Köpeklerde Tasma Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpeklerde tasma öncelikli olarak köpeğinizin kilosuna, boyuna ve cinsine dikkat etmelisiniz. Her köpek cinsi için her boyutta köpek tasması bulabilmeniz mümkündür. Küçük boyut köpeğinizi büyük köpekler için üretilmiş tasmalar ile gezdiremez ve eğitmezsiniz. Aynı şey büyük köpekler için de geçerlidir. Köpek tasması seçerken vücut yapılarına uygun tasmaları araştırmanız önemlidir. Aksi halde köpeğinizi zapt etmeniz zorlaşacaktır.

Köpeklerde Tasma Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tasma seçerken amacına uygun modelleri edinmeniz de önemlidir. Köpek tasmaları genellikle köpekleri gezdirmek ve eğitmek için kullanılıyor. Köpeğine tasma takmak bazı kişiler tarafından lüks olarak algılansa da aslında köpekler için gerekli bir araç olduğu biliniyor. Her köpek sahibinin mutlaka bir köpek tasmasına ihtiyacı vardır.

Köpek Tasması Çeşitleri

Köpek tasmaları amaçlarına göre farklı modellerde olabilir. Her köpeğe her model tasma uygun olmaz. Bu nedenle köpeğinize en uygun köpek tasmasını dikkatlice araştırmanız gerekir. Köpek tasma çeşitleri genel anlamda ikiye ayrılmaktadır; boyun tasmaları ve göğüs tasmaları. Boyun tasmaları oldukça çeşitlidir ve sadece aksesuar olarak da kullanılır. Aynı zamanda köpek gezdirme tasması olarak da kullanmanız mümkündür.

Köpeklerde boyun tasması seçerken boyun kemiklerinin sağlığı düşünülmelidir. Boyun tasmasının köpeğinize zarar vermemesine dikkat etmelisiniz. Göğüs tasmaları köpeğinizin daha rahat ve güvende hissetmesini sağlar. Özellikle büyük ve ağır cins köpeklerin göğüs tasması ya da bel tasması kullanması daha sağlıklıdır. Büyük köpekleri boyun tasması ile kontrol etmek oldukça zor olacaktır. Köpek gezdirme tasmaları genellikle pek tercih edilmese de aslında kullanılması gereken bir üründür. Köpeğiniz ne kadar eğitimli de olsa gezdirme tasması ile daha güvende olacaktır. Gezdirme tasması köpeğinizin eğitim almasını da kolaylaştırmaktadır. Yapmasını istemediğiniz bir davranış için köpeğinizi engellemeniz kolay olacaktır. Köpeğinizi tasma ile gezdirerek onu olası tüm tehlikelerden kolayca koruyabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Köpeklere Tasma Eğitimi Nasıl Verilmeli

Köpek Tasması Nasıl Takılır?

Köpek tasması çeşitleri arasından en kolay takılan tasma boyun tasmasıdır. Boyun tasmaları çeşitli renklerde ve boyutlarda olur. Köpek pire tasmaları da boyun tasması olarak bilinmektedir. Fakat pire tasmasının amacı diğer boyun tasmalarından daha farklıdır. Çıt çıtlı kilidi ile köpeğinizin boynuna kolayca takabilirsiniz. Pire tasmaları sayesinde köpeğinizi pire probleminden kurtarabilirsiniz.

Köpekler için isim yazılı boyun tasmaları da oldukça pratiktir. Köpeğinizin kaybolması gibi durumlarda daha kolay bulunmasına yardımcı olmaktadır. Künyeli tasmalar da klipsi geçirilerek kolayca takılır. Köpek göğüs tasmalarının takılması ise biraz daha dikkat gerektirmektedir. Göğüs tasmasını takarken aşağı eğilmeniz daha iyi olacaktır. Köpek tasması takarken ne çok bol ne de çok sıkı olmalıdır. Tasma bol olursa köpeğiniz kolayca tasmasından kurtulur. Sıkı olduğunda ise köpeğiniz zarar görür. Köpeğinize tasma seçerken cildine zarar vermeyecek, tahriş etmeyecek ve cildi için en uygun tasmayı seçmeye özen göstermelisiniz.

Köpeğinizin Tasmaya Alışması

Köpeğinizin tasmaya alışması yaklaşık bir iki gün sürecektir. Köpeğiniz tasmayı önemsememeye başladığında, tasmayı boynunda sürekli bırakabilirsiniz. Köpeğinizin tasması çok sıkı ve sınırlandırıcı olmamalı. Bu nedenle sık sık köpeğinizin tasmasını kontrol etmelisiniz. Köpeğiniz büyüdükçe tasma onu rahatsız eder.

Köpeğiniz kaybolma ihtimaline karşın ona bir künye takmayı deneyebilirsiniz. Künyenin üzerine telefon numaranızı yazarsanız kaybolması halinde bulmanız kolaylaşacaktır. Köpeğiniz tasmasına alıştığında onu tasma ile yönlendirmeye alıştırmalısınız. Sizden uzaklaşmasını engellemek için tasmayı kullanabilirsiniz. Bir elinizle vücudunuzu tutup parmaklarınızı tasmaya geçirmelisiniz. Kıvranmasını önemsememeye çalışın ve durduğu süre boyunca köpeğinizi övün. Köpeğinizi nazik hareketler ile kontrol edebilirsiniz. Tasma ile yönetilmeye alıştığında bundan kaçamayacağını da öğrenecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap