Köpeğin Kızgınlığa Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Köpeğin kızgınlığa girdiği nasıl anlaşılır sorusunu ilk defa köpek sahiplenenler tarafından çokça duyuyoruz. Erkek köpeklerde kızgınlık belirtileri ve dişi köpekte kızgınlık belirtileri farklılıklar gösterebilir. Köpekler kızgınlık döneminde tutarsız davranışlar gösterirler. Eğer kısırlaştırmayı düşünürseniz 3 aylıktan itibaren yapabilirsiniz. Köpeğin  kısırlaştırma işleminden sonra kızgınlığa girme gibi bir sorunu olmayacaktır. Köpeklerde kızgınlık belirtileri, erkek köpek ve dişi köpek kızgınlığa girdiğinde neler yapmalısınız gelin daha detaylı bakalım…

Köpeğin Kızgınlığa Girdiği Nasıl Anlaşılır? Köpekler Ne Zaman Kızgınlığa Girer?

Köpekler kızgınlığa ne zaman girer sorusunun cevabı: Köpeğin ilk kızgınlık 6 aylıktan itibaren başlar. Dişi ve erkek köpeklerde kızgınlık yaşı ortalama olarak bu süredir. Ancak bu köpeğin ırkına, yaşına ve hormonal durumlarına göre değişir. Eğer köpek 8-9 aylık olduğunda hiç kızgınlığa girmediyse hormonların anormal çalışmasına bağlı bir hastalığın habercisi olabilir. Bu durumda veteriner hekiminize görünmeniz gerekir. Sağlıklı bir köpeğin ilk kızgınlığa girdiği yaş 6 -8 aylık dönemde başlaması gerekiyor.

Köpeklerde Kızgınlık Ne Kadar Sürer?

Yaklaşık çoğu köpekte kızgınlık süresi minimum 3 haftadır. Kızgınlık döneminde köpek çok tutarsız davranışlarda bulunarak kendine eş adayı arayacaktır. Bu 3 haftayı iyi atlatmak için köpeğinizi çiftleştirmenizi ya da kısırlaştırmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde köpek evden kaçabilir, ev içerisine tuvaletini yaparak diğer köpeklerin dikkati çekmek isteyecektir.

Dişi Köpekte Kanama Ne Kadar Sürer?

Kızgınlık döneminde dişi köpeklerde kanama süresi yaklaşık 7-10 gün sürer. Bu kanama döneminde dişi köpeğin genital bölgesi şişer, kanlı akıntı görülür. Dişi köpeklerde kanama büyük ırk ve küçük ırk olmasına bağlı değişir. Kanama miktarı köpeğin hormonlarına bağlı olarak az kanama ya da aşırı kanama ile şekillenir. Dişi köpeklerde kanama süresi geçmeden de çiftleştirme gerçekleştirilmez. Kanaması bittikten sonra köpeğin erkek köpekle çiftleşmesi sağlıklı olacaktır.

Dişi Köpeklerin Kızgınlığa Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Erkek köpeklerden farklı olarak dişi köpeklerde kızgınlık belirtileri arasında en yaygın görülen vajinal kanama. Dişi köpeğin kızgınlığa girdiği andan itibaren süre 2 haftayı bulabilir. Bununla beraber köpeğin sürekli idrara çıkma isteği, genital organın şişmesi, bazı dişi köpeklerde tüy dökülmesi de gözlenmektedir. Her dişi köpekte kanama fark edilmez. Özellik küçük ırk köpeklerde kanamanın farkında bile olamazsınız. Kahverengi bir akıntı şeklinde görülür.

Dişi Köpekler Kaç Tane Yavru Doğurur?

Köpeğin ırkına, büyük ırk ve küçük ırk olmasına göre değişir. Köpekler kaç yavru doğurur sorusuna köpeğin spermine bağlı olarak değişir. Dişi bir köpek ilk doğumda ortalama en az 2-4 arasında yavru dünyaya getirir. Dişinin üreme gelişimi ne kadar sağlıklıysa doğurduğu yavru sayısı da bu orana göre artacaktır.

Dişi Köpeklerde Kısırlaştırma Yaşı

Dişi köpek ne zaman kısırlaştırılır? Veteriner hekimlerin önerdiği en ideal dişi köpek kısırlaştırma yaşı en geç 6 aylık olduklarında yaptırmanız. Bundan sonra köpekler kızgınlığa girdiği için erken dönemde yapılması çok daha sağlıklı olacaktır. Dişi köpeğin rahim ve yumurtalıkları cerrahi bir ameliyatla alınarak artık hamile kalmaması ve dişi köpeklerde regl dönemine girmeyecektir.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerde Kısırlaştırma Hakkında Merak Edilenler

Erkek Köpeklerin Kızgınlığa Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Özellikle dişi köpeklerdeki gibi bir zamanı yoktur. Erkek köpeklerde kızgınlık belirtileri görüldüğü zaman kızana girdiği anlaşılır.  1 Yaşından itibaren erkeklerde cinsel birleşmenin zamanı yoktur. İstedikleri her an erkek köpekler çiftleşme için hazırdır. Bu dönemde testosteronla beraber kortizol hormonu fazla salgılanan köpeğin saldırgan davranışlar, yerinde duramama, sürekli dışarı çıkma isteği görülür. Kısırlaştırılmış bir erkek köpeğin kızgınlığa girmese de dişi bir köpek gördüğü zaman heyecanlanma, normal davranışlarının dışına da çıkarlar.. Erkek köpeklerde kızgınlık belirtileri bir diğeri ise idrar püskürtme. Ev içerisinde pede değil evin diğer bölgelerine yapması…  Erkek köpeklerde kızgınlık belirtileri bir de psikolojilerini son derece olumsuz etkiler. Bu dönemde depresyon, stres sorunları ile başa çıkmak zorunda kalırlar.

Köpekler Yılda Kaç Kez Kızgınlığa Girer

Köpeklerin kızgınlığa girme süresi yılda 2 kez gerçekleşir. 6 ay da bir köpek kızgınlık dönemine girer. Sene içerisinde 2 şer döngüde gerçekleşen bu süreçte dikkatli olmalısınız. En az 2 hafta süren kızgınlık süresi boyunca köpeklerin evden kaçmamasına dikkat edelim. Ayrıca kontrolsüz doğumların önüne geçmek için köpeklerde kısırlaştırma işleminin yapılması sokağa atılan onca yavrunun da önüne geçilmiş olur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap