve en sevimli yüzlerine sahip olabilirler. Ortalama bir Chihuahua 1.5 ve 3.0 kilogram arasındadır.

7. Sırada PUG

Onlar en belirgin ve karakteristik yüz hatlarına sahip köpekler olabilirler. Bir PUG nerede görülse hemen tanınır ve fark edilir. Yürüyüşlere, oyuna ve en çokta uyumaya meraklıdır. Burun delikleri oldukça küçük olduğu için nefes alma sorunları yaşayabilirler. Uykuda horlama eğilimindedirler ve yoruldukları zaman yine nefes alma sorunu yaşayabilirler.

8. Sırada Toy Poodle

Kabarmış tüyleri hipo alerjenik olduğu için, dökülmediği için alerjisi olanlar için tercih edilmektedir. Güzel tüyleri ve mağrur duruşuyla kalpleri fethedebilir. Gururlu ve ciddi dursalar da eğitim almaya ve arkadaş olmaya istekli olmalarının önüne geçmez.

9. Sırada Fransız Buldog

Düzyüzlü köpeklerin başında gelir. Aklınız yormayacak ve basit yapılı bir köpektir. Onunla anlaşmak kolaydır ancak istemezlerse onlara bir şey yaptırmak çok zor olabilir. Bu konuda gerçekten inatçı olabilirler.

10. Sırada Shih Tzu

Çinde kraliyet sarayına kadar uzanan öyküsü onu tiny köpeklerin en asilzadesi yapabilir. Uzun saçları ve mağrur duruşuyla en karizmatik köpekler arasında sayılır. Küçük parlak gözleri gerçekten büyüleyici ve ona baktığınızda sizi anladığını düşünebilirsiniz. Belki de gerçekten öyledir.

11. Sırada West Highland Terrieri

Bir terrierin bütün iyi özelliklerinin yanında hipo alerjeniktir. Güzel beyaz tüyleri ve günlük yaşama uyumlu yapısıyla iyi bir ev köpeği olabilirler.

12. Sırada Sınır Terrieri

Terrier ırkının en maceracı köpekleridir. Kırsalda dolaşmak ve ava çıkmak atalarından kalan bir miras. Bu köpekler kendi sınırlarını korumada gerçekten korkusuzdurlar iyi bir bahçe köpeği olabilir.

13. Sırada Lakeland Terrieri

Kahverengi ve siyah kürke sahip bu terrierler yüzyıllardır haşere kontrolü için yetiştiriliyor. Onlar kırsal da iyi bir yancı olabilir şehir hayatında ise iyi bir ev arkadaşı.

14. Sırada Cavalier King Charles Spainel

Güzel uzun parlak ve desenli tüyleri ile en sevilen köpekler arasında başta gelir. Amerika’da en sevilenler listesinde birinci sırada Türkiye’de ise biraz daha gerilerde gelir. Atılgan ve hareketlidir, küçük- orta boy sınıfında sayılan King Charles’lar İngiliz kraliyetinin bir numaralı köpeği olabilir. 2020’nin en sevilen küçük cins köpekleri arasında 14. sırada.

15. Sırada Cavapoo

Bir geçiş köpeği olan bu tür kaniş ve king charles karışımıdır. Görünüş itibariyle kanişlere benzese de mizaç olarak king charles köpeklerin rahat, doğal ruhuna sahiptirler. Bu da onları iyi bir ev köpeği haline getirir.

16. Sırada Jack Russell

Küçük köpekler arasında liderlik sıralamasında ilk sırada gelebilir. Hareketli, otoriter, mutlu doğasıyla iyi bir arkadaş ve sosyal bir dosttur. Akıllı Russellar her zaman nasıl davranılacağını bilirler.

17. Sırada Minyatür Daschund

Sevimli bir o kadar hayret uyandırıcı sosis köpekler her yerde karşımıza çıkabilir. Kısa bacakları ve uzun gövdeleri onlara merdiven çıkma dez avantajı verebilir. Fakat büyük ırk köpekleri andıran görüntüsüyle iyi bir tiny köpek olarak sınıflandırılmaktadır.

18. Sırada Cavachon

İngiliz spaniel ve biscon frises karışımı olan bu köpekler iki ırkında iyi  özelliklerini taşımakla ünlüdür. Bisconların eşsiz tüyler, spaniellerin renkli karışımı ve zekasıyla kendini öne çıkarmayı başarmış olabilir. Mutlu doğalarıyla pozitif enerji yayan bu köpeklerin popülerliği gittikçe artıyor.

19. Sırada Dakhunt

Tüylü köpeklerin bütün fazlalıklarından uzak bu köpekler oldukça ideal bir seçim olarak ön plana çıkıyor. Küçük, akıllı, hipo alerjenik ve çeviktir. İyi bir yürüyüş arkadaşı ve koltukta oturmak isteyeceğiniz iyi bir ev arkadaşı olabilir.

20. Sırada Boston Terrier

Boston terrierleri küçük olsalar da o kadar kırılgan değillerdir. Aktif yaşamaya düşkün olan bu köpekler eğer sürekli oturan yada evde bulunmayan biriyseniz size göre değildir. Son derece paylaşımcı, cana yakın ve sadık olan bu köpekler her zaman ilgi ve akış isterler. 2020’nin En Sevilen Küçük Cins Köpekleri arasında 20. sırada.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap