Köpekler Depremi Hisseder mi?

Köpekler depremi hisseder mi? birçok kişi tarafından merak edilen ve hala bugün araştırmaları süren bir konudur. Yapılan çoğu araştırmaya göre köpeklerin depremi hissetmesi mümkün görülmüştür. Fakat bu durumun tüm köpekler için geçerli olmadığını bilmek gerekiyor.

Köpekler Depremi Hisseder mi?

Yapılan araştırmalar sayesinde aynı köpeğin 10 büyük depremden 7 tanesine tepki verdiğini ve geriye kalan 3 tanesine hiç tepki vermediği görülmüştür. Köpekler haricindeki birçok hayvanın da depremi önceden hissedebileceği bilinmektedir. Örneğin deprem öncesinde ördeklerin sudan çıktığı ve farelerin yuvalarını terk ettiği gözlemlenmiştir. Depremler elektromanyetik alan üretirler ve algılama kapasitesi yüksek köpekler bu durumu daha deprem gerçekleşmeden fark ederler. Bu sebeple köpeklerin depremi hissetmesi tarih boyunca insanlar ve araştırmacılar tarafından ilgi çekmiştir.

Köpekler Depremi Nasıl Hisseder?

Köpeklerin gelişmiş algılama yetenekleri ve duyu organları depremi hissetmelerindeki en önemli unsurlardır. Vahşi doğada yaşayan canlılar, hayatta kalmak için doğa olaylarına ve çevre şartlarına karşı bazı savunma mekanizmalarına sahip olurlar. Köpeklerin vahşi atalarından kalan yetenekleri arasında çok uzun mesafelerden bile koku alma yeteneği bulunmaktadır. Deprem sırasında ortaya çıkan çeşitli gazlar köpekler tarafından kolayca algılanmaktadır.

Köpekler bu kokuyu aldıklarında tehlikeli bir durum olduğunu anlar. Aynı zamanda köpekler 20.000-80.000 Hz arasında olan sesleri rahatlıkla duyabilirler. Deprem öncesinde yer altından gelen titreşimler köpeklerin dikkatini çekmektedir. Köpeklerin telepati benzeri algısal yetenekleri olduğu da sıklıkla konuşulmaktadır. Köpeklerin insanların algılayamadığı P dalgalarını algıladıkları ve depremi önceden hissetmeleri mümkün görünmektedir.

Köpekler Deprem Öncesi Nasıl Tepkiler Verirler?

Köpeklerin verdiği tepkileri kontrollü olarak izleyebilmek için çeşitli deneylerin yapıldığı biliniyor. 1996’da Osaka Üniversitesi ve Uzay Bilimleri laboratuvarında hazırlanan deney alanında, köpekler suni elektromanyetik bir alana bırakılmıştır. Köpeklerin panik olarak kaçmaları ve huzursuz davranışları kameradan izlenmiştir. Havadaki iyonizasyon farklılığı laboratuvar alanında oluşturulmuş ve köpeklerin tepkileri değerlendirilmiştir.

Bu tepkiler, köpeğin deprem alanında uzaklığına, köpeğin özelliklerine ve depremin niteliğine göre farklılık gösterebildiği gibi genellikle anksiyete ve korku belirtileridir. Örneğin;

 • Kaybolma
 • Sürekli saklanma
 • İçeri girmeyi veya dışarı çıkmayı reddetme
 • Sıkıntı, endişe
 • Psikojenik şok
 • Kaçma
 • Uluma, havlama
 • Havayı koklama
 • Ağlama
 • Yeri kazma
 • Yabancılara saldırma, agresiflik
 • Sahibinin yanından ayrılmama
 • Kulak kabartma
 • Ani irkilme
 • Korkudan dolayı tam anlamıyla tepkisiz kalma

Köpekler ‘’Deprem Habercisi’’ mi?

Deprem için tek bir hayvanın tepkilerine güvenmek risklidir. Hem depremlerin özellikleri hem de köpeklerin depreme olan tepkileri farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı köpekler depreme tepkisiz kalırken bazıları ise bir depreme tepki verip diğerine vermeyebilir. Bu gözlemler köpeklerin davranışları konusunda ön yargılı ve deneyimsiz kişiler tarafından gerçekleşebiliyor. Bu durum hatalı yorumlara neden olabilir. Verilen tepkileri doğrudan deprem ile ilişkilendirmek doğru olmaz. Köpekler benzer şekilde meteorolojik olaylara da tepki göstermektedir. Köpeklerin davranışlarına bakarak depremin tam zamanını anlamak mümkün olmasa da depremin yaklaştığını belli edecek sinyaller değerlendirilebilir. Köpeklerin güvenilir bir deprem habercisi olduğunu söylemek zor olsa da gösterdikleri tepkileri değerlendirerek fikir sahibi olunabilir.

Deprem Sonrası Köpekler

Köpekler gelişmiş duyu yetenekleri ile depremi önceden hissedebildiği gibi üstün koku alma yetisi ile birçok canı da kurtarmaktadır. Birçok köpek deprem sonrası arama kurtarma çalışmalarında yardımcı olmaktadır. Köpekler hayatın her alanında ve noktasında insanların yanında olmaya çalışırlar. İnsanlara yardım etme çabaları sayesinde hem depremi hissettiklerinde çevresini uyarırlar hem de deprem sonrası insanların hayatını kurtarmak için yardım ederler. İyi bir eğitim almış köpek, göçük altında kalan biri olup olmadığını kontrol edebilir. Deprem sonrası hayat kurtaran ve herkese yardımcı olmak isteyen köpekleri sevip saymak, onların değerini bilmek önemlidir. Köpekleri özellikle de deprem konusunda yaptığı fedakarlıkları göz önünde bulundurarak süper kahramanlar olarak adlandırabiliriz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap